Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja branż związanych z przetwórstwem drewna w 2023 roku

|
selectedselectedselected
Sytuacja branż związanych z przetwórstwem drewna w 2023 roku  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Branże związane z przetwórstwem drewna odpowiadały w 2022 za blisko 12% wartości dodanej brutto przetwórstwa przemysłowego. Od 2h22 producenci mierzą się ze spadkami produkcji. Za znaczną część przychodów odpowiada sprzedaż zagraniczna, a udział Polski w unijnym eksporcie jest wysoki (meble – 1. miejsce; wyroby z drewna – 2.; opakowania papierowe – 3.). Zależność firm od koniunktury na rynkach zagranicznych jest wysoka.

 

Spadki produkcji przełożyły się na pogorszenie wyników finansowych firm w większości branż związanych z przetwórstwem drewna. Dane za 3q23 pokazały stratę netto w branży tartacznej, a zyskowność całej branży drzewnej uległa znacznemu obniżeniu. Wzrosła natomiast, mimo spadku przychodów, rentowność meblarstwa oraz produkcji wyrobów z papieru.

Producentom powinna sprzyjać stabilizacja sytuacji na rynku sprzedaży drewna. Po okresie silnych wzrostów cen i ograniczeń podażowych, rynek wraca do równowagi. Pozytywnym sygnałem z punktu widzenia krajowych przetwórców jest spadek eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski.

Reklama

Rok 2024 pokaże naszym zdaniem lekką poprawę sytuacji w branżach związanych z przetwórstwem drewna. Po serii silnych szoków z ostatnich lat – popytowych (pandemia i boom na trwałe dobra konsumpcyjne, a potem inflacja ograniczająca takie zakupy) i podażowych (niedobór surowców), branże te już w 2024 powinny wrócić na ścieżkę umiarkowanych wzrostów, czemu będzie sprzyjać m.in. oczekiwany wzrost konsumpcji prywatnej. Przed producentami stoi jednak wiele wyzwań, związanych m.in. ze spodziewanym ograniczeniem pozyskania drewna, ale także koniecznością zielonej transformacji przedsiębiorstw.

 

Zobacz także: Spółka gamingowa dająca nadzieję inwestorom – analiza 11 bit studios TYLKO NA FXMAG

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama