Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Światowa produkcja zbóż. Zobacz, jak kształtuje się bieżąca sytuacja na rynku surowców rolnych oraz sprawdź, jak formują się aktualne ceny zbóż

|
selectedselectedselected
Światowa produkcja zbóż. Zobacz, jak kształtuje się bieżąca sytuacja na rynku surowców rolnych oraz sprawdź, jak formują się aktualne ceny zbóż
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według październikowych prognoz USDA światowa produkcja pszenicy na świecie w sez. 2021/22 ukształtuje się na poziomie 776 mln t, tj. wyższym o 0,1% r/r. Wzrost będzie wynikiem lepszych zbiorów na Ukrainie (rekordowy poziom 33 mln t, +29,8% r/r) oraz w UE (139,4 mln t; +10,6% r/r) i Wlk. Brytanii, a także oczekiwanego odbicia produkcji w Argentynie (+13,3% r/r), które w dużym stopniu równoważą spadki produkcji w Rosji (-15,1% r/r), Kanadzie (-40,3% r/r) i USA (-10,0% r/r). Przyczyną wzrostu unijnych zbiorów będzie wyższa, choć gorsza od wcześniejszych oczekiwań, produkcja we Francji, oraz odbudowa zbiorów tego zboża w Rumunii, po ubiegłorocznym 36-proc. spadku.

swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 1swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 1

 

Światowa produkcja kukurydzy została oszacowana przez USDA na poziomie wyższym o 7,4% r/r. Wyższa będzie przede wszystkim podaż w Brazylii (o 37,2% r/r) oraz na Ukrainie (+25,4% r/r).

Oszacowany wzrost produkcji pszenicy (+1,1 mln t r/r) będzie niższy od wzrostu światowego spożycia (+5,9 mln t r/r). Tym samym jej zapasy końcowe w sez. 2021/22 ukształtują się na poziomie niższym o 3,9% r/r. W przypadku kukurydzy zapasy na koniec sez. 2021/22 mogą być wyższe o 4,1% r/r, choć relacja zapasów do zużycia może pogorszyć się.

Reklama

Niższa od wcześniejszych oczekiwań, będzie tegoroczna produkcja zbóż i mieszanek zbożowych w Polsce. We wrześniu GUS oszacował ją na 27 mln t (-6% r/r) wobec szacunku 27,4 mln t (-4% r/r) w lipcu. Opady deszczu i przedłużające się żniwa wpłynęły negatywnie na plonowanie zbóż, ale także jakość krajowego ziarna. Zbiory zbóż ogółem mogą zmaleć natomiast o 3% r/r, co wskazuje na wzrost krajowych zbiorów kukurydzy.

EKSPORT ZBÓŻ Z POLSKI MOŻE WYHAMOWAĆ W 2H21

Polski eksport zbóż utrzymywał wysoką dynamikę w ostatnich miesiącach. W 2q21 wartość sprzedaży zagranicznej zwiększyła się o 11,6% r/r (vs +15,7% r/r w 1q21) przy spadku wolumenu o 2,9% r/r. Z jednej strony zmalał polski eksport pszenicy (-10,4% r/r vs -14,8% r/r w 1q21), z drugiej strony istotnie zwiększyła się sprzedaż kukurydzy (2,4-krotny wzrost vs +50% r/r w 1q21).

KONTYNUACJA PODWYŻEK CEN ZBÓŻ

Wysoki popyt na zboża na świecie skutkuje wzrostami cen. Przeciętnie w 3q21 ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce wzrosły o 26,9% r/r (vs +16,3% r/r w 2q21). Kukurydza paszowa podrożała w analogicznym okresie o 27% r/r (+33,3% r/r w 2q21). Przełom 3q21 i 4q21 przyniósł wzrost cen do rekordowych poziomów w przypadku pszenicy i kukurydzy paszowej (por. wykres).

swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 2swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 2

Oczekujemy, że wysokie ceny zbóż utrzymają się do końca bieżącego sezonu z uwagi na napięty bilans na świecie. Dynamika cen skupu pszenicy w Polsce w 1h22 może jednak wyhamować do +8-10% r/r wobec wzrostu o ok. 25% r/r w 1h21. Czynnikiem wsparcia będą m.in. wysokie ceny nawozów, wynikające m.in. ze znaczących podwyżek cen gazu. Wartość krajowego eksportu zbóż, z uwagi na wyższe ceny, utrzyma się w tendencji wzrostowej. Wolumen eksportu ograniczany będzie zmniejszonymi zapasami na początku sez. 2021/22, z uwagi na rekordową sprzedaż zagraniczną w minionym sezonie, oraz mniejszymi zbiorami w kraju i wzrostem eksportu z krajów UE, które w sez. 2020/21 odnotowały spadek produkcji i sprzedaży zagranicznej (Francja, Rumunia).

swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 3swiatowa produkcja zboz zobacz jak ksztaltuje sie biezaca sytuacja na rynku surowcow rolnych oraz sprawdz jak formuja sie aktualne ceny zboz grafika numer 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama