Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce wzburzą drugą falę inflacji! Rozszalały indeks CRB to konsekwencje dla gospodarek

|
selectedselectedselected
Surowce wzburzą drugą falę inflacji! Rozszalały indeks CRB to konsekwencje dla gospodarek
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks surowcowy CRB osiągnął szczyt w maju 22 roku na poziomie ok. 640 punktów, by następnie do stycznia 2024 spaść do poziomu około 500 punktów, co wydatnie pomagało bankierom centralnym sprowadzić inflację na niższe poziomy. Od początku roku jednak, w nieco ponad kwartał urósł o kolejne 50 punktów, czyli 10%. Dlaczego to ważne?

Indeks CRB jest indeksem towarowym wyliczanym na podstawie cen kontraktów terminowych na towary. W skład indeksu wchodzi 19 komponentów takich jak: aluminium, kakao, kawa, miedź, kukurydza, bawełna, ropa naftowa, złoto, olej opałowy, wieprzowina, żywy inwentarz, gaz ziemny, nikiel, sok pomarańczowy, benzyna, srebro, soja, cukier i pszenica. Oznacza to, że indeks ten można przyjąć za jeden z wielu barometrów koniunktury gospodarczej na świecie. Im większe tempo wzrostu gospodarczego, tym wyższy popyt na towary i surowce, a zatem ich cena powinna rosnąć.

 

Zobacz także: Modele biznesowe oparte o... Zapominalstwo! Jak subskrypcje mogą zbudować silną pozycję spółki


surowce wzburza druga fale inflacji rozszalaly indeks crb to konsekwencje dla gospodarek grafika numer 1surowce wzburza druga fale inflacji rozszalaly indeks crb to konsekwencje dla gospodarek grafika numer 1

W ostatnim czasie możemy zaobserwować powoli postępujące globalne ożywienie na przykład na podstawie wskaźnika JPM Global Manufacturing, który w styczniu przekroczył poziom 50 punktów, wskazując na ogólną poprawę koniunktury lub coraz lepsze odczyty wskaźników wyprzedzających w Chinach. Z punktu widzenia walki z inflacją najważniejsze jest zachowanie się cen ropy i miedzi. Od początku roku ropa WTI zdrożała już o około 20%, a miedź o ok. 10% i znajduje się na poziomie najwyższym od początku roku. Jeśli te wzrostowe trendy na kluczowych surowcach zostaną podtrzymane, to znak zapytania trzeba postawić przy słuszności czerwcowej obniżki przez FOMC.

Reklama

Co się bowiem stanie, jeśli FED rozpocznie cykl luzowania monetarnego, pomimo odpornej gospodarki i przy rosnących cenach surowców? Na ten moment nie można wykluczyć scenariusza odbicia inflacji w 2H 24’ oraz w 25 roku jednak jak zwykle na pytanie, co się stanie, najlepiej odpowie czas.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama