Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce: Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek. Będą kolejne rekordy?

|
selectedselectedselected
Surowce: Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek. Będą kolejne rekordy?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej dominowała strona podażowa, jednak już od piątkowej sesji widzimy odreagowanie wzrostowe na rynku tego surowca. W konsekwencji, cena ropy WTI oraz Brent powróciła do poziomów przekraczających 110 USD za baryłkę.

Powrót notowań ropy do zwyżek - 1Powrót notowań ropy do zwyżek - 1

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: baha.com

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach surowców energetycznych dzieje się dużo, zwłaszcza pod kątem politycznym. W poniedziałek i wtorek odbywa się szczyt G7, podczas którego omawiane są kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz zróżnicowaniem dostaw surowców, w tym ropy naftowej, w obliczu uwikłanej w wojnę w Ukrainie Rosji.

Reklama

Powrót notowań ropy do zwyżek - 2Powrót notowań ropy do zwyżek - 2

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com

Jednym z pomysłów na zabezpieczenie większej podaży ropy naftowej jest nacisk na państwa OPEC, aby wydobywały więcej surowca. Jednak wiele wskazuje na to, że nie będzie to proste, i to nawet nie ze względów politycznych, lecz technicznych. Wiele państw OPEC boryka się z problemami wewnętrznymi, które sprawiają, że trudno im jest zwiększyć produkcję. Dla przykładu, w Libii trwa konflikt o władzę, który sprawia, że co jakiś czas wstrzymywana jest produkcja lub eksport ropy naftowej z tego kraju. Z kolei wiele innych państw afrykańskich, np. Nigeria, ma regularne problemy z infrastrukturą. Praktycznie jedynymi państwami, które mają wolne moce wydobywcze, są Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie – jednak w tym tygodniu pojawiły się obawy, że możliwości zwiększania przez nie produkcji są już niewielkie.

Osobną kategorią jest Iran, który nie został objęty porozumieniem naftowym OPEC+ ze względu na sankcje narzucone na ten kraj przez państwa zachodnie. Jednak obecnie na nowo trwają rozmowy o powrocie paktu nuklearnego i potencjalnym zwiększeniu produkcji i eksportu ropy naftowej w Iranie. Kraj ten ma duże możliwości produkcyjne i jego powrót na rynek z pewnością zmniejszyłby obawy o podaż ropy, które pojawiają się w związku z sankcjami nakładanymi na Rosję i naciskami na odcięcie się państw zachodnich od zamówień surowca z tego kierunku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama