Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce: Czy Arabia zwiększy wydobycie ropy i sprowadzi ceny surowca na niższe poziomy?

|
selectedselectedselected
Surowce: Czy Arabia zwiększy wydobycie ropy i sprowadzi ceny surowca na niższe poziomy? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozpoczęta na plusach środowa sesja w Europie kończyła się na minimach spadkami głównych indeksów od 0,33% (DAX) do 1,18% (IBEX). Problemy z wybiciem w górę trwały do rana, ale zostały scementowane odczytem ISM dla amerykańskiego przemysłu o godzinie 16:00 czasu polskiego. Bardzo nierecesyjny wzrost wskaźnika z 55,4 pkt. do 56,1 pkt. (ekonomiści oczekiwali spadku do 54,4 pkt.) wywołał gwałtowną reakcję dolara (silne umocnienie) i rynku długu (wzrost rentowności), w efekcie psując sentyment na giełdach. Choć skłania to do uniesienia brwi i rzucenia frazesu w rodzaju „im lepiej tym gorzej”, reakcję rynkową należy traktować w naszej opinii jako szum.

Mogłaby ona też zapewne wyglądać inaczej, gdyby nie huśtawka nastrojów na rynku ropy. Po silnym spadku we wtorek w trakcie dnia jej ceny zaczęły odbijać, mając źródło w obawach, że plotki o zwiększeniu wydobycia w krajach arabskich (uzasadnionego przez Arabię Saudyjską spadkiem produkcji w Rosji) są nieprawdziwe. Obecnie nastąpił powrót wiary w ten scenariusz, co zaowocowało luką spadkową na cenach w godzinach nocnych, obecnie niestety zamykaną.

 

WIG20 spadł o 1,1%, mWIG40 o 0,3%, a sWIG80 zyskał 0,58%

Główny indeks zamknął się w okolicach dziennych minimów, wcześniej przechodząc jednak przez próbę wymazania porannych strat. Wydarzeniem dnia w kraju był zupełnie nieoczekiwany spadek PMI dla przemysłu z 52,4 pkt. w kwietniu do 48,5 pkt. w maju. Zaskakująco silny spadek najważniejszych subkomponentów, produkcji oraz nowych zamówień, trudno widzieć w innym świetle niż jako informację, że wzrost gospodarczy gwałtownie hamuje w 2Q2022. Sentyment na giełdzie pozostaje jednak raczej pozytywny, o czym świadczy zachowanie małych spółek, wiedzionych w górę przez Torpol po informacjach o wysokości dywidendy. Głównymi obciążeniami dla WIG20 były wczoraj KGHM (-2,61%), reagujący na wtorkowe spadki cen miedzi (obecnie w dużej części wymazane) oraz Allegro (-5,62%), gwałtownie przerywające serię pięciu sesji wzrostowych z rzędu. Silnej przecenie towarzyszyły jednak bardzo umiarkowane jak na tę spółkę obroty.

 

Reklama

 

S&P500 spadło o 0,75%, a NASDAQ o 0,72%

Oznacza to dość wyraźną redukcję przeceny z pierwszej fazy sesji i nie jest przez nas interpretowane negatywnie, a jako moment zawahania w odbiciu. Krótkoterminowo pozostajemy optymistyczni, do czego zachęca chociażby bardzo spokojna reakcja giełdy na wczorajszą przecenę kryptowalut (efekt rosnącego zainteresowania banków centralnych stablecoinami), dowodząca, że korelacja między technologią a tą klasą aktywów jest coraz niższa.

Sesja w Azji jest mieszana, ale kontrakty futures sugerują lekkie wzrosty na starcie handlu w Europie. Najważniejszym wydarzeniem dnia wydaje się posiedzenie OPEC+ i ewentualna decyzja Arabii o zwiększeniu wydobycia, która mogłaby doprowadzić do powrotu cen surowca do okolic 100-110 $/b.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama