Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce: ceny złota znów poniżej 1900 USD za uncję; notowania cukru wracają do zniżek

|
selectedselectedselected
Surowce: ceny złota znów poniżej 1900 USD za uncję; notowania cukru wracają do zniżek | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od dynamicznej zniżki, co okazało się zwiastunem całego spadkowego tygodnia. Cena kruszcu znajduje się bowiem na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na wyraźnym minusie. Wczoraj ceny złota przekroczyły w dół psychologiczną barierę na poziomie 1900 USD za uncję, a dzisiaj dalej osuwają się w dół, oscylując już w okolicach 1875 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, te okolice to kolejne wsparcie na wykresie cen złota – niemniej, w najbliższych dniach notowania złota mogą pozostać rozchwiane ze względu na zbliżającą się decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w USA.

Już 4 maja ma zapaść kolejna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp, a oczekiwania są wysokie. Inwestorzy spodziewają się, że Fed będzie realizował zapowiadaną jastrzębią politykę i odważnie podnosił poziom stóp procentowych. Obecnie na rynku wyceniana jest majowa podwyżka na poziomie 0,5 pkt. proc. Plany Fed, dotyczące bardziej zdecydowanej walki z inflacją, wpływają pozytywnie na wartość amerykańskiego dolara – indeks tej waluty porusza się już na najwyższych poziomach od 2002 r., a więc od dwóch dekad. Z kolei siła dolara uderza w notowania złota.

Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję - 1Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję - 1

Notowania złota – dane dzienne

Nie bez znaczenia dla cen złota pozostają także obawy o popyt na kruszec w Chinach. Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tym kraju prowadzi do przedłużania obecnych lockdownów (np. w Szanghaju) oraz sprawia, że wprowadzane są nowe restrykcje. Chiny, które szybko poradziły sobie z pierwszą falą koronawirusa, coraz mocniej cierpią na swojej polityce „zerowej tolerancji” względem Covid-19. Ze względu na fakt, że Chiny są kluczowym konsumentem i importerem wielu surowców i towarów, tamtejsze obostrzenia przekładają się na obawy o wyraźny spadek popytu na surowce, w tym również złoto.

Reklama

Warto jednak wspomnieć, że ratunkiem dla złota może okazać się jego status tzw. bezpiecznej przystani. O ile na razie schodzi on na dalszy plan, bowiem jesteśmy tuż przed decyzją Fed i to ona przyciąga najwięcej uwagi – to jednak wraz z podwyżkami stóp procentowych, jak bumerang będą powracać obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie.

 

CUKIER

Po dotarciu do okolic 20 centów za funt w pierwszej połowie kwietnia – czyli do okolic maksimów z 2021 roku – notowania cukru powróciły do zniżek. Cena tego towaru obecnie porusza się w rejonie 18,80-19,00 centów za funt.

Wczoraj na rynku tym pojawiły się pierwsze prognozy, dotyczące produkcji cukru w Brazylii w sezonie 2022/2023, publikowane przez tamtejszą państwową agencję Conab. Według nich, w omawianym sezonie produkcja cukru w Brazylii wzrośnie o 15% do poziomu 40,28 mln ton. Co ciekawe, wynik ten ma być osiągnięty przy założeniach wzrostu produkcji trzciny cukrowej o zaledwie 1,9%. Warto wspomnieć, że w 2021 roku Brazylię dotknęły susze, które negatywnie przełożyły się na plony trzciny cukrowej.

Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję - 2Ceny złota poniżej 1900 USD za uncję - 2

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Reklama

Jednocześnie, Conab prognozuje, że w sezonie 2022/2023 produkcja etanolu z trzciny cukrowej wyniesie 28,65 mld litrów, a więc spadnie o 5,3% w stosunku do wcześniejszego sezonu. Jest to wyliczenie kontrastujące z prognozami wielu innych firm analitycznych.

Trzcina cukrowa jest wykorzystywana zarówno w produkcji cukru, jak i etanolu, używanego w Brazylii masowo do produkcji biopaliw. W zależności od cen cukru i cen paliw na globalnym rynku, następują wahania w produkcji obu surowców. Obecnie zarówno notowania paliw, jak i ceny cukru, pozostają na relatywnie wysokich poziomach na tle poprzednich lat.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama