Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stabilizacja notowań ropy powyżej 90 USD/b, problematyczny popyt ogranicza potencjał wzrostowy

|
selectedselectedselected
Stabilizacja notowań ropy powyżej 90 USD/b, problematyczny popyt ogranicza potencjał wzrostowy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny surowca osłabiły się w pierwszej połowie września o niemal 6%, tymczasowe odbicie wygasło poniżej 100 USD/b. 8 września notowania ropy spadły w pobliże 87 USD/t, poziomu najniższego od stycznia tego roku. Rynek tymczasowo zapomniał o groźbach Arabii Saudyjskiej odnośnie ewentualnych cięć wydobycia w przypadku utrzymania się (irracjonalnie) obniżonych cen surowca. Decyzja OPEC+ z 5 września odnośnie zmniejszenia wydobycia w skali 100 tys. b/d przeszła bez większego echa, obrazuje jednak czujność kartelu i gotowość do reakcji w razie dalszego osłabienia notowań ropy.

 

stabilizacja notowan ropy powyzej 90 usdb problematyczny popyt ogranicza potencjal wzrostowy grafika numer 1stabilizacja notowan ropy powyzej 90 usdb problematyczny popyt ogranicza potencjal wzrostowy grafika numer 1

 

Nasilają się obawy o spadek popytu w rezultacie m.in. ograniczeń pandemicznych w Chinach, presję na notowania surowca wywiera też silny dolar, wsparty perspektywą dalszych, znacznych podwyżek stóp procentowych w USA. W ocenie Energy Aspects, tegoroczne zapotrzebowanie na paliwa w Państwie Środka może się skurczyć o 380 tys. b/d, spadek byłby pierwszy od 2002 roku. W USA wolumeny produktów naftowych dostarczonych na rynek są zarówno poniżej wielkości przedpandemicznych jak i z ubiegłego roku. Międzynarodowa Agencja Energetyczna nie spodziewa się wzrostu popytu na globalnym rynku surowca w Q4’22, poprawa ma nadejść w przyszłym roku. Mimo raczej niedźwiedzich nastrojów rynkowych krzywa terminowa pozostaje w backwardation, a spread 1M-7M wzrósł 15 września do 7 USD z niecałych 5 USD tydzień wcześniej (średnia w sierpniu 6,3 USD).

Reklama

 

Amerykański Urząd Informacji Energetycznej w najnowszej prognozie przewiduje średnią cenę spot ropy Brent na poziomie 98 USD/b w Q4’22, 97 USD/b w 2023 roku. Rynek mogą wesprzeć ewentualne zakłócenia podażowe oraz wolniejszy od oczekiwań wzrost wydobycia surowca; negatywnie na cenach ropy może się odbić spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama