Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny ropy na światowych rynkach

Ceny surowca osłabiły się w pierwszej połowie września o niemal 6%, tymczasowe odbicie wygasło poniżej 100 USD/b. 8 września notowania ropy spadły w pobliże 87 USD/t, poziomu najniższego od stycznia tego roku. Rynek tymczasowo zapomniał o groźbach Arabii Saudyjskiej odnośnie ewentualnych cięć wydobycia w przypadku utrzymania się (irracjonalnie) obniżonych cen surowca. Decyzja OPEC+ z 5 września odnośnie zmniejszenia wydobycia w skali 100 tys. b/d przeszła bez większego echa, obrazuje jednak czujność kartelu i gotowość do reakcji w razie dalszego osłabienia notowań ropy.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Nasilają się obawy o spadek popytu w rezultacie m.in. ograniczeń pandemicznych w Chinach, presję na notowania surowca wywiera też silny dolar, wsparty perspektywą dalszych, znacznych podwyżek stóp procentowych w USA. W ocenie Energy Aspects, tegoroczne zapotrzebowanie na paliwa w Państwie Środka może się skurczyć o 380 tys. b/d, spadek byłby pierwszy od 2002 roku. W USA wolumeny produktów naftowych dostarczonych na rynek są zarówno poniżej wielkości przedpandemicznych jak i z ubiegłego roku. Międzynarodowa Agencja Energetyczna nie spodziewa się wzrostu popytu na globalnym rynku surowca w Q4’22, poprawa ma nadejść w przyszłym roku. Mimo raczej niedźwiedzich nastrojów rynkowych krzywa terminowa pozostaje w backwardation, a spread 1M-7M wzrósł 15 września do 7 USD z niecałych 5 USD tydzień wcześniej (średnia w sierpniu 6,3 USD).

Reklama

 

Amerykański Urząd Informacji Energetycznej w najnowszej prognozie przewiduje średnią cenę spot ropy Brent na poziomie 98 USD/b w Q4’22, 97 USD/b w 2023 roku. Rynek mogą wesprzeć ewentualne zakłócenia podażowe oraz wolniejszy od oczekiwań wzrost wydobycia surowca; negatywnie na cenach ropy może się odbić spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny ropy na światowych rynkach