Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stabilizacja cen ropy naftowej przed ważnymi danymi z Departamentu Energii. 2325 dolarów oporem na palladzie

|
selectedselectedselected
Stabilizacja cen ropy naftowej przed ważnymi danymi z Departamentu Energii. 2325 dolarów oporem na palladzie
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj o 16:30 CET inwestorzy dostaną twarde dane z Amerykańskiego Departamentu Energii (EIA), gdzie oczekuje się spadku zapasów na poziomie 2,875 mln brk wobec poprzedniego odczytu na poziomie -7,373 mln brk. Zauważmy, że wczorajszy raport API zaczął już kreować pewne oczekiwania co do cen ropy WTI, gdyż pokazał silniejszy spadek zapasów ropy na poziomie 4,4 mln brk wobec oczekiwanych -3,1 mln brk. Poprzednio mieliśmy jednak -8,6 mln brk.

Część inwestorów zakłada zatem, że dzisiejsze dane z EIA wskażą pewną zależność większej dynamiki kurczenia się zapasów czarnego, płynnego surowca. To idealnie wpisałoby się we wzrostowy układ techniczny, w którym wyczuwa się pewną presję popytu wg silnych wskaźników analizy technicznej. Nie można jednak wyprzedzać danych i sugerować się tylko i wyłącznie ostatnimi odczytami z API. Nadal jednak silne opory są aktywne przy 49,66 – 50,00 USD / brk., a co więcej kwotowania FOIL obecnie testują lekko negatywne dynamiki na długofalowej średniej kroczącej SMA z 200 sesji. To pokazuje, że istnieje druga strona tego rynku, opowiadająca się za złamaniem wzrostowych zależności na ropie naftowej WTI, gdyż ta nie potrafi w ostatnich tygodniach przebić się w górę przez lokalny TL 42,55 USD.

Michał Pietrzyca - 1Michał Pietrzyca - 1

Notowania CFD na ropę naftową WTI – dane dzienne.

PALLAD

Wzmocnienie oporu 2325 USD na palladzie przy skokowym wzroście zmienności.

Reklama

Na rynku palladu w ostatnich 20 dniach wzrosła nam zmienność o blisko połowę, choć notowania zamknęły się w konsolidacji 2325 - 2022 USD za uncję. Ostatnie lipcowe oderwanie się od 2000 dolarów na północ zostało stłumione przy oporach 2265 - 2325 USD. Stąd obawy o kondycję wsparcia 2022 USD, gdyż na globalnym rynku mamy ciszę informacyjną, jeśli chodzi o zakłócenia covidowe w największych kopalniach RPA, Zimbabwe, USA i Kanadzie. Także Rosja (kluczowy decydent tego rynku) nie ingerowała ostatnio po stronie podażowej palladu, stąd tym bardziej ciekawi rosnąca zmienność w notowaniach oraz korelowanie z silnymi przecenami złota i srebra.

Zauważmy także, że konkurencyjna dla palladu platyna potaniała w ostatnich pięciu dniach o 3,23%, przy średnio 7,3% spadkach cen złota i srebra. Z kolei nominowany technicznie pallad stracił tylko 1,87% przez ostatnie kilka sesji, wyróżniając się relatywną, absolutną siłą na rynku metali szlachetnych.

Z punktu widzenia techniki trzeba zatem śledzić wybicie z zakresu 2325 - 2022 USD, co powinno nawiązywać do pro-wzrostowego układu, jaki w notowaniach (CFD PALLADIUM.) dyktują klasycznie linie hossy, zrównoważony wzrost RSI (14) oraz zanegowana formacja spadkowego wachlarza Fibonacciego.

Michał Pietrzyca - 2Michał Pietrzyca - 2

Notowania CFD PALLADIUM. – dane dzienne.

Reklama

Nota prawna:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Pietrzyca

Michał Pietrzyca

Analityk techniczny Wydziału Doradztwa i Analiz Rynkowych w Domu Maklerskim BOŚ. Trader i inwestor z zamiłowania, permanentnie uskutecznia i buduje systemy transakcyjne.


Tematy

Reklama
Reklama