Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ropa u progu kolejnego skoku zmienności

|
selectedselectedselected
Ropa u progu kolejnego skoku zmienności
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po szaleńczej zmienności na rynku ropy z lat 2020-2022 nie ma już śladu. Wręcz zakradł się marazm. I to właśnie moment, gdy warto przyjrzeć się ropie ponownie, zwłaszcza w kontekście wpływu na inflację.

ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 1ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 1

Od dwóch lat zmienność cen ropy systematycznie spada, docierając obecnie do miejsca, gdzie jedna ze stron będzie musiała przejąć inicjatywę i nadać dalszy kierunek. Poza sugerującą ponowny skok zmienności techniką, po historycznych minimach szoruje też wskaźnik implikowanej zmienności tego rynku.

Zwolennicy przeceny zwrócą uwagę na recesyjne ostrzeżenia płynące chociażby z rynku obligacji (inwersja krzywej dochodowości z tendencją do powrotu do naturalnego kształtu – wtedy właśnie uderzała recesja).

Sami Amerykanie zdają się zresztą czekać na mocniejszy spadek cen ropy, bo do tej pory nie udało im się odbudować rezerw strategicznych, które przed dwoma laty służyły do powstrzymywania wzrostu cen, tworząc całkowicie przy okazji bardziej przyjazną aurę na amerykańskich stacjach benzynowych w miarę zbliżania się wyborów połówkowych.

Reklama

ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 2ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 2

Te niskie, zbliżone wartościami do stanu sprzed 40 lat rezerwy, to z kolei argument dla tych, którzy nie wierzą w mocniejszy spadek cen ropy (wiadomo, że duży kupiec podłoży nieco niżej ręce). Na to nakłada się też polityka OPEC, sankcje nałożone chociażby na Rosję (konieczność ich omijania podbija końcową cenę – marża pośrednika), czy apetyt umacniającego się z każdym rokiem Wschodu (BRICS+) na uderzenie w dolara, co można zrobić między innymi wysokimi cenami ropy (i skorelowaną z nimi inflacją).

ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 3ropa u progu kolejnego skoku zmiennosci grafika numer 3

Jeśli zresztą spojrzymy na aktualny przebieg CPI, to ten wpisuje się póki co we wzorzec dekady lat ‘70, sugerujący ponowne rozpędzenie inflacyjnych kłopotów. Co wówczas zrobi Powell, gdy inflacja zacznie odjeżdżać jednocześnie ze stopą bezrobocia, a stagflacyjne środowisko zadomowi się na dobre na kolejne lata?

Tomasz Gessner

Tavex

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Gessner

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. W latach 2006-2022 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie analityk rynków finansowych w Tavex.


Tematy

Reklama
Reklama