Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Porozumienie w Dausze podpisane. Niemcy mają umowę na katarski gaz

|
selectedselectedselected
Porozumienie w Dausze podpisane. Niemcy mają umowę na katarski gaz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

29 listopada przedstawiciele firm QatarEnergy (Katar) i ConocoPhillips (USA) podpisali w Dausze umowę na dostawy gazu skroplonego do Niemiec. Surowiec ma pochodzić ze znajdujących się w Katarze pól wydobywczych North Field East oraz North Field South, w których amerykańska firma posiada udziały. W ramach 15-letniego kontraktu uzgodniono dostarczanie do RFN 2 mln ton LNG rocznie (po regazyfikacji – 2,7 mld m3 gazu), począwszy od 2026 r. Surowiec ma trafiać do stacjonarnego terminalu LNG w Brunsbüttel. Jego uruchomienie zaplanowano na przełom 2025 i 2026 r., a ConocoPhillips – obok niemieckiej RWE i brytyjskiej Ineos – zarezerwowało w nim moce odbiorcze.

 

Komentarz

  • Ze względu na uzgodnioną datę rozpoczęcia dostaw kontrakt nie przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia bezpieczeństwa zaopatrzenia RFN w gaz przez krytyczny okres najbliższych dwóch zim. Trafiający obecnie do Niemiec gaz skroplony (dotychczas głównie za pośrednictwem terminali w Holandii i Belgii) pochodzi albo z kontraktów długoterminowych będących już przed wojną w portfolio importerów (np. Unipera czy RWE), albo z rynku spotowego, na którym szczególnie aktywna w ostatnim roku była z kolei wyposażona przez rząd RFN w środki finansowe niemiecka giełda Trading Hub Europe (na zakup i zmagazynowanie surowca przeznaczyła w tym roku ok. 15 mld euro).
  • Kontrakt na katarski gaz jest dla RFN istotny w średniej i długiej perspektywie...

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Kędzierski

Michał Kędzierski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (praca dyplomowa poświęcona wpływowi czynnika ekonomicznego na politykę Niemiec wobec Federacji Rosyjskiej – obrona 2015). Stypendysta Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego (Internationales Parlaments-Stipendium) w niemieckim Bundestagu (2016). W latach 2014–2016 współpracownik redakcji „Biuletynu Niemieckiego”, wydawanego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. W latach 2016–2019 ekspert ds. Niemiec w Centrum Inicjatyw Międzynarodowych. Analityk OSW od 2019 roku.

Tematy badawcze
  • Polityka energetyczna RFN 
  • Polityka klimatyczna RFN 
  • Transformacja sektora transportu (Verkehrswende) w Niemczech 
  • Proces dekarbonizacji gospodarki w Niemczech 


Reklama
Reklama