Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pokolenie hasztaga vs srebro: dlaczego nie wyszło?

|
selectedselectedselected
Pokolenie hasztaga vs srebro: dlaczego nie wyszło?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

WallStreetBets zatrzęsło rynkami w 2021 roku. Wypompowanie wyceny spółki GameStop z $20 na ponad $480 za akcję to niesamowite wydarzenie. Co ciekawe – odbyło się to nie na jakiejś anonimowej grupie Telegramowej typu pump&dump, ale w świetle medialnych reflektorów. Później rozszerzono akcję o kolejne spółki, by w końcu sięgnąć po rynek srebra. I tu pojawia się pytanie: dlaczego pompowanie rynku srebra nie wyszło, jak to się udało w przypadku spółek? Analiza faktów, jakie miały miejsce podczas trzydniowej (28 stycznia – 1 luty 2021) - zdecydowanie nieudanej - akcji na srebrze, pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba jednak zacząć od początku…

Pokolenie hasztaga vs GameStop

22 stycznia grupa WallStreetBets na platformie społecznościowej Reddit, rozpoczęła akcję short squeeze na spółce GameStop. Firma GameStop (posiadająca sieć ponad 5 tysięcy sklepów z grami komputerowymi i konsolowymi oraz akcesoriami dla graczy) była jedną z najsilniej shortowanych spółek na amerykańskiej giełdzie - suma krótkich pozycji wynosiła 140% wartości wszystkich akcji GameStop. Drobni inwestorzy rozpoczęli skup jej akcji z założeniem, że nie będą ich sprzedawać, chcąc zmusić fundusze, utrzymujące krótkie pozycje, do ich zamknięcia ze stratą. Gdy popatrzymy na wykres spółki to widać, że im się udało. Warto jednak spojrzeć na to, co działo się za kulisami…

Na pierwszy ogień możemy wziąć wolumen obrotu – widać go na Wykresie nr 1. Na nim zauważymy, że dość wcześnie, bo już 13 stycznia, rozpoczął się wzmożony obrót akcjami GameStop. Ktoś, kto kupował już wtedy, prawdopodobnie sporo zarobił na tych wzrostach. Warto podkreślić, że pierwsze trzy dni „wyciskania shortów” (22-26 stycznia), dały sumaryczny wolumen ponad 553 milionów dolarów, wybijając cenę o 250% od ceny z rozpoczęcia short squeeze’a. Jednak w okresie od 13 do 21 stycznia, czyli tuż przed rozpoczęciem działań na Reddit, sumaryczny wolumen był niewiele niższy – wyniósł 450 milionów dolarów. To naprawdę spory obrót, gdyż na wcześniejszych sesjach jego wartość oscylowała w granicach ok. 7 milionów dolarów dziennie.

Short squeeze – moment, w którym inwestorzy obstawiający spadki cen danego waloru, muszą wychodzić ze stratą (odkupować walor który pożyczyli i sprzedali) ze względu na silny trend wzrostowy. Short squeeze dodaje paliwa do trendu wzrostowego. Jest to również potoczne określenie sytuacji „wyrzucenia” z rynku inwestorów, grających na spadki danego instrumentu. Tego typu działania często klasyfikuje się jako manipulacje rynkowe.

Reklama

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 1pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 1

Druga kwestia godna poruszenia, to fakt, że na rynku zawsze obecne są dwie strony transakcji. Gdy ktoś sprzedaje akcje, to ktoś inny musi je kupić. Wśród kupujących shortowane pozycje, był m.in. fundusz Senvest Management LLC, który długą pozycję na tej spółce zbierał od września 2020, a w październiku 2020 posiadał ponad 5% udziałów w spółce. To właśnie skupujący krótkie pozycje okazali się największymi wygranymi - dzięki akcji WallStreetBets zaksięgowali na tej transakcji prawie 700 milionów dolarów zysku.

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 2pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 2

Trzecim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest reakcja ceny na historycznych szczytach. Wykres dzienny w tym względzie nie jest zbyt czytelny, ale już Wykres nr 2 na interwale godzinowym (H1) pokazuje, że po każdym nowym szczycie następowała realizacja zysków. Czy byli to duzi gracze pokroju Senvest Management czy też może osoba/osoby generujące zwiększony obrót między 13 a 21 stycznia – tego nie wiadomo. W Internecie można znaleźć setki postów, w których inwestorzy indywidualni zarzekają się, że nie sprzedali swoich akcji GameStop (kupionych zapewne powyżej 200 dolarów za akcję), co wskazuje na to, że wciąż trzymają oni swoje, stratne w tej chwili, pozycje.

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 3pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 3

Reklama

W kolejnym kroku, redditowa grupa wzięła na celownik następne spółki, starając się podbić m.in. kurs AMC Entertainment. Jednak na jej wykresie widać również (Wykres nr 3), że wzmożony obrót akcjami zaczął się 15 stycznia 2021, czyli znów przed oficjalnym „napędzaniem” na Reddit. Tu skok był znacznie mniejszy, a ponieważ wszystko działo się de facto równocześnie, to warto odnotować, że część osób, które nie sprzedały GameStop na górce, nie miały kapitału na wejście w AMC.

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 4pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 4

Michael Burry, słynny inwestor, któremu poświęcono film The Big Short, 3 lutego opublikował tweeta, w którym stwierdził, że za akcją na Reddit stoją „grube ryby”. Osobiście również uważam, że doszło do zmanipulowania drobnych inwestorów, by duzi gracze mogli podwoić kapitał włożony w GameStop w okresie od 13 – 21 stycznia. Choć podejrzewam, że w przypadku GameStop, inicjatorzy stojący w cieniu inicjatywy nie spodziewali się osiągnięcia tak wysokiej wyceny. Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) już rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 5pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 5

Pokolenie hasztaga vs srebro

Na fali wiary w swoje możliwości, widząc olbrzymie wzrosty, jakimi zakończył się 27 stycznia 2021 – GameStop wyceniany na 347 dolary, a AMC na 19,9 dolara (wzrost z 5 dolarów) – na Reddit padł pomysł, by chwycić byka za rogi i wyjechać nim na mocno niedocenionym aktywie – srebrze. Notabene, można się zgodzić, że jest to aktywo mocno niedoszacowane.

Reklama

Widać to wyraźnie na Wykresie nr 4, przedstawiającym współczynnik gold/silver ratio, wskazujący na to, ile uncji srebra jest warta uncja złota. Na tym wykresie zaznaczyłem linię, przebiegającą w okolicy wyceny z końcówki lutego 2021, by pokazać, że tak niskiego ratio nie mieliśmy od 2016 roku. Choć zdaniem użytkowników Reddit, srebro powinno kosztować około 1 000 dolarów za uncję – czyli więcej niż 50% ceny złota. Ich sposobem na „ogranie” rynku, opartego głównie na lewarowanych kontraktach, był zakup udziałów w iShares Silver Trust – funduszu opartego na fizycznym srebrze, który, wraz z napływem nowych udziałowców, musi kupić fizyczny metal, tym samym napędzając popyt na niego.

Sama akcja „pompowania” srebra przez drobnych inwestorów, dała jednak stopę zwrotu niewiele ponad 18% w trzy dni, z czego czwarta sesja była ponad 50% odreagowaniem tych trzydniowych wzrostów.

Analizując przyczyny porażki, zacznę od samego iShares Silver Trust. Napływ kapitału do funduszu był bardzo duży. Jednocześnie podbił on wycenę srebra do poziomów ostatnio widzianych w sierpniu 2020 roku. O ile sam wolumen – 546 milionów dolarów – był zbliżony do tego znanego z GameStop, to nie znalazł przełożenia na wystarczająco duży wzrost kursu srebra. Wynika to z faktu, że wielu inwestorów nie zamknęło swoich pozycji na GameStop czy AMC, przez co nie dysponowało już kapitałem, który pozwoliłby im wejść w iShares Silver Trust.

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 6pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 6

Druga rzecz, rzucająca się w oczy na Wykresie nr 5, to brak wzmożonego wolumenu tuż przed ogłoszeniem akcji na Reddit. To potwierdzenie, że o ile GameStop i AMC miały swoich ukrytych inicjatorów, którzy kupując przed oficjalnym ogłoszeniem „walki z funduszami” najwięcej na tym zarobili, o tyle akcja na srebrze była faktycznym, oddolnym działaniem użytkowników WallStreetBets.

Reklama

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 7pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 7

Trzecia kwestia to skala wartości. iShares Silver Trust ma aktywa warte ponad 16,669 miliarda dolarów (na dzień 19 lutego 2021), podczas gdy kapitalizacja GameStop, przy cenie 30 dolarów za akcję, wynosiła ponad 2 miliardy dolarów. Wrzucenie pół miliarda dolarów do spółki wartej 2 miliardy stanowi różnicę, podczas gdy ta sama kwota w funduszu wartym ponad 16,6 miliarda, ma znacznie mniejsze znaczenie. Przekładając to na konkretne liczby: 546 milionów dolarów przy cenie 28 za uncję daje 19,5 miliona uncji srebra, jaką musiał kupić iShares Silver Trust. Na dzień 19 lutego 2021 fundusz posiadał w swoich zasobach ponad 618,68 miliona uncji srebra. Co oznacza, że akcja redditowców zwiększyła ilość srebra w funduszu o mniej niż 3,5%.

Pozostając przy danych o wielkości zakupów, dochodzimy do czwartego punktu, który tłumaczy, dlaczego kapitał zwiększający ponad piętnastokrotnie giełdową wycenę jednej spółki, nie miał szansy na rynku metalu szlachetnego. 19,5 miliona dodatkowych uncji to trudny do przeoczenia tygodniowy wzrost obrotu fizycznym surowcem. Dla porównania warto jednak wspomnieć, że na londyńskim parkiecie LME, obrót wynosił w tym samym czasie 660 milionów uncji każdego dnia. Czyli, użytkownicy WallStreetBets odpowiadali średnio za 1% dziennego obrotu fizycznym metalem. Czy więc to właśnie oni mieli szansę podbić cenę kruszcu aż o 18%?

 

pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 8pokolenie hasztaga vs srebro dlaczego nie wyszlo grafika numer 8

Reklama

Warto zwrócić uwagę również na kolejną kwestię. Wykres nr 6 obrazuje zachowanie ceny srebra w okresie działań „ulicy”. Ten potężny spadek 2 lutego to również pokłosie 18% podwyżki wymaganego depozytu na kontraktach na srebro. Giełda COMEX swoją decyzją również, w niewielkim stopniu, przyczyniła się do spadków. Na wykresie wolumenu kontraktów terminowych na srebro, skok wolumenowy z 2 lutego widać tylko na lipcowej serii kontraktów (Wykres nr 7).

Można zatem stwierdzić, że nawet gdyby za cały obrót na iShares Silver Trust w dniach 28 stycznia – 1 lutego 2021 odpowiadali inwestorzy skupieni wokół WallStreetBets (co zaś jest mało prawdopodobne), to nie mieli oni dużych szans, by wywołać ten 18% rajd cenowy. Na poparcie tego zaznaczyłem kilka punktów na wykresie cen spot srebra (Wykres nr 8), na którym można zauważyć ruchy o podobnym zasięgu kwotowym tudzież procentowym, w trakcie trzech następujących po sobie sesji giełdowych. Jak widać, tylko w 2020 roku mieliśmy dwa razy taki mocny ruch na srebrze – bez jakiegokolwiek short squeeze’a zorganizowanego przez WallStreetBets.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bogusz Julian Kasowski

Bogusz Julian Kasowski

Ekonomista z wykształcenia, inwestor z wieloletnim doświadczeniem na rynkach. Zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości (od 2007 roku), papiery wartościowe (od 2012 roku) oraz kontrakty terminowe i inne instrumenty pochodne (od 2016 roku) – od tego czasu utrzymuje się z inwestycji. Prowadzi blogi inwestycyjne:

- Prywatny INV€$TOR (od 2016 roku, nominowany do nagrody FXCufs 2018 w kategorii Blog Roku)

- dziennik tradera

- Surowcowe.info (od 2018 roku) wraz z regularnym programem na YouTube o rynkach surowcowych.

Pojawia się także jako autor w kwartalniku FXMAG, prowadzący lub gość w Comparic24 czy prelegent na wielu konferencjach inwestycyjnych, jest także mentorem w projekcie Trampki Na Giełdzie. Specjalizuje się w podejściu statystycznym, inwestycjach opartych na publikacjach danych makroekonomicznych oraz w inwestowaniu w surowce. Analizuje instrumenty inwestycyjne z dużym naciskiem na wpływ makroekonomii i geopolityki na zachowanie rynków.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama