Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania miedzi trzymają poziom, nastroje inwestorów poprawiają informacje z Chin

|
selectedselectedselected
Notowania miedzi trzymają poziom, nastroje inwestorów poprawiają informacje z Chin | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Marcowe zawirowania w sektorze bankowym łagodnie obeszły się z rynkiem metalu. Ceny zamknięcia benchmarku 3M obroniły poziom 8500 USD/t, MTD obsunęły się o symboliczne 0,2%. Od 16 marca, gdy notowania intraday zeszły do 8442 USD/t – poziomu najniższego od stycznia br. – metal zyskał 6,4% po wzroście 22 marca w pobliże 9000 USD/t. Umocnieniu notowań sprzyjał spadek indeksu dolara do wartości z połowy lutego.

Mimo wzrostu w marcu zapasów na LME w tenorze 0-3M pojawiło się pierwsze od tygodni backwardation, oznaka bardziej napiętej krótkoterminowo podaży. Zapasy w Szanghaju, zgodnie z sezonowym schematem, rozpoczęły trend spadkowy; skokowo wzrosła premia w chińskim Yangshan, doliczana do ceny LME za import miedzi przez strefę składów wolnocłowych. Dane z Państwa Środka sugerują nadchodzącą poprawę na lokalnym rynku nieruchomości.

 

Reklama

 

Perspektywa wzrostu zapotrzebowania Państwa Środka na metal poprawia nastroje rynkowe. Chiński rządowy ośrodek analityczny Antaike przewiduje, że krajowy popyt na rafinowaną miedź (ok. połowa globalnego zapotrzebowania) zwiększy się w tym roku o 2,7% do 13,7 mln ton. Nieco silniejszych wzrostów spodziewa się firma analityczna CRU; popyt będą napędzały sektory nieruchomości, produkcji pojazdów elektrycznych (EV), energii odnawialnej oraz infrastrukturalny. Chiński rząd planuje w 2023 roku rekordowe inwestycje (ponad 70 mld dolarów) w budowę krajowej sieci elektroenergetycznej. Pojawiają się głosy, że krótkoterminowo problemy amerykańskiego sektora bankowego mogą skłonić inwestorów do zamykania pozycji i skutkować spadkami notowań w okolice 8 tys. USD/t, lecz w horyzoncie 6-12 miesięcy prawdopodobny jest powrót w kierunku 9 tys. USD/t, a nawet ustanowienie nowych szczytów cenowych z powodu bardzo ograniczonych zapasów surowca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama