Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złota, aktualna cena złota za gram. Sprawdź, ile kosztuje uncja złota, ile kosztuje złoto inwestycyjne. Dzisiejsze notowania kruszcu

|
selectedselectedselected
Kurs złota, aktualna cena złota za gram. Sprawdź, ile kosztuje uncja złota, ile kosztuje złoto inwestycyjne. Dzisiejsze notowania kruszcu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoto od wielu wieków uważane jest za jeden z najbardziej wartościowych metali szlachetnych i nie bez powodu służyło kiedyś jako pierwsza forma pieniądza. Dzisiaj pełni poniekąd rolę jego obrońcy. Dlatego też bacznie obserwujemy jego kurs i czynniki, które wpływają na jego wahania. Jaka jest dzisiaj jego cena? Ile zapłacimy za uncję, a ile za gram?

 

 

Reklama

Cena złota z dnia 17 stycznia 2023 rok na rynkach światowych kształtuje się na poziomie 2029.99 USD za uncję. W porównaniu z notowaniami z 10 stycznia wzrosła ona, ponieważ w podobnych godzinach kosztowała jeszcze 2009.57 USD. Dane zostały pozyskane z wiarygodnego źródła, a mianowicie ze strony internetowej stooq i stanowią transakcję spot, czyli transakcję z efektem natychmiastowym.

 

Notowania kursu XAU/USD na przełomie ostatnich dwóch lat


kurs zlota aktualna cena zlota za gram sprawdz ile kosztuje uncja zlota ile kosztuje zloto inwestycyjne dzisiejsze notowania kruszcu grafika numer 1kurs zlota aktualna cena zlota za gram sprawdz ile kosztuje uncja zlota ile kosztuje zloto inwestycyjne dzisiejsze notowania kruszcu grafika numer 1

Źródło: stooq

 

Najważniejsze czynniki wpływające na kurs złota

Reklama

Ciężko by było mówić o jednym głównym bodźcu, który wpływa na kurs złota. Jednak patrząc pod kątem ogólnym są to przede wszystkim wszelkie czynniki globalne, zwłaszcza gospodarcze. W ostatnim czasie możemy śmiało powiedzieć, że jest to głównie inflacja, która sieje spustoszenie na całym świecie, a co za nią idzie wahania nastrojów na rynku handlowym, a więc bardzo zmienny podaż i popyt. Bez znaczenia nie zostają również zdarzenia geopolityczne, takie jak działania głównych banków centralnych, czy trwający konflikt między Rosją a Ukrainą, który ostatnio wyciągany zostaje nawet poza te granice.

Tak naprawdę wszelkie impulsy, które wywołują niepewność na rynku walutowym są dużym wyznacznikiem cen złota, ponieważ jest ono uważane za surowiec najlepiej chroniący wartość pieniądza. Dlatego kiedy pojawiają się negatywne prognozy, które zwiastują cięższe czasy złoto inwestycyjne zyskuje na popularności.

 

Na ile wycenia złoto NBP i za ile kupisz monety bulionowe?

Codziennie Narodowy Bank Polski podaje swoją własną wycenę złota od 1 grama. Według dzisiejszych danych (19.01.2024) zgodnie z NBP, musielibyśmy zapłacić 261,75 zł/gram. Porównując ją do wcześniejszych danych (264,47 zł/gram) możemy zauważyć, że wycena została lekko obniżona.

Jak większość głównych banków centralnych, NBP emituje monety bulionowe (inwestycyjne) i oferuje ich kupno. Dostępne są w czterech wersjach, o różnej masie i wartości (moneta 50zł, 100zł, 200zł i 500zł).

Reklama

 

Aktualne ceny monet bulionowych:

  • moneta o nominale 50 i masie 3,1 grama - 1.054,85 złotych;
  • moneta o nominale 100 i masie 7,78 grama – 2.443,70 złotych;
  • moneta o nominale 200 i masie 15,55 grama – 4.762,15 złotych;
  • moneta o nominale 500 i masie 31,1 grama – 9.280,08 złotych.

 

Tabela cen z dnia 2024-01-19

kurs zlota aktualna cena zlota za gram sprawdz ile kosztuje uncja zlota ile kosztuje zloto inwestycyjne dzisiejsze notowania kruszcu grafika numer 2kurs zlota aktualna cena zlota za gram sprawdz ile kosztuje uncja zlota ile kosztuje zloto inwestycyjne dzisiejsze notowania kruszcu grafika numer 2


Źródło: NBP

 

Reklama

 

Sprawdź inne nasze materiały o złocie i dowiedz się więcej na temat jego inwestycyjnego odpowiednika:

 

Przeczytaj: Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama