Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys czy stabilizacja? Najnowsze prognozy OPEC dla rynku ropy naftowej

|
selectedselectedselected
Kryzys czy stabilizacja? Najnowsze prognozy OPEC dla rynku ropy naftowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z opracowanego przez OPEC miesięcznego raportu o rynku ropy możemy poznać informacje o produkcji, popycie, cenach i zapasach surowca oraz przeanalizować trendy z gospodarek całego świata. Dokument pozwala też zrozumieć, co może się dziać na rynku paliw. Czego mogliśmy się dowiedzieć z najnowszej edycji raportu?

 

Kryzysu nie będzie?

Średnia prognoza światowego popytu na ropę naftową na rok 2023 wynosi 101,77 mb/d, co jest wzrostem o 2,31 proc. względem poprzedniego roku. Kartel ustala te dane m.in. na podstawie zakontraktowanych długoterminowych umów dostaw ropy do różnych państw. Co może wydawać się ciekawe, wśród rynków, które mają mieć najmniejszy wzrost popytu, znajdują się: Europa (wzrost o 0,24 proc. r/r.), Rosja (wzrost o 0,51 proc. r/r.) oraz Stany Zjednoczone (wzrost o 0,74 proc. r/r.). Na podstawie tych informacji, możemy liczyć się z ew. trudnościami na europejskim rynku w br. 

Indeks DAX (DE40), największy w niemieckiej gospodarce, obecnie zdaje się wyglądać szczególnie atrakcyjny dla inwestorów ze względu na spadające ceny energii.

Reklama

kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 1kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, DE40, Daily

 

Wśród rynków, które mogą osiągnąć największą stopę wzrostu popytu na ropę naftową, są: Indie (wzrost o 4,84 proc. r/r.), Afryka (4,35 proc. r/r.) oraz gospodarki Bliskiego Wschodu (4,05 proc. r/r.). Z tego też względu atrakcyjnie wydaje się przedstawiać długoterminowo fundusz iShares MSCI India ETF (INDA), dający ekspozycję na szeroki rynek indyjskich akcji.

kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 2kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 2

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, INDA, Daily

 

Co z cenami ropy naftowej?

Głównymi czynnikami cen ropy naftowej wydają się popyt i podaż. W przypadku pojawiających się niedoborów tego surowca bądź problemów z jego dostawą cena może drastycznie wzrosnąć, co mogliśmy zaobserwować w 2022 r. w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Według raportu przy założeniu niezmieniających się wielkości produkcji ropy naftowej przez kartel OPEC możemy zobaczyć niedobory tego surowca (względem wielkości popytu) w I i II kw. 2023 r. o średniej wartości 0,29 proc. Na razie braki surowca mogą być uzupełniane z obecnych zapasów państw. W związku z tym możemy spodziewać się, że rynek ten będzie mniej zmienny w porównaniu z poprzednim rokiem.

Prognozuje się, że w drugiej połowie tego roku nadmiar produkcji może sięgnąć średnio 0,85 proc., co może prowadzić do obniżenia cen tego surowca. 

kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 3kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 3

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Prognoza wydaje się zgodna również z raportem krótkoterminowych perspektyw energetycznych opublikowanym przez Administracje Informacji Energetycznej USA (EIA). Najnowsza prognoza średniej ceny ropy Brent w 2023 r. wynosi 83,1 USD/b, co jest o 5,5 proc. poniżej obecnej ceny odmiany Brent. Prognoza ta jest niemal zbieżna z cenami kontraktów na przyszłą cenę ropy z giełdy NYMEX. Dodatkowo z 95-procentowym prawdopodobieństwem cena kontraktów na ropę naftową nie powinna przekroczyć 170 USD/b oraz spaść poniżej 30 USD/b.

kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 4kryzys czy stabilizacja najnowsze prognozy opec dla rynku ropy naftowej grafika numer 4

Źródło: SHORT-TERM ENERGY OUTLOOK, EIA

 

Sytuacja sankcji na Rosję

Reklama

Wiele krajów zobowiązało się do zakończenia lub ograniczenia importu ropy i gazu z Rosji, aby ograniczyć dochody Moskwy i utrudnić jej działania wojenne. Kraje UE zakończyły import ropy drogą morską. 5 lutego wejdzie w życie zakaz dotyczący sprowadzania z Rosji rafinowanych produktów naftowych. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania również wstrzymały import ropy i produktów rafinowanych z Rosji. Cena ropy zatwierdzona przez zachodnich sojuszników ma na celu uniemożliwienie Rosji uzyskania więcej niż 60 dolarów za baryłkę. UE zmniejszyła również import gazu z Rosji o dwie trzecie, a Wielka Brytania całkowicie zrezygnowała z jego importu. Wydaje się, że te sankcje spowodowały spadek cen ropy i ograniczenie dochodów Rosji z eksportu paliw kopalnych. Z tego też względu prognozowany przez analityków OPEC spadek wydobycia ropy dla Rosji może wynieść 7,7 proc. w 2023 r. Uniezależnienie się Europy od surowców z Rosji może wpłynąć na zmniejszenie się zmienności cen tego surowca.

 

Grzegorz Dróżdż, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama