Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dzieje się na rynku surowców! Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie

|
selectedselectedselected
Dzieje się na rynku surowców! Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zniżki. Cena ropy WTI spadła dziś rano do rejonu 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się poniżej poziomu 88 USD za baryłkę. Oba gatunki ropy potaniały nawet mimo wzrostu napięć na Bliskim Wschodzie po tym, jak Izrael zdecydował się na wyniszczającą ofensywę lądową. Reakcję inwestorów było widać przez chwilę jedynie w piątek. Niemniej, mimo ogromu tragedii w tym regionie, konflikt najprawdopodobniej nie eskaluje na kraje ościenne, co z punktu widzenia inwestorów na rynku ropy naftowej oznacza mniejsze prawdopodobieństwo zaburzeń w produkcji i eksporcie ropy naftowej.

W obliczu wyjątkowo dużej ilości danych makroekonomicznych, uwaga inwestorów może przerzucić się na odczyty kolejnych z nich. W tym tygodniu dominować będą dane dotyczące inflacji CPI i odczyty PMI dla przemysłu w różnych krajach świata, jednak centralnym punktem tygodnia (dosłownie i w przenośni) będzie środowa decyzja Fed ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (oczekiwane jest pozostawienie przez Fed stóp na niezmienionym poziomie). Swoje podejście do polityki monetarnej przedstawią także BoE i BoJ.

Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 1Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Sytuacja na rynku ropy może więc w bieżącym tygodniu ulegać większym wpływom związanym z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu gospodarczego oraz działań banków centralnych. Istotne będą zwłaszcza dane z USA i Chin jako kluczowych globalnych gospodarek, generujących największy popyt na ropę.

Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 2Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Test poziomu 2000 USD za uncję jako wsparcia dla cen złota

Notowania złota w poprzednim tygodniu dynamicznie przekroczyły barierę 2000 USD za uncję. Ten psychologiczny poziom został pokonany na skutek wzrostu globalnej awersji do ryzyka w poprzednim tygodniu.

Reklama

Przedłużający się konflikt na linii Izrael-Palestyna wszedł w nową fazę. Pod koniec poprzedniego tygodnia Izrael poinformował o ofensywie lądowej w Strefie Gazy, która trwa także obecnie. Mimo tragedii powiązanej z tymi działaniami, reakcja rynków finansowych na te informacje była ograniczona: po piątkowej zwyżce, dzisiaj obserwujemy odreagowanie i test poziomu 2000 USD za uncję jako technicznego wsparcia.

O tym, czy wsparcie to wytrzyma, tym razem mogą zadecydować głównie dane makroekonomiczne i decyzje banków centralnych. W tym tygodniu jednych i drugich będzie dużo: spośród danych makro, warto wymienić liczne odczyty inflacji i indeksów PMI dla przemysłu. Z kolei wśród banków centralnych na szczególną uwagę zasługuje decyzja Fed ws. stóp procentowych (środa), jak również komunikaty ze strony Banku Japonii (wtorek) i Banku Anglii (czwartek).

Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 3Cena ropy pod presją mimo napięć na Bliskim Wschodzie - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama