Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? Gdzie jest przechowywane polskie złoto i kto jeszcze skupuje je w Europie?

|
selectedselectedselected
Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? Gdzie jest przechowywane polskie złoto i kto jeszcze skupuje je w Europie?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według danych World Gold Council Polska w pierwszym półroczu 2023 roku zajęła trzecie miejsce pod względem ilości nabytego złota – zakupiła łącznie 48,41 ton. Na czele zestawienia znajdują się Chiny, które nabyły 102,95 ton złota, a na drugim miejscu plasuje się Singapur z wynikiem 71,62 ton. W drugim kwartale tego roku tempo zakupów złota przez Polskę przewyższyło nawet chińskie zakupy, osiągając 48,41 ton (w porównaniu do 45,1 ton nabytych przez Chiny). Z najnowszych danych za lipiec wynika, że Polska zwiększyła swoje zasoby o około 22 tony złota. Niemal połowa z tej ilości jest przechowywana w skarbcach Polskiego Banku Centralnego, a pozostała część znajduje się w Banku Anglii w Londynie.

 

Gdzie jest przechowywane polskie złoto?

Praktycznie całe złoto posiadane przez Narodowy Bank Polski zostało nabyte w kilku transzach od 2019 roku. Po ostatnim zakupie złoto stanowi obecnie 10% całkowitych rezerw NBP. Wydaje się, że obecne zakupy są realizacją zapowiedzi prezesa Adama Glapińskiego, który na początku swojej kadencji, po pierwszych zakupach, zapowiadał pozyskanie kolejnych 100 ton do końca 2022 roku. Obecnie jesteśmy już niemal w połowie tej drogi, co sugeruje, że w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych zakupów tego surowca.

Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 1Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 1

Reklama

Źródło: NBP

 

Dlaczego Polska kupuje złoto?

Główną motywacją Narodowego Banku Polskiego do zakupu złota jest zwiększenie stabilności polskiego systemu finansowego oraz wzmocnienie zaufania inwestorów zagranicznych. To ostatnie zostało wyraźnie nadszarpnięte przez wysoką inflację (w szczytowym momencie 18,4%) oraz gwałtowne osłabienie polskiej waluty (złotego), która w ostatnich miesiącach zaczęła odrabiać straty. Dodatkowym powodem jest wzrost bezpieczeństwa narodowego. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększonych napięciach między Polską a Rosją i Białorusią, z którymi graniczy. Jak to ujął Glapiński: "Wbrew temu, co niektórzy mówili w czasie tej wojny, tego kryzysu, okazało się, że agencje ratingowe i świat bardzo mocno biorą pod uwagę rezerwy złota, bo one są tak bezpieczne, elastyczne, łatwe w użyciu. Wiąże się z tym szacunek dla nas i naszej pozycji, zaufanie".

Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 2Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 2

Źródło: Conotoxia MT5, USDPLN, Daily

Reklama

 

Kto jeszcze skupuje złoto w Europie?

Praktycznie jedynymi nabywcami złota w Europie poza Polską były Czechy, które w pierwszym półroczu zakupiły 7,6 ton tego surowca. Co ciekawe, najwięcej złota sprzedały pańtwa: Rosja (3,11 tony), Niemcy (2,49 tony) oraz Grecja (1,93 tony). Pozostałe banki centralne praktycznie nie zmieniły swoich stanów posiadania złota.

Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 3Dlaczego Narodowy Bank Polski kupuje złoto na potegę? – trendy zakupów złota w 2023 - 3

Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama