Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego cena złota idzie w górę? Czy złoto jest przewartościowane? Prognozy i nowe trendy na rynku metali

|
selectedselectedselected

Ostatnie spadki cen złota budzą pytania o jego przyszłość: korekta czy przewartościowanie? Działania NBP i innych banków centralnych pokazują rosnące znaczenie złota w rezerwach. Warto też rozważyć, które inne metale mogą być kluczowe w najbliższej przyszłości. W tekście analizujemy te aspekty, aby zrozumieć przyszłe trendy na rynku metali.

Czy złoto jest przewartościowane? Prognozy i nowe trendy na rynku metal
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Przyszłość cen złota: korekta czy przewartościowanie?
  • Dlaczego NBP kupuje złoto i czy powinien dalej?
  • Kluczowe metale przyszłości: co poza złotem, miedzią i srebrem?

 

Przyszłość cen złota: Czy jest już przewartościowane, czy ostatnie spadki to tylko chwilowa korekta?

Złoto podobnie jak inne metale szlachetne zaliczyło w ostatni piątek dość znaczącą korektę poniżej poziomu 2300 USD za uncję. Wydaje się jednak, że po tak znaczących wzrostach z jakimi mieliśmy do czynienia w przeciągu ostatnich 3 miesięcy, to takie odreagowanie jest naturalne. W średnim i długim okresie jesteśmy cały czas pozytywni na rynek złota ze względu na szereg czynników, które powinny wspierać jego notowania. Pierwszym z nich jest z pewnością coraz silniejsze napięcie geopolityczne (Ukraina, Strefa Gazy, Chiny), które sprawia, że inwestorzy uciekają do bezpiecznych przystani. Drugim z nich są oczekiwane od dawna obniżki stóp procentowych w USA. Na chwile obecną rynek wycenia, że pierwsza z nich nastąpi w listopadzie tego roku.

 

Zobacz także: Złota hossa. Cena złota bije rekordy we wszystkich głównych walutach świata!

 

Dlaczego NBP kupuje złoto? Czy powinniśmy kontynuować tak duże zakupy?

Dużą rolę w pozytywnym zachowaniu złota odgrywają również banki centralne na czele z Turcją, Chinami i Indiami, które cały czas zwiększają udział kruszcu w ogólnych rezerwach walutowych. Również NBP poinformował niedawno, że w tym roku dokonał zakupu kolejnych 5 ton złota, co pozwoliło zwiększyć nasze rezerwy do 363 ton. Stanowi to ok. 13% naszych wszystkich rezerw walutowych, a ogłoszonym celem NBP jest dojście złota do udziału 20% w tych rezerwach. Stanowi to zapowiedź kolejnych zakupów kruszcu o wadze ok 200 t w ciągu następnych lat. Największe kraje rozwijające się cały czas kupują złoto, co wydaje się naturalnym procesem powiązanym ze zwiększaniem ich PKB. Trend zwiększania ilości złota w skarbcu NBP można uznać za słuszny m.in. z powodów zawirowań geopolitycznych, których część z nich dotyka nasz kraj bezpośrednio. Większa ilość złota powinna wspierać naszą walutę i polepszać stabilność naszej gospodarki w oczach zagranicznych inwestorów.

Reklama

 

Zobacz także: Złoto „do końca roku będzie jeszcze droższe” – Kuczyński o głównych metalach

 

Które metale będą kluczowe w najbliższej przyszłości? Co warto brać pod uwagę oprócz złota, miedzi i srebra?

Wydaje się jednak, że to nie złoto, a metale ziem rzadkich w najbliższym czasie będą obiektem zainteresowania nie tylko inwestorów, ale i poszczególnych Państw. Z racji tego, że pierwiastki te wykorzystywane są w produkcji baterii oraz półprzewodników, na które zapotrzebowanie rośnie z roku na rok i o które trwa wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi, są one szczególnie cenne. Szacuje się, że obecnie koło 80% złóż tych metali znajduje się w posiadaniu Chin. Z tego powodu poszukiwane są one intensywnie przez inne kraje i dostajemy coraz więcej informacji o nowych odkryciach. Ostatnio zarówno USA, jak i Norwegia, mogły podzielić się pozytywnymi informacjami o znalezieniu ich nowych złóż.

 

Zobacz także: Cena metalu wystrzeli na nowe rekordy! Nadchodzi kolejna wielka hossa? – prognozy ekspertów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Straszak

Marek Straszak

Dyrektor Inwestycyjny w Esaliens TFI. Zarządzający funduszami i portfelami akcyjnymi, surowcowymi oraz asset allocation z ponad 13-letnim doświadczeniem na rynku kapitałowym zdobytym w takich instytucjach jak Union Investment TFI (Generali Investments TFI), gdzie zatrudniony był jako Dyrektor Departamentu Asset Management. Wcześniej doświadczenie zdobywał na stanowisku analityka akcji w Erste Securities, Biurze Maklerskim Alior Banku czy Domie Maklerskim Banku BPS. Doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych, Doradcy Inwestycyjnego, a także certyfikat CFA (Chartered Financial Analyst) oraz Certificate in ESG Investing with CFA Institute.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama