Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca. Notowania miedzi ostro hamują

|
selectedselectedselected
Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca. Notowania miedzi ostro hamują  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania ropy naftowej mają za sobą tydzień wyjątkowo dotkliwych zniżek. Mimo dzisiejszego porannego wyhamowania spadków, ceny tego surowca znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia największą zniżką od marca br.

 

Gwałtowna przecena ropy naftowej ma związek z obawami dotyczącymi popytu na paliwa w obliczu spowolnienia gospodarczego. W tym tygodniu zniżka notowań ropy zbiegła się w czasie z przeceną amerykańskich obligacji na do 17-letnich minimów. Oba ruchy mają podobne przyczyny: inwestorzy obawiają się tego, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych utrzymają się na wysokich poziomach na dłużej, a dodatkowo nie pomagają rozbuchane wydatki budżetowe w USA.

Popyt na paliwa jest ściśle powiązany z koniunkturą, a gospodarka amerykańska ma wciąż dominujące znaczenie. Stany Zjednoczone to największy konsument ropy naftowej na świecie, więc tamtejsze spowolnienie gospodarcze ma szczególny wpływ na popyt na ten surowiec.

Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 1Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Obecnie inwestorzy czekają na kolejne dane makro z USA – ważnym akcentem będą dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli pojawiłyby się dobre dane makroekonomiczne, to mogą one stanowić pozytywny akcent dla cen ropy, ponieważ prawdopodobnie przyczynią się do większego optymizmu wokół popytu na ropę. Niemniej, warto pamiętać, że taki odczyt zadziałałby na ceny ropy dwutorowo, bowiem dobre dane z rynku pracy mogłyby skłonić Fed do utrzymywania wysokich stóp procentowych na dłużej.

Z technicznego punktu widzenia, ceny ropy zbliżyły się do poziomu wyprzedania, jednak widoczne jest to mocniej na wykresie cen ropy Brent niż WTI. Gwałtowna przecena ropy może skłonić niektórych spekulantów do gry na odbicie notowań, jednak ruch w górę nie będzie trwały, jeśli nie poprze go więcej informacji fundamentalnych.

Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 2Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

Wyhamowanie zniżek notowań miedzi

Notowania miedzi, podobnie jak wielu innych surowców, w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją podaży. Niemniej, dzisiaj ruch spadkowy wyhamowuje – notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych odbijają się w górę do okolic 3,59 USD za funt. Tym samym, na rynku miedzi wytrzymało wsparcie w rejonie 3,54-3,55 USD za funt, wyznaczone przez lokalne minimum z drugiej połowy maja br.

Popyt na miedź jest ściśle powiązany z globalną koniunkturą, więc obawy dotyczące spowolnienia gospodarczego rzucają się cieniem na wycenę ropy. Jednak na razie sytuacja i tak jest lepsza niż oczekiwano jeszcze kilka miesięcy temu – popyt na miedź w Chinach, mimo tamtejszego wątłego popandemicznego ożywienia gospodarczego, utrzymuje się na relatywnie wysokich poziomach. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości wzrostu notowań miedzi są ograniczone, dopóki trwa niepewność wokół perspektyw chińskiej gospodarki.

Na razie, z technicznego punktu widzenia, ceny miedzi zatrzymały się na poziomie wsparcia we wspomnianych okolicach 3,54-3,55 USD za funt. To ważna bariera dla notowań tego surowca – jej pokonanie otworzyłoby bowiem cenom miedzi drogę w kierunku poziomów 3,35 USD i 3,25 USD za funt.

Jak zwykle, wiele zależeć będzie od danych makro. Inwestorzy na rynku miedzi czekają na dane dotyczące rynku pracy w USA, ale jeszcze bardziej wyczekują licznych danych makro z Chin, które pojawią się w przyszłym tygodniu.

Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 3Ceny ropy na drodze do największej tygodniowej zniżki od marca - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama