Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota z powrotem w górę; notowanie ropy naftowej - zarówno popyt, jak i podaż spadną

|
selectedselectedselected
Cena złota z powrotem w górę; notowanie ropy naftowej - zarówno popyt, jak i podaż spadną | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nastroje na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach uspokoiły się po wyjątkowo burzliwym początku marca. Niemniej, na rynku ropy naftowej nadal mamy do czynienia z ogromną dozą niepewności, dotyczącej zarówno popytu na ten surowiec w bieżącym roku, jak i jego produkcji w najbliższych miesiącach. Jedno wydaje się pewne: zarówno popyt, jak i podaż spadną. Pojawia się jednak sporo rozbieżności, dotyczących proporcji tych zniżek.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) podała wczoraj w swoim raporcie, że oczekuje znacznie większego spadku podaży ropy naftowej w porównaniu z popytem. Instytucja ta podała, że począwszy od kwietnia, spadek podaży ropy naftowej może wynieść aż 3 mln baryłek dziennie. Ma on być konsekwencją ograniczeń w eksporcie ropy naftowej z Rosji, jako konsekwencji jej inwazji na Ukrainę. Już od wielu dni widzimy niechęć traderów do kupowania rosyjskiej ropy, co wynika nie tylko z bezpośrednich sankcji, narzuconych na Rosję przez USA, ale także pośrednio z utrudnień dotyczących płatności czy też obaw o kolejne sankcje. W rezultacie, mniej ropy trafia na globalny rynek.

Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 1Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Ale oczywiście popyt na ropę ze strony konsumentów też bez wątpienia spadnie ze względu na wysokie ceny paliw. Szacowana przez IEA wielkość tej zniżki to około milion baryłek dziennie. I spadek ten zaczyna być już powoli widoczny, chociażby po danych dotyczących zapasów ropy naftowej. Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu wzrosły o 4,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki o około milion baryłek.

W rezultacie, na rynku ropy naftowej mamy obecnie do czynienia z kontynuacją niepewności i pojawianiem się prognoz o dużym marginesie błędu. Oszacowanie sytuacji na rynku ropy naftowej na świecie jest o tyle trudniejsze, że w znacznym stopniu jest ono uzależnione od rozwoju sytuacji w Ukrainie. A tu trudno o jednoznaczne scenariusze.

Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 2Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Reklama

Notowania złota przez większość wczorajszej sesji pozostawały pod presją podaży. Niemniej, po dotarciu do okolic 1900 USD za uncję, cena złota wyraźnie odbiła w górę i późniejsze godziny przyniosły powrót do zwyżek. Także dzisiaj notowania złota rosną, a za uncję kruszcu trzeba już zapłacić ponad 1940 USD.

Wczoraj najwięcej uwagi inwestorów na rynku złota przyciągała decyzja Fed w sprawie stóp procentowych w USA. Okazała się ona mało zaskakująca, bowiem Fed podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt. proc., co zakładała większość prognoz. Można byłoby nawet rzec, że była to decyzja rozczarowująco mało jastrzębia – gdyby nie fakt, że Fed wyraźnie zasygnalizował kolejne podwyżki stóp w nadchodzących miesiącach. Większość przedstawicieli Fed spodziewa się stóp w rejonie 1,75%-2% na koniec bieżącego roku i aż 2,8% w przyszłym roku.

Co ciekawe, ta jastrzębia retoryka nie zdołała jednak wesprzeć notowań amerykańskiego dolara. Rozbudziła ona bowiem inne obawy – o to, że agresywniejsza walka z inflacją w USA uderzy w tamtejszą gospodarkę. Na fali słabszego dolara oraz niepewności rynkowej umacniało się więc złoto.

Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 3Prognozy spadku popytu i spadku podaży na rynku ropy naftowej - 3

Notowania złota – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama