Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota pod ogromną presją - Jastrzębi Fed spycha notowania kruszcu do październikowych poziomów

|
selectedselectedselected
Cena złota pod ogromną presją -  Jastrzębi Fed spycha notowania kruszcu do październikowych poziomów | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowania kruszcu krótko przebywały w okolicach 1870 USD/troz, poziomach najwyższych od 5 miesięcy. Jastrzębia wypowiedź Ch. Wallera, członka Rezerwy Federalnej oraz nominacja J. Powella na drugą kadencję w roli szefa Fed umocniły w ubiegłym tygodniu dolara i podniosły rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji.

Perspektywa utrzymania przez Fed relatywnie jastrzębiego kursu pchnęła cenę złota w kierunku 1800 USD/troz.

Komentarz surowcowy - Jastrzębi Fed spycha ceny złota do październikowych poziomów.  - 1Komentarz surowcowy - Jastrzębi Fed spycha ceny złota do październikowych poziomów.  - 1

Spadki na rynkach akcji związane z pojawieniem się Omikrona symbolicznie umocniły notowania kruszcu. Drożały amerykańskie obligacje, zyskiwały waluty tradycyjnie uznawane za bezpieczne przystanie – frank szwajcarski oraz jen. Dolar się osłabił, gdyż rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa może obniżyć wzrost gospodarczy oraz inflację w USA, spowalniając tempo normalizacji lokalnej polityki monetarnej.

Reklama

Wczoraj po serii spadków odbiły się oczekiwania inflacyjne w USA (10Y breakeven rate), co umocniło notowania złota w okolicach 1780 USD/troz. Kruszec ma szanse na aprecjację, o ile obawy przed Omikronem okażą się uzasadnione i „zielony” się osłabi w otoczeniu podwyższonej inflacji (J. Powell już jej nie uważa za przejściową). Tymczasem na notowaniach metalu ciąży potencjalne przyspieszenie skupu aktywów, które Fed zamierza omówić podczas spotkania 14-15 grudnia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama