Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota, dzięki słabszemu dolarowi, złapała oddech [surowce - analiza PKO]

|
selectedselectedselected
Cena złota, dzięki słabszemu dolarowi, złapała oddech [surowce - analiza PKO] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na przełomie września i października notowania kruszcu zyskały 7,2%; w trakcie pięciu sesji wzrosły z niecałych 1614 USD/troz – poziomu najniższego od kwietnia 2020 roku – do ponad 1729 USD/troz. W tym samym czasie indeks dolara stracił 4,1%; spadek z 4 października był w ujęciu procentowym najsilniejszy od marca 2020 roku.

Do osłabienia amerykańskiej waluty przyczyniły się oczekiwania wolniejszego tempa podwyżek stóp przez Fed po słabszych danych z USA oraz odczyt rekordowej inflacji w strefie euro, sugerujący zdecydowane działanie EBC na bliskim posiedzeniu. Odreagowanie cen kruszcu nie wymazało jednak szóstej już z rzędu miesięcznej deprecjacji złota: we wrześniu metal obsunął się o 3%, od marcowego szczytu strata wyniosła prawie 20%.

 

Cena złota, dzięki słabszemu dolarowi, złapała oddech [surowce - analiza PKO] - 1Cena złota, dzięki słabszemu dolarowi, złapała oddech [surowce - analiza PKO] - 1

Reklama

 

Nadchodząca podwyżka stóp w strefie euro powinna złagodzić presję ze strony dolara

Powrót dolara do wzrostów skierował notowania złota na południe, 5 października metal obsunął się poniżej 1700 USD/troz. Presję zintensyfikował wzrost rentowności amerykańskich obligacji: 11 października, gdy złoto spadło do 1660 USD/troz, 10-latki przekroczyły ponownie poziom 4%, a indeksowane inflacją 10Y TIPS 1,7%. Wstrzymali zakupy inwestorzy SPDR Gold, którzy 30 września posiadali najmniej kruszcu od marca 2020 roku, a na początku października częściowo odbudowali pozycje.

 

 

Opublikowane w miniony piątek,

Reklama

solidne dane z amerykańskiego rynku pracy zwiększyły prawdopodobieństwo czwartej z rzędu podwyżki stóp w USA o 75 pb na posiedzeniu FOMC 1-2 listopada. 27 października spotyka się EBC i zdaniem rynku należy się spodziewać ruchu stóp do góry w identycznej skali, co powinno ograniczyć aprecjację dolara i zmniejszyć presję na notowania kruszcu. Ewentualnym katalizatorem wzrostów cen złota może być znaczna eskalacja przez Rosję wojny z Ukrainą.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama