Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena ropy naftowej osiągnęła poziom sprzed napaści Rosji na Ukrainę! Czarne złoto jest najniżej od pół roku

|
selectedselectedselected
Cena ropy naftowej osiągnęła poziom sprzed napaści Rosji na Ukrainę! Czarne złoto jest najniżej od pół roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena ropy naftowej WTI spadła poniżej 90 USD za baryłkę, osiągając poziom sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Ropa jest dziś najtańsza od pół roku.

 

Wydaje się, że dla rynku ropy naftowej istotny może być temat dotyczący spowolnienia gospodarczego na świecie bądź recesji oraz tego, jak długo te zjawiska mogą trwać. Zarówno dane gospodarcze z Chin, jak i Stanów Zjednoczonych zdają się pokazywać słabszą kondycję obu gospodarek i tym samym mogą wpływać na spadek popytu na ropę. To z kolei może wywierać presję na niższe ceny. Według opublikowanych danych w lipcu aktywność fabryk w Chinach zmniejszyła się na tyle, że zmusiła tamtejszy bank centralny do obniżenia oprocentowania kredytów, aby popyt nie uległ zapaści. Z kolei w Stanach Zjednoczonych rynek mógł zostać zaskoczony przez drugi z największych spadków w historii indeksu produkcji New York Empire State. Powyższe wskaźniki mogą oddziaływać na rynek od strony popytowej, to jednak tylko jedna część układanki.

 

Od strony podaży mogą szykować się długo wyczekiwane zmiany

Reklama

Po zdjęciu embarga na rynek może ponownie zacząć płynąć ropa pochodząca z Iranu. Iran odpowiedział na propozycję Unii Europejskiej. Może ona zmierzać do ponownego wprowadzenia w życie porozumienia nuklearnego z 2015 r. UE wzywa również USA do wykazania się większą elastycznością w realizacji porozumienia. Do zwiększenia podaży ropy może szykować się też Arabia Saudyjska. Prezes Saudi Aramco, państwowego giganta naftowego, oświadczył w weekend, że jego firma jest gotowa na zwiększenie wydobycia do 12 mln baryłek dziennie, to aktualny limit możliwości produkcyjnych spółki. Do zwiększenia produkcji potrzebna jest tylko decyzja rządu Arabii Saudyjskiej.

 

 

Według prognozy agencji EIA Stany Zjednoczone również mogą zwiększać swoją produkcję

Produkcja ropy w USA w prognozie z sierpnia wynosi średnio 11,9 mln baryłek dziennie (b/d) w 2022 r. W 2023 r. może wzrosnąć do 12,7 mln b/d. Jeżeli ta prognoza się sprawdzi, USA mogą w przyszłym roku ustanowić produkcyjny rekord. Obecny wynosi 12,3 mln b/d i został ustanowiony w 2019 r. 

Reklama

 

 

 

 

Reklama

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama