Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena pszenicy wpadła w wir zmienności, kurs srebra podobnie

|
selectedselectedselected
Cena pszenicy wpadła w wir zmienności, kurs srebra podobnie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

SREBRO

Notowania srebra w tym tygodniu cechowała podwyższona zmienność – zwłaszcza w połowie tygodnia, kiedy to o wycenie tego i pozostałych szlachetnych kruszców w dużym stopniu decydowała decyzja Fed ws. stóp procentowych i oczekiwania związane z dalszą polityką monetarną prowadzoną przez Fed.

Zapowiedzi jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzonej w USA polityki monetarnej sprzyjały wyższej wycenie dolara oraz spadkom notowań metali szlachetnych. Niemniej, już od wczoraj na rynku srebra dominują z powrotem kupujący, a cena kruszcu obecnie porusza się powyżej poziomu 19,70 USD za uncję.

Cena srebra pozostaje wrażliwa na notowania złota oraz wartość USD, jednak warto zauważyć, że strona popytowa na rynku srebra w ostatnich miesiącach wykazuje relatywnie większą siłę niż na rynku złota. O ile notowania złota poruszają się w okolicach tegorocznych minimów, notowania srebra wypracowują kolejne dołki na coraz wyższych poziomach. W pewnym stopniu może mieć na to wpływ sytuacja na rynku fizycznym tego metalu: zapasy srebra są wyjątkowo niskie, a spora część nowych inwestycji kopalnianych została przełożona lub wstrzymana przez pandemię.

Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem.	 - 1Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem.	 - 1

Notowania srebra – dane dzienne

Reklama

Srebro to kruszec o niewielkiej elastyczności cenowej podaży. Aż dwie trzecie srebra jest wydobywana jako produkt uboczny w kopalniach innych metali, zwłaszcza cynku, ołowiu, miedzi czy złota. W rezultacie, produkcja srebra jest w dużym stopniu uzależniona od decyzji związanych z wydobyciem innych surowców – to zmniejsza podatność tego rynku na wzrost produkcji w okresach większego zapotrzebowania na srebro.

 

 

PSZENICA

Mijający tydzień na rynku pszenicy przyniósł wyjątkowo dużą zmienność notowań. Cena pszenicy rozpoczęła go od luki wzrostowej po tym, jak Rosja opuściła negocjacje w sprawie korytarza eksportowego, transportującego ukraińskie towary z rejonu Morza Czarnego do odbiorców na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej. Już w środę jednak negocjacje zostały wznowione, co poskutkowało równie dynamiczną przeceną pszenicy.

Końcówka tygodnia na rynku tym jest już nieco spokojniejsza. O ile wizja możliwości powrotu eksportu ukraińskiej pszenicy uspokoiła inwestorów, to warto pamiętać, że innym wyzwaniem są niepewności związane z produkcją pszenicy.

Reklama

Jednym z problemów jest sytuacja w Australii. Co prawda w kraju tym już trzeci rok z rzędu produkcja pszenicy sięga wyjątkowo wysokich poziomów, jednak ze względu na niedawne ulewne deszcze i podtopienia około polowa pszenicy uprawianej na wschodzie kraju prawdopodobnie zostanie zdegradowana do przeznaczenia na karmę dla zwierząt. Na razie nie jest to pewny scenariusz, bowiem dokładne straty będzie można oszacować dopiero po całkowitym ustąpieniu podtopień.

Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem.	 - 2Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem.	 - 2

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama