Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi najniżej od maja. Notowania przebiją psychologiczną barierę?

|
selectedselectedselected
Cena miedzi najniżej od maja. Notowania przebiją psychologiczną barierę?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miedź najtańsza od maja, ceny schodzą poniżej 7900 USD/t, silny wzrost zapasów metalu na LME. Druga połowa września upłynęła pod znakiem spadków, nie licząc odbicia z końcówki miesiąca w następstwie realizacji zysków i zamykania krótkich pozycji. Podczas sesji 29 września notowania benchmarku 3M dotarły powyżej 100-dniowej prostej średniej kroczącej, w pobliże 8380 USD/t.

 

 

Przez wcześniejsze dni ubijały przejściowe dołki w okolicach 8070 USD/t pod presją silnego dolara, obaw o kondycję chińskiego sektora nieruchomości i rosnących zapasów na LME. Tylko we wrześniu stan magazynowy londyńskiej giełdy zwiększył się o 62% do ponad 169 tys. ton, osiągając poziom najwyższy od maja 2022 roku. Bezproblemową podaż potwierdzało najwyższe od 31 lat contango w tenorze 0-3M (70 USD/t). Rynkowa słabość przeciągnęła się na kolejny miesiąc – 4 października ceny metalu spadły do 7880 USD/t, poziomu najniższego od końca maja.

 

Zobacz także: Ważna wiadomość dla kredytobiorców - o tyle spadną. raty kredytów po obniżkach stóp. Kwoty mogą zaskakiwać

Reklama

 

ICSG spodziewa się globalnej nadwyżki metalu w 2024 roku, chiński rynek surowca dobrze zaopatrzony, Antaike przewiduje obniżone długoterminowo ceny. Nad rynkiem surowca zebrały się czarne chmury. Chińska, rządowa firma analityczna Antaike spodziewa się w Q4’23 zejścia notowań do 7800 USD/t oraz kontynuacji trendu spadkowego co najmniej do H2’24. Lokalne huty są adekwatnie zaopatrzone – premię za przetwarzanie i rafinację miedzi (TC/RC) utrzymały w Q4’23 na poziomie 95 USD/t, najwyższym od sześciu lat. Branżowa organizacja International Copper Study Group przewiduje w 2024 roku nadwyżkę na globalnym rynku surowca sięgającą 470 tys. ton po zbilansowanym roku 2023 (27 tys. ton deficytu). Pocieszeniem dla byków mogą być prognozy rządu Chile – największego światowego producenta miedzi – który w przyszłym roku spodziewa się średniej ceny surowca na poziomie 8488 USD/t (3,85 USD/lb).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama