Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi: Chińczycy (NIE) trzymają się mocno...

|
selectedselectedselected
Cena miedzi: Chińczycy (NIE) trzymają się mocno... | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny miedzi spadają poniżej 8 tys. USD/t, 200-dniowa średnia krocząca nie zapewniła wsparcia. Druga dekada miesiąca rozpoczęła się od silnych spadków: 11 maja 3-miesięczny londyński benchmark stracił 3,7% po obsunięciu się z okolic 8500 USD/t w pobliże 8150 USD/t. Po drodze przebita została 200-dniowa średnia krocząca (8352 USD/t), negatywny sygnał z perspektywy analizy technicznej. W kolejnych dniach notowania surowca poruszały się w trendzie bocznym, 24 maja spadły poniżej 8 tys. USD/t pierwszy raz od listopada ubiegłego roku.

 

Dzień wcześniej na LME spread 0-3M przekroczył 70 USD/t, osiągając wartość najwyższą od ponad 30 lat. Strome contango w krótkim tenorze sugeruje dobrze zaopatrzony (natychmiastowo) rynek, czego oznaką może być dynamiczny przyrost zapasów na LME w pobliże 97 tys. ton – poziomu najwyższego od ponad pół roku (+46% MTD). Popytowi na metal nie pomogło umocnienie dolara – w maju indeks USD zyskał 2,2%; miedź jest na minusie 8,1%.

 

Reklama

Do osłabienia z 11 maja przyczyniły się dane z Chin – dynamika inflacji CPI była w kwietniu najniższa od ponad dwóch lat (+0,1% r/r), przyspieszyła trwająca już siódmy miesiąc deflacja PPI (-3,6% r/r). W kolejnych dniach nastroje rynkowe popsuły słabsze od oczekiwań figury o sprzedaży detalicznej oraz tempie wzrostu produkcji przemysłowej w ubiegłym miesiącu. Topniejące zapasy na giełdzie w Szanghaju do pewnego stopnia wspierają lokalny rynek surowca.

 

Silniejszy dolar i słabe dane z Chin ciążą rynkowi; fundusze inwestycyjne na LME i CME powiększają krótkie pozycje obstawiające spadki. Pogłębia się rozczarowanie niemrawym popandemicznym ożywieniem gospodarki Państwa Środka. Krótkie pozycje funduszy inwestycyjnych na LME wzrosły do poziomu najwyższego od co najmniej 2018 roku i niemal zrównały się z długimi. Na CME przewaga pozycji krótkich nad długimi w przypadku money managers jest największa od lipca ubiegłego roku, zaś same krótkie pozycje osiągnęły poziomy z marca 2020 roku. Ich zamykanie powinno wesprzeć notowania metalu, podobnie jak ewentualne zakupy surowca z magazynów LME przez chińskich traderów w przypadku otwartego okienka arbitrażowego. Prawdopodobna jest stabilizacja cen wokół psychologicznego poziomu 8 tys. USD/t, średnioterminowe perspektywy rynkowe będą w dużej mierze uzależnione od kondycji gospodarek USA (przełożenie na stopy Fed i siłę dolara) oraz Chin.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama