Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce

|
selectedselectedselected
Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przychody branż związanych z przetwórstwem drewna w okresie 1-3q23 spadły łącznie o 11,7% r/r, przy czym najsilniej spadły przychody w branży tartacznej (-19,9% r/r) i wśród wytwórców masy włóknistej i papieru (-19,3% r/r), a w nieco mniejszym stopniu w meblarskiej (-6,1% r/r) i wśród wytwórców wyrobów z papieru (-7,8% r/r).

 

Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 1Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 1

 

Reklama

Branża drzewna mierzy się obecnie z największym spadkiem rentowności – 3q23 przyniósł ujemną stopę zysku netto w branży tartacznej (PKD 17.1), a rentowność sprzedaży grupy producentów wyrobów z drewna (PKD 17.2) spadła do niewidzianego od dawna poziomu 3%. Silne spadki rentowności odnotowali producenci masy włóknistej i papieru (PKD 17.1, ROS 2,6% w 3q23) oraz płyt drewnopochodnych (PKD 16.21; ROS 1,7% w 3q23), co ma związek z wysoką energochłonnością produkcji. Wzrosła natomiast rentowność producentów wyrobów z papieru (PKD 17.2 ROS 10,7% w 3q23), poprawiła się również średnia zyskowność branży meblarskiej (PKD 31, ROS 5,9% w 3q23).

 

Niepokojący jest jednak malejący odsetek rentownych przedsiębiorstw we wszystkich analizowanych branżach. W branży tartacznej co trzecia firma była w 3q23 na minusie – tak duży udział nierentownych jednostek notowano w tej branży ponad 10-lat temu (pomijając pandemiczny 1q20). W przypadku branży meblarskiej wskaźnik ten spadł do 74,1% w 3q23 (-4,7pp r/r), co oznacza, że co czwarty producent mebli odnotował w 3q23 stratę netto. To pokazuje, w zestawieniu ze wzrostem średniej rentowności w branży, jak różna może być sytuacja poszczególnych firm przy niesprzyjającym otoczeniu rynkowym. W gorszej sytuacji znalazły się firmy mniej wydajne lub mocno eksponowane na rynek niemiecki, który mierzy się obecnie z mocnym ograniczeniem aktywności gospodarczej.

Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 2Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 2

 

Reklama

Marże firm, szczególnie z branży drzewnej i papierniczej, mogą znajdować się pod presją przez kilka kolejnych kwartałów, co najmniej do 2q24. Będzie to wynikiem spodziewanych dalszych spadków cen wyrobów gotowych w tych branżach, przy ograniczonej możliwości redukcji kosztów, m.in. ze względu na wzrost płacy minimalnej od stycznia 2024 oraz nadal wysokich cen energii. Mocno zorientowanym na eksport producentom mebli oraz masy włóknistej i papieru nie sprzyja również umocnienie kursu złotego wobec euro.

 

Zobacz także: Likwidacja TVP i mediów publicznych - ostra odpowiedź na weto Dudy

 

Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 3Bieżąca kondycja finansowa przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem drewna w Polsce - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama