Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykańska gospodarka kurczy się; notowania metali szlachetnych w poszukiwaniu kierunku - komentarz

|
selectedselectedselected
Amerykańska gospodarka kurczy się; notowania metali szlachetnych w poszukiwaniu kierunku - komentarz | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Walka z inflacją pozostaje wysokim priorytetem dla banków centralnych. Coraz częściej jednak pojawiają się sygnały świadczące o możliwej recesji w gospodarce. Tempo podwyżek stóp procentowych wyhamuje jesienią.

Zdaniem Amerykanów, rosyjskie straty w Ukrainie są znacznie bardziej dotkliwe niż dotychczas szacowała strona ukraińska. Podczas zamkniętego briefingu dla parlamentarzystów, administracja USA przedstawiła dane, według których ponad 75 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło lub odniosło rany. Według strony ukraińskiej, jest to ponad 40 tys. W niedawnych wypowiedziach dyrektora CIA Billa Burnsa, padła liczba 15 tys., jednak nie uwzględniała ona rannych. Podobną liczbę podał szef brytyjskiego wywiadu MI6 podkreślając jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek.

O potężnych problemach kadrowych w armii rosyjskiej świadczyć mogą pojawiające się informacje o próbach werbunku za pieniądze, formowania jednostek z więźniów, a także zachęcaniu do podpisania kontraktu mieszkańców innych państw. Uzbecka agencja ds. zagranicznej migracji zarobkowej zaalarmowała ostatnio o pojawiających się ogłoszeniach o pracy w Rosji z wysokim wynagrodzeniem. Agencja przestrzegła obywateli, że jest to werbunek organizowany m.in. przez tzw. Grupę Wagnera. Chcąc poprawić ten obraz, Rosja zapowiedziała, że na przełomie sierpnia i września odbędą się ćwiczenia Wschód 2022.

Senat USA przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Uzasadnieniem decyzji są zbrodnicze działania w czasie wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i Ukrainie. Tym samym Federacja Rosyjska dołączyła do grona, w którym znajduje się Iran, Kuba, Syria i Korea Północna. Wiąże się to z automatycznym rozszerzeniem sankcji oraz radykalnym ograniczeniem handlu i jakiejkolwiek współpracy międzynarodowej.

 

Amerykańska gospodarka skurczyła się

Reklama

Drugi kwartał 2022 roku przyniósł spadek PKB o 0,9 proc. Jest to drugi z rzędu spadek – w pierwszym kwartale gospodarka skurczyła się o 1,6 proc. Sytuacja ta wpisuje się w definicję recesji technicznej – dwa kwartały spadków z rzędu.

Na ostatnim posiedzeniu FED podniósł stopy procentowe o 75 pb. Była to decyzja zgodna z oczekiwaną, a cały dotychczasowy cykl podwyżek w tym roku sprawił, że stopy procentowe znalazły się w przedziale 2,25-2,5 proc. Podczas ostatniego cyklu podwyżek, do osiągnięcia tego pułapu potrzeba było trzech lat. Mimo to, posiedzenie komitetu oraz wypowiedzi przewodniczącego Powella zostały odczytane jako gołębie, co spotkało się z natychmiastową reakcję dolara amerykańskiego i wzrost ceny złota.

Za miesiąc odbędzie się sympozjum w Jackson Hole, podczas którego tradycyjnie zapowiadano zmiany w kierunku polityki FED. W świetle niezbyt optymistycznych danych makro, spodziewana jest redukcja tempa podnoszenia stóp procentowych z 75 do 50 pb.

Sytuacja w Polsce pod pewnymi względami przypomina tę z USA. Na fali obaw o spowolnienie, najnowsze prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zakładają, że we wrześniu NBP nie podniesie stóp procentowych, a obecny poziom 6,5 proc. będzie kończył aktualny cykl podwyżek. Sprzyja temu wstępny odczyt inflacji, która w lipcu wyniosła 15,5 proc., a więc bez wzrostu względem czerwca, choć nieco powyżej oczekiwań (15,4 proc.).

 

 

Reklama

 

Metale szlachetne

Osłabienie dolara po ostatnim posiedzeniu FED wpłynęło na wzrost ceny złota pod koniec ubiegłego tygodnia. Choć podwyżka była zgodna z oczekiwaniami, dane makro oraz gołębie wypowiedzi spowodowały, że inwestorzy mocniej skupili swoją uwagę na tym, co będzie działo się jesienią.

Swój półroczny raport „Gold Mid-Year Outlook” opublikowała Światowa Rada Złota. Zdaniem analityków rady tym, co stopuje ceny złota są podwyżki stóp procentowych i – dotychczas – jastrzębia polityka banków centralnych. Jednocześnie jednak utrzymująca się wysoka inflacja oraz ryzyko geopolityczne sprawiają, że popyt na złoto jako formę ubezpieczenia, był w pierwszym półroczu wysoki (w szczególności w pierwszym kwartale).

Złoto, pomimo słabszego drugiego kwartału, zakończyło półrocze na symbolicznym plusie, podczas gdy na rynkach akcji i obligacji panowały jednak spadki. Tym samym złoto potwierdziło swoją wartość jako bezpieczna przystań. Zainteresowanie złotem podtrzymują także perspektywy tego, co będzie się działo w drugim półroczu.

Warto podkreślić, że choć w drugim kwartale spadł popyt na złoto inwestycyjne, popyt ze strony banków centralnych był najwyższy od roku. Dodatkowo, w całym półroczu popyt na złoto inwestycyjne był znacząco wyższy niż w pierwszym i drugim półroczu ubiegłego roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama