Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwarunkowania makroekonomiczne rynku nieruchomości w 2022 roku: wysoki wzrost gospodarczy, rynek pracownika oraz podwyżka rat kredytów mieszkaniowych złotowych

|
selectedselectedselected
Uwarunkowania makroekonomiczne rynku nieruchomości w 2022 roku: wysoki wzrost gospodarczy, rynek pracownika oraz podwyżka rat kredytów mieszkaniowych złotowych  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2h21 wzrost gospodarczy ustabilizował się na wysokim poziomie, powyżej 5% r/r. W 3q21 konsumpcja prywatna była pod coraz silniejszym, negatywnym wpływem podwyższonej inflacji, ale i tak wzrosła o blisko 5% (+4,7% r/r). W prawie dwucyfrowym tempie rosły natomiast inwestycje (+9,3% r/r). Spodziewamy się, że w 2022 wzrost PKB spowolni do 4,6% (z 5,3% w 2021). Konsumpcja prywatna będzie głównym motorem wzrostu PKB, a sprzyjać jej będą Polski Ład (stymuluje dochody do dyspozycji, zwłaszcza mniej zamożnych gospodarstw domowych) oraz coraz bardziej napięta sytuacja na rynku pracy, która podbija dynamikę płac. Uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy powinno sprzyjać ożywieniu inwestycji.

Sytuacja na rynku pracy w 4q21 systematycznie się poprawia z punktu widzenia pracownika,

czego odzwierciedleniem jest spadek bezrobocia (w listopadzie, wg wstępnych danych, do 5,4%). W 2022 oczekujemy kontynuacji tego trendu. Sytuacja na rynku pracy będzie coraz bardziej napięta (pogłębiająca się dysproporcja pomiędzy wysokim popytem na pracowników a ich ograniczoną podażą), więc pracodawcy będą, naszym zdaniem, coraz bardziej skłonni do zaspokajania żądań płacowych pracowników. Istotny wpływ na oczekiwane przez pracowników podwyżki wynagrodzeń ma bieżąca, podwyższona inflacja. W konsekwencji zakładamy, że żądania płacowe prawdopodobnie nasilą się w pierwszej połowie 2022, a nominalne tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej przejściowo przekroczy 10% r/r, co przy obniżającej się w trakcie 2022 inflacji oznacza utrzymanie solidnego, realnego wzrostu płac (3-5% r/r).

Polityka monetarna na świecie powoli wraca do normalności. Fed ogłosił tapering i zamierza podnosić stopy procentowe (zakładamy dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 po 25 pb, w czerwcu i w grudniu). EBC skończy pandemiczne QE w marcu 2022, ale nadal działać będzie „standardowy” program APP. Banki centralne w naszym regionie (Czechy, Węgry) agresywnie zacieśniają politykę pieniężną.

Od października RPP sukcesywnie podnosi stopy procentowe. Po podwyżce w grudniu’21 stopa bazowa znalazła się powyżej poziomu sprzed pandemii (1,75% vs 0,1% przed rozpoczęciem podwyżek i 1,50% przed pandemią). Chociaż RPP unika nazwania swoich działań cyklem, oczekujemy dalszych podwyżek, docelowo do 2-2,5%. Zmiany w składzie RPP, które będą miały miejsce w 1h22 powodują, że niepewność co do funkcji reakcji nowej RPP jest wysoka, przez co nie można wykluczyć większej skali zacieśnienia monetarnego.

Reklama

W 3q21 tempo wzrostu kredytów mieszkaniowych złotowych dla osób prywatnych wyniosło 11,9% r/r vs 10,4% w 2q21. Prognozujemy, że na koniec 2021 dynamika wolumenu złotowych kredytów hipotecznych wyniesie 11,9% r/r.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Mieszkaniowe, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Reklama

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama