Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!

|
selectedselectedselected
To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2h22 liczba kredytów na grunty pod zabudowę mieszkaniową (dane PKO BP) w dalszym ciągu malała; spadek tych kredytów był silniejszy niż kredytów mieszkaniowych. Liczba udzielonych kredytów na grunty zmalała o 82% r/r (vs wzrost o 17% r/r w 2h21). W 2h22 wnioski kredytowe na zakup działki budowlanej stanowiły 3,8% wniosków kredytowych dotyczących nieruchomości ogółem (wobec 7,7% w 2h21).

Zobacz także: Grunty pod zabudowę mieszkaniową poza miastami: akty notarialne mówią same za siebie

 

 

 

Reklama

Według danych Cenatorium w 2h22 w grupie największych miast ceny transakcyjne gruntów pod zabudowę były najwyższe w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, najniższe natomiast w Lublinie i Łodzi. W 2h22 ceny działek pod zabudowę wzrosły jedynie w Łodzi (o 17% r/r; ceny gruntów zbliżają się tam do poziomu innych największych aglomeracji). W Lublinie i Warszawie zmalały (odpowiednio o 15% r/r i o 5% r/r, w pozostałych analizowanych miastach nie zmieniły się istotnie wobec 2h22. Wysoki poziom cen działek w aglomeracjach ogranicza popyt, przyczyniając się do hamowania wzrostu ich cen.

To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!  - 1To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!  - 1

 

Tendencja wzrostowa cen transakcyjnych gruntów – efekt boomu na rynku mieszkaniowym w ostatnich latach, wyhamowała wraz ze spadkiem popytu na mieszkania w 2h22. Stabilizacja jest widoczna we wszystkich analizowanych województwach; w przypadku województwa mazowieckiego utrzymuje się trend spadkowy, który prawdopodobnie wynika z bardzo wysokiego poziomu cen działek w tym województwie po znaczących wzrostach cen w poprzednich latach. Ograniczona dostępność terenów budowlanych w największych miastach powoduje, że ceny gruntu w tych miastach są kilkukrotnie wyższe w porównaniu z lokalizacjami w obszarze poza miastem (powiaty graniczące z centrami aglomeracji).

To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!  - 2To koniec boomu na rynku mieszkaniowym? Ceny gruntów wyhamowały!  - 2

Reklama

 

Według wyników cyklicznej ankiety NBP przeprowadzanej wśród deweloperów mieszkaniowych (ok. 25% firm aktywnych w budownictwie wielorodzinnym) przytoczonych w kwartalnym raporcie NBP za 4q22 dot. rynku mieszkaniowego ceny ziemi netto pod projekty w budownictwie wielorodzinnym w 2022 rosły wolniej – wzrosły średnio r/r o 17% w przeciętnych lokalizacjach i o 30% w bardzo dobrych lokalizacjach (w 2021 odpowiednio o 27% i o 42%). Wolniejszy wzrost cen wynika z mniejszej presji na zakupy gruntów w sytuacji pogorszenia koniunktury i jednocześnie dysponowania zapasem gruntów na okoliczność potrzeby ponownego zwiększenia aktywności budowlanej.

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Gruntowe - Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama