Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

TAURON hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego na Śląsku!

|
selectedselectedselected
TAURON hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego na Śląsku! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o podjęcie interwencji w związku z praktykami przedsiębiorstwa TAURON Dystrybucja.

TAURON Dystrybucja jest monopolistą rynkowym, działającym na ściśle regulowanym rynku dystrybucji energii elektrycznej. Sygnały płynące od firm należących do PZFD, zwłaszcza realizujących inwestycje na terenie aglomeracji śląskiej, wskazują na wielomiesięczne, sięgające nawet roku, opóźnienia w realizacji obowiązków wynikających z zawartych umów przyłączeniowych, w zakresie wykonania robót budowlanych prowadzących do powstania przyłącza elektroenergetycznego.

- Sytuacja związana z realizacją przyłączeń przez Tauron Dystrybucja staje się co raz bardziej niepokojąca. Miesiącami inwestorzy z naszego regionu czekają na realizację prac. W naszej opinii opóźnienia te niestety nie wynikają z obiektywnych przyczyn, a jedynie z opieszałości operatora. Wydłużają one proces inwestycyjny, narażają deweloperów na opóźnienia i wystawiają na szwank nasze dobre imię – mówi reprezentant PZFD Oddział Śląsk.

Monopolistyczna pozycja TAURON Dystrybucja S.A. prowadzi ponadto do narzucania wzorca umowy dotyczącego prowadzonych robót budowlanych. Niestety brakuje w niej jakichkolwiek klauzul zabezpieczających interes dewelopera, a w szczególności brakuje możliwości dochodzenia kar umownych za opóźnienia w realizacji inwestycji.

Reklama

Skutkiem opóźnień w przyłączaniu budynków do sieci jest brak możliwości oddania budynków do użytku, a co za tym idzie opóźnienia w przekazywaniu kluczy do mieszkań ich nabywcom.

Zgodnie z art. 9c ust. 3 ustawy – Prawo energetyczne, Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w zakresie systemów dystrybucyjnych, stosując obiektywne i przejrzyste zasady zapewniające równe traktowanie użytkowników tych systemów oraz uwzględniając wymogi ochrony środowiska, jest odpowiedzialny m. in. za zapewnienie rozbudowy sieci dystrybucyjnej, a tam, gdzie ma to zastosowanie, rozbudowy połączeń międzysystemowych w obszarze swego działania. Efektywność działania operatora ma również bezpośrednie przełożenie na rozwój nowych inwestycji budowlanych.

Zobacz także: Ten rynek nieruchomości tonie w kryzysie, a ceny najmu osiągają historyczne wartości - prawie 1 tys. USD za pokój

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama