Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja ekonomiczna firm budownictwa kubaturowego. Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce

|
selectedselectedselected
Sytuacja ekonomiczna firm budownictwa kubaturowego. Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według danych ankietowych większość firm budowlanych (68% podmiotów) nie miała problemów z utrzymaniem płynności finansowej w 2021 r., 27% miało je sporadycznie i 4% jednostek często. Udział podmiotów borykających się często lub sporadycznie z płynnością w 2021 r. był łącznie o 5 p.p. mniejszy niż w 2020 r. i nieznacznie wyższy w porównaniu z 2019 r. (o 4 p.p.).

 

W 2021 r. odnotowano więcej małych firm (39%) i mikro (33%) borykających się sporadycznie lub często z płynnością finansową niż podmiotów średnich (27%) i dużych (21%). Wskaźniki płynności finansowej w obu grupach firm pozostały na bezpiecznym poziomie, mimo ich niewielkiego osłabienia w 2021 r. wobec 2020 r. w efekcie wzrostu zobowiązań krótkoterminowych.

 

Reklama

Zarówno w grupie większych, jak i małych przedsiębiorstw utrzymała się zbliżona struktura pasywów, przy niewielkim spadku udziału kapitału własnego i zadłużenia bankowego w grupie większych firm w wyniku wzrostu wartości i udziału zobowiązań wobec kontrahentów. Głównym źródłem finansowania działalności w obu grupach jest kapitał własny, co zapewnia bezpieczne pokrycie majątku i zabezpieczenie zobowiązań finansowych.

 

Według danych finansowych raportowanych w sprawozdaniach F01, w 2021 r. wśród zewnętrznych źródeł finansowania, zarówno w grupie większych jak i mniejszych firm budowlanych, na stałym, niskim poziomie utrzymał się udział w strukturze pasywów zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów (9% udziału w grupie większych podmiotów na koniec września 2021 r. i 11% udziału w grupie małych firm na koniec czerwca 2021 r. wobec odpowiednio średnio 11% - 12% udziału w ubiegłych analizowanych latach 2020 - 2017). Banki z dużą ostrożnością podchodzą do finansowania nisko rentownych kontraktów. Na koniec 2021 r. z kredytów bankowych nie korzystały głównie mniejsze firmy budowlane (60% mikro, 43% małych, 30% średnich i 36% dużych firm).

 

W 2021 r. kredyt bankowy otrzymało łącznie 34% firm budowlanych, a 57% nie ubiegało się o środki bankowe. Natomiast z różnych przyczyn odmówiono przyznania kredytu 9% podmiotów, w tym z odmową przyznania środków bankowych częściej spotkały się małe jednostki oraz z branży wykończeniowej i generalni wykonawcy. W 2022 r. blisko 47% podmiotów z branży nie zamierzało poszukiwać dodatkowych źródeł finansowania, a ponad połowa (53%) deklarowała potrzebę zwiększenia swoich zewnętrznych zasobów finansowych, w tym głównie kredytem obrotowym (28% jednostek) i kredytem inwestycyjnym (20% firm).

Reklama

 

Od końca 2019 r. odnotowuje się systematyczny wzrost udziału i wartości zobowiązań większych firm budowlanych wobec kontrahentów (do 46% udziału w strukturze pasywów na koniec września 2021 r. wobec 37% na koniec września 2019 r.). W tej grupie podmiotów od ponad dwóch lat jednoczesny wzrost gotówki i niższe stany należności niż zobowiązań wskazują na narastanie opóźnień w regulowaniu zobowiązań. Natomiast w grupie mniejszych firm budowlanych widoczny od ponad roku spadek udziału należności przy rosnącej produkcji w toku wskazuje na poprawę terminowości ściągania należności. Według danych ankietowych więcej firm budowlanych posiadało w 2021 r. przeterminowane zobowiązania pozabankowe (62%) niż przeterminowane należności (52% firm). Zazwyczaj stanowiły one do 10% należności lub zobowiązań ogółem i najczęściej dotyczyły małych podmiotów

 

Sytuacja ekonomiczna firm budownictwa kubaturowego. Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - 1Sytuacja ekonomiczna firm budownictwa kubaturowego. Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - 1

 

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama