Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rządowe dopłaty wyparły mieszkaniowe inwestycje?

|
selectedselectedselected

W 2022 r. udział lokali kupowanych inwestycyjnie był wyższy niż zwykle. Wynik z ubiegłego roku jest już mniejszy. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili zmiany z ostatnich kwartałów.

Rządowe dopłaty wyparły mieszkaniowe inwestycje?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Warunki panujące w 2022 roku na pewno sprzyjały wzrostowi udziału mieszkań kupowanych inwestycyjnie. W Internecie pojawiły się stwierdzenia mówiące, że w tym czasie rzekomo 70% lokali było kupowanych jako inwestycja. To jednak rezultat złej interpretacji danych z raportu NBP. Inne źródło też sugeruje, że odsetek transakcji inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym jest mniejszy niż wspomniane 70%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych agencji Metrohouse przeanalizowali udział mieszkań kupowanych inwestycyjnie od końca 2019 r.

 

rzadowe doplaty wyparly mieszkaniowe inwestycje grafika numer 1rzadowe doplaty wyparly mieszkaniowe inwestycje grafika numer 1

 

Reklama

Na wstępie warto wyjaśnić, że dane Metrohouse na temat transakcji inwestycyjnych pochodzą z badania prowadzonego przez tę ogólnopolską agencję. Pod marką Metrohouse Franchise działa ponad 100 biur nieruchomości i 800 doradców. Dane z kwartalnego raportu analitycznego przygotowywanego przez Metrohouse (przy współudziale RynekPierwotny.pl) wskazują, że na rynku wtórnym mieszkań pomiędzy IV kw. 2019 r. i IV kw. 2023 r. udział transakcji inwestycyjnych wynosił od 28% do nawet 48%. Te wyniki obliczono na podstawie ankiet potransakcyjnych.

Jak nietrudno zauważyć, mocno ograniczona dostępność kredytów mieszkaniowych w drugiej połowie 2022 roku zwiększyła udział transakcji inwestycyjnych do rekordowego poziomu (48%). Mniejsze wyniki z kolejnego półrocza (I kw. oraz II kw. 2023 r.) to efekt nieco lepszej dostępności kredytowej mieszkań. Z kolei wynik dotyczący III kw. 2023 r. (37%) jest w dużej mierze skutkiem popularności programu Bezpieczny Kredyt 2%.

 

Pod koniec minionego roku widoczna była kumulacja wpływu rządowych dopłat. Dane z najnowszego raportu „Barometr Metrohouse i Credipass” wskazują, że w IV kw. 2023 r. jedynie 28% mieszkań było kupowanych inwestycyjnie. Rekordowy udział w rynku (41%) mieli natomiast nabywcy pierwszych nieruchomości mieszkaniowych. Rok wcześniej analogiczny odsetek pierwszych zakupów lokali i domów wynosił zaledwie 21%. Jak widać, program Bezpieczny Kredyt 2% odblokował skumulowany popyt „nie-inwestycyjny”. Niestety, stało się to kosztem równowagi rynkowej.

 

Zobacz także: Inwestowanie nieruchomości zawsze popłaca? Na tym rynku „rozpłynęło się” 700 mln zł

Reklama

 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl

Ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów tylko od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M". Serwis zawiera ponad 85% ofert z rynku i współpracuje z 97% polskich deweloperów.


Reklama
Reklama