Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS

|
selectedselectedselected
Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W okresie trzech kwartałów 2021 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, odnotowano wzrost liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania. Spadła natomiast powierzchnia budynków niemieszkalnych przekazanych do eksploatacji.

Efekty rzeczowe budownictwa mieszkaniowego

W trzech kwartałach 2021 roku oddano do użytkowania 164,3 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 15,4 mln m2 oraz liczbie izb równej 648,1 tys. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano wzrosty: liczby mieszkań – o 8,0 tys. (5,1%), powierzchni użytkowej mieszkań – o 1,5 mln m2 (11,0%) oraz liczby izb – o 58,2 tys. (9,9%).

Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 93,8 m2 (w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku – 88,8 m2 ). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych ukształtowała się na poziomie 133,5 m2 , natomiast w budynkach wielorodzinnych – 52,7 m2 . Mieszkania indywidualne miały przeciętnie 143,0 m2 powierzchni, mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 63,0 m2 , natomiast mieszkania liczone łącznie w pozostałych formach budownictwa (tj. spółdzielczym, komunalnym, społecznym czynszowym oraz zakładowym) – 51,5 m2 .

Porównanie danych dla poszczególnych województw w ujęciu bezwzględnym wskazuje, że najwięcej nowych mieszkań wybudowano w mazowieckim (18,2% wartości krajowej), wielkopolskim (12,0%) i dolnośląskim (11,3%). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 4,3. Największe wartości odnotowano w województwach: dolnośląskim (6,4), pomorskim (5,9), wielkopolskim (5,7) i mazowieckim (5,5); najmniejsze w: opolskim (2,5), śląskim (2,7), świętokrzyskiem (2,8) oraz warmińsko-mazurskim (2,9).

Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 1Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 1

W omawianym okresie deweloperzy wybudowali 59,2% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni – 38,7%. W porównaniu z poprzednim rokiem udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem spadł o 5,5 p. proc. Wzrósł natomiast odsetek mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych (o 5,0 p. proc.).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 2Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 2

Przewaga inwestorów indywidualnych zaznaczyła się w największym stopniu w strukturze budownictwa mieszkaniowego województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i śląskiego, dla których udziały tej formy budownictwa kształtowały się na poziomie odpowiednio: 63,1%, 62,3% i 54,8%. Z kolei w województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim odnotowano największe odsetki budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem – odpowiednio: 71,6%, 70,1% i 69,9%. Wodociąg z sieci posiadało 92,0%, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci 78,5% mieszkań oddanych do użytkowania (pozostałe lokale mieszkalne były podłączone do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej). W gaz z sieci wyposażonych było 40,0% mieszkań, natomiast w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej – 34,7%. Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 35,1% mieszkań, a pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie (z tego 41,5% wyposażonych było w kotły/piece na paliwo gazowe, 16,5% w kotły/piece na paliwo stałe, a 6,9% w pozostałe rodzaje ogrzewania).

W trzech kwartałach 2021 roku oddano do użytkowania 77,9 tys. nowych budynków mieszkalnych4 , tj. o 18,4% więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Łączna ich kubatura wyniosła 75,8 mln m3 – 11,5% więcej r/r. Budynki jednorodzinne stanowiły 97,4% wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji. W budynkach wielorodzinnych (2,6%) wybudowano 49,2% wszystkich mieszkań ulokowanych w nowych budynkach mieszkalnych. W budownictwie mieszkaniowym dominowała tradycyjna udoskonalona technologia wznoszenia, którą zastosowano przy budowie 98,5% nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania. Biorąc pod uwagę liczbę kondygnacji, najwięcej wybudowano budynków dwukondygnacyjnych (65,6%) i jednokondygnacyjnych (29,4%), w których znalazło się odpowiednio 35,5% i 14,5% ogółu przekazanych do użytku mieszkań. Z kolei w budynkach o trzech i więcej kondygnacjach (5,0% nowych budynków) usytuowanych zostało 50,0% mieszkań.

Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 3Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 3

Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) w trzech kwartałach 2021 roku zwiększył się o 2,6 miesiąca w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniósł 41,5 miesiąca. Budynki wielorodzinne przekazane do eksploatacji w analizowanym okresie wznoszono w czasie ponad 2-krotnie krótszym niż jednorodzinne. Mieszkania, których budowę rozpoczęto oraz mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym W okresie trzech kwartałów 2021 roku rozpoczęto budowę 216,3 tys. mieszkań, tj. o 49,0 tys. mieszkań (29,3%) więcej niż rok wcześniej. Mieszkania realizowane w budownictwie indywidualnym stanowiły 39,1% ogółu, zaś mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 59,1%. Pozostałe mieszkania zanotowano w spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej formie budownictwa. W omawianym okresie wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym budowy 255,4 tys. mieszkań, tj. o 63,0 tys. mieszkań (32,7%) więcej niż przed rokiem. W nowych budynkach mieszkalnych realizowane będzie 98,3% mieszkań, pozostałe powstaną w nowych budynkach niemieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz w rozbudowywanych i przebudowywanych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Dla prawie 62% nowych budynków mieszkalnych podstawą wydania pozwolenia na budowę był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Średnia prognozowana powierzchnia mieszkania przyjęła wartość 94,1 m2 , co oznaczało spadek o 0,6 m2 w stosunku do poprzedniego roku. W nowych budynkach wielorodzinnych wyniosła ona 54,2 m2 , a w budynkach jednorodzinnych – 132,1 m2 .

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 4Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 4

Biorąc pod uwagę strukturę liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym według form budownictwa, największe udziały odnotowano dla budownictwa na sprzedaż lub wynajem (62,1%) oraz indywidualnego (36,8%). Pozostałe mieszkania będą realizowane w spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej formie budownictwa.

Efekty rzeczowe budownictwa budynków niemieszkalnych

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przekazano do eksploatacji 16,6 tys. nowych budynków niemieszkalnych oraz rozbudowano 1,7 tys. (odpowiednio o 0,4% i 14,9% mniej niż w roku poprzednim). Łączna powierzchnia użytkowa nowych i rozbudowanych budynków niemieszkalnych wyniosła 10,5 mln m2 , o 12,7% mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Pod względem powierzchni przekazanej do eksploatacji przeważały budynki przemysłowe i magazynowe (46,7%). Znaczące udziały miały także pozostałe budynki niemieszkalne (19,2%) oraz budynki handlowo-usługowe (12,8%). Wzrost oddanej do użytkowania powierzchni odnotowano dla budynków transportu i łączności (o 15,4%).

Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 5Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 5

Największą powierzchnię użytkową budynków niemieszkalnych w omawianym okresie oddano do użytkowania w województwach: mazowieckim (2,0 mln m2 ), wielkopolskim (1,5 mln m2 ) i śląskim (1,0 mln m2 ), najmniejszą zaś w świętokrzyskim (209,1 tys. m2 ) i lubuskim (274,7 tys. m2 ). W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, największy przyrost powierzchni odnotowano w województwie lubuskim (o 48,5%), warmińsko-mazurskim (o 42,9%) i pomorskim (o 27,3%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 6Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 6

Budynki niemieszkalne stanowią niejednorodną kategorię obiektów budowlanych. W celu uzupełnienia ogólnego opisu, poniżej przedstawiono krótką charakterystykę wybranych grup i klas budynków wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Budynki biurowe

W okresie trzech kwartałów 2021 roku oddano do użytkowania 352 nowe budynki biurowe, co oznaczało spadek o 6,9% względem analogicznego okresu roku 2020. Łączna powierzchnia użytkowa charakteryzowanych budynków wyniosła 830,8 tys. m2 (spadek o 14,5%), a największa jej część przypadła na województwo mazowieckie (51,5% wartości krajowej). Z kolei najmniejszy jej udział odnotowano w województwie podlaskim (0,4%), świętokrzyskiem (0,5%) i opolskim (0,7%).

Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 7Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 7

Budynki handlowo-usługowe

W omawianym okresie oddano do eksploatacji 1 997 nowe budynki handlowo-usługowe, (wzrost o 6,8% r/r). Łączna powierzchnia użytkowa budynków tego typu wyniosła 1,3 mln m2 , co oznaczało spadek o 4,9% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Województwami, na terenie których odnotowano największą nowo wybudowaną powierzchnię handlowo-usługową, były: mazowieckie (12,8% udziału w kraju), małopolskie (11,9%) i wielkopolskie (10,3%). Najmniejszą powierzchnię oddano do użytkowania w województwach: podlaskim (2,2%), lubuskim (2,3%) i opolskim (2,5%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 8Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 8

Budynki przemysłowe

Od stycznia do września 2021 roku oddano do użytkowania 706 nowych budynków przemysłowych (spadek o 7,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020). Ich łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1,7 mln m2 i była mniejsza o 29,7% niż rok wcześniej. Największy udział w powierzchni budynków przemysłowych posiadały województwa: wielkopolskie (18,5%), śląskie (18,2%); najmniejszy – województwa: świętokrzyskie (1,6%), lubuskie (2,3%) i podlaskie (2,4%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 9Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 9

Budynki magazynowe

Reklama

W analizowanym okresie przekazano do użytkowania 1 675 nowych budynków magazynowych (o 3,1% mniej niż przed rokiem). Łączna powierzchnia użytkowa tego rodzaju budynków zmniejszyła się względem poprzedniego roku o 9,1% i wyniosła 3,2 mln m2 , osiągając największą wartość w województwach: wielkopolskim (17,6% udziału w kraju) i mazowieckim (16,1%). Najmniejszą powierzchnię odnotowano w: świętokrzyskim (1,0%) oraz podlaskim (1,4%) i opolskim (1,8%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 10Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 10

Budynki gospodarstw rolnych

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wybudowano 4 725 nowych budynków gospodarstw rolnych – o 0,1% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa tego typu budynków wyniosła 1,9 mln m2 (spadek o 12,6% r/r). Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (28,9%) i wielkopolskie (16,0%), najmniejszym: lubuskie (1,3%), zachodniopomorskie (1,5%) i podkarpackie (1,7%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 11Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 11

Pozwolenia na budowę nowych budynków niemieszkalnych

W pierwszym trzech kwartałach 2021 roku wydano pozwolenia na budowę 26,4 tys. nowych budynków niemieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 14,7 mln m². W przypadku ponad połowy nowych budynków niemieszkalnych (54,5%) pozwolenie wydano na podstawie MPZP. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano wzrosty liczby oraz powierzchni budynków (odpowiednio o 18,6% i 29,5%). Zwiększenie planowanej do wybudowania powierzchni użytkowej nowych budynków niemieszkalnych odnotowano w przypadku budynków przemysłowych i magazynowych (o 59,3%), budynków handlowo-usługowych (o 45,3%), budynków transportu i łączności (o 9,6%), pozostałych budynków niemieszkalnych (o 4,8%) oraz hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (o 4,4%). Spadki dotyczyły budynków biurowych (o 38,0%) oraz ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków o charakterze edukacyjnym, budynków szpitali i zakładów opieki medycznej oraz budynków kultury fizycznej (o 22,9%). W strukturze powierzchni użytkowej nowych budynków, na budowę których wydano pozwolenia, dominowały budynki przemysłowe i magazynowe (54,3%), pozostałe budynki niemieszkalne (18,3%) oraz budynki handlowo-usługowe (13,7%).

Reklama

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 12Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 12

Według wydanych pozwoleń największą powierzchnię nowych budynków niemieszkalnych planuje się wybudować w województwach: wielkopolskim (2,0 mln m2 ), mazowieckim i łódzkim (po 1,7 mln m2 ), śląskim (1,6 mln m2 ) oraz dolnośląskim (1,3 mln m2 ). Łączna powierzchnia użytkowa dla wymienionych województw stanowiła 56,2% ogółu planowanej do wybudowania powierzchni. Najmniejszą powierzchnię użytkową nowych budynków niemieszkalnych zanotowano w: świętokrzyskim (256,3 tys. m2 ), opolskim (292,1 tys. m2 ) oraz lubuskim (373,3 tys. m2 ). Największe wzrosty planowanej do wybudowania powierzchni w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego zanotowano w województwie łódzkim (o 67,3%), dolnośląskiem (o 55,1%) oraz mazowieckim (o 41,6%).

Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 13Rynek nieruchomości, budownictwo, mieszkania oddane do użytku - najnowsze dane GUS - 13

W rozpatrywanym okresie wydano 40,3 tys. pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym budowy nowych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, z czego 52,0% stanowiły pozwolenia i zgłoszenia z projektem budowlanym wydane na podstawie MPZP. W stosunku do pierwszych trzech kwartałów 2020 roku odnotowano wzrost o 9,2% liczby pozwoleń i zgłoszeń.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


GUS

GUS

Główny Urząd Statystyczny - urząd centralny administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. 


Tematy

rynek mieszkaniowy w Polsce rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy warszawa rynek mieszkaniowy prognozy rynek mieszkaniowy koronawirus rynek mieszkaniowy definicja rynek mieszkaniowy w łodzi rynek mieszkaniowy wrocław reas rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy w krakowie rynek mieszkaniowy trójmiasto kredyt mieszkaniowy rynek wtórny gus rynek nieruchomości rynek mieszkaniowy w polsce 2016 rynek mieszkaniowy kraków polski rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy 2021 budownictwo mieszkaniowe gus gus budownictwo mieszkaniowe gus budownictwo mieszkaniowe 2019 mieszkaniowy rynek deweloperski w krakowie gus budownictwo mieszkaniowe 2020 rynek mieszkaniowy 2020 rynek mieszkaniowy w poznaniu 2017 rynek mieszkaniowy 2018 rynek mieszkaniowy 2016 rynek mieszkaniowy w warszawie rynek mieszkaniowy w polsce 2017 nbp rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy w polsce lechosław nykiel rynek mieszkaniowy co to jest mieszkania oddane do użytkowania gus rynek mieszkaniowy 2018 warszawa warszawa rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy wrocław 2017 kiedy rynek mieszkaniowy sie nasyci gus budownictwo budownictwo gus budownictwo niemieszkaniowe gus gus budownictwo drewniane gus budownictwo wyniki działalności budownictwo jednorodzinne gus nbp raport rynek mieszkaniowy demografia a rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy wykres rynek mieszkaniowy nbp rynek mieszkaniowy raporty i prognozy rynek mieszkaniowy wtórny rynek mieszkaniowy proz rynek mieszkaniowy wikipedia rynek mieszkaniowy ceny rynek mieszkaniowy lodz nowy adres polski rynek mieszkaniowy raport emmerson rynek mieszkaniowy w polsce raport rynek mieszkaniowy wrocław rzeszowski rynek mieszkaniowy polski rynek mieszkaniowy – popyt i preferencje nabywców rynek mieszkaniowy w chinach rynek mieszkaniowy w polsce nykiel rynek mieszkaniowy wrocław raport pierwotny rynek mieszkaniowy cena m2 mieszkania gus 2021 cena m2 mieszkania gus gus mieszkania cena za metr kwadratowy mieszkania gus rynek mieszkaniowy prognozy 2021 jll rynek mieszkaniowy jll raport rynek mieszkaniowy średnia cena za metr kwadratowy mieszkania gus cena m2 mieszkania gus 2015 rynek mieszkaniowy warszawa 2021 gus cena mieszkania rynek mieszkaniowy katowice 2018 reas rynek mieszkaniowy w polsce 2018 rynek mieszkaniowy chomikuj gus cena 1 metra kwadratowego mieszkania gus stawka za metr mieszkania średni metraż mieszkania gus gus definicja mieszkania cena 1m2 mieszkania gus gus mieszkania chronione średnia cena za m2 mieszkania gus zeszyt hipoteczny 2008 nr 26. rynek mieszkaniowy we wrocławiu 2016 wolny rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy w rudzie śląskiej rynek mieszkaniowy we wroclawiu rynek mieszkaniowy w polsce prognozy rynek mieszkaniowy w warszawie 2017 rynek mieszkaniowy maj 2018 gus cena metra mieszkania średnia powierzchnia mieszkania w polsce gus szczecin rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy warszawa 2018 rynek mieszkaniowy iii kwartał 2018 rynek mieszkaniowy literatura rynek mieszkaniowy gdansk 2017 gus m2 mieszkania polski rynek mieszkaniowy. analiza porównawcza największych miast rynek mieszkaniowy w rzeszowie łódź rynek mieszkaniowy najwiekszy sredni metraz mieszkania gus rynek mieszkaniowy wielka brytania cena metra mieszkania wg gus rynek mieszkaniowy w warszawie 2018 rynek mieszkaniowy w polsce 2008 nykiel l. (2008). rynek mieszkaniowy w polsce. warszawa: fundacja na rzecz kredytu hipotecznego. rynek mieszkaniowy pdf największy metraż mieszkania gus metr mieszkania gus koszt budowy 1m2 mieszkania gus przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania gus instrumenty finansowe a rynek mieszkaniowy główka cena 1 metra kwadratowego mieszkania gus cena m2 mieszkania wg gus rynek mieszkaniowy gus rynek mieszkaniowy popyt czynniki wpływające na rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy w polsce reas gus srednia cena metra kwadratowego mieszkania rynek mieszkaniowy w polsce 2021 rynek mieszkaniowy katowice raport cena metra mieszkania według gus polski rynek mieszkaniowy 2018 rynek mieszkaniowy w europie rynek mieszkaniowy 2015 prognozy zapotrzebowanie na mieszkania gus gus budownictwo mieszkaniowe 2016 rynek mieszkaniowy prognozy 2020 rynek mieszkaniowy w polsce cbre instrumenty finansowe a rynek mieszkaniowy rynek mieszkaniowy ksiazka gabriel główka instrumenty finansowe a rynek mieszkaniowy gdansk rynek mieszkaniowy gus metr kwadratowy mieszkania rynek mieszkaniowy w niemczech rynek mieszkaniowy trendy gus mieszkania 2017 gus średnia cena mieszkania stopa zwrotu rynek mieszkaniowy polski rynek mieszkaniowy 2017 rynek mieszkaniowy warszawa raport gus rynek nieruchomości 2017 gus rynek mieszkaniowy 2016 rynek mieszkaniowy warszawa 2016 reas definicja mieszkania wg gus
Reklama
Reklama