Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości - aktywność deweloperów słabnie! Ważny powód

|
selectedselectedselected

Na polskim rynku nieruchomości widać sporą asymetrię, jeśli chodzi o rozwój. Podczas gdy w segmencie mieszkalnym realnie brakuje mieszkań (czemu towarzyszy spory wzrost cen), w komercyjnym sytuacja jest odwrotna. 

Rynek nieruchomości - aktywność deweloperów słabnie! Ważny powód
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego na rynku nieruchomości komercyjnych planowane jest zmniejszenie podaży? 
  • Z jakiego powodu firmy zmniejszają powierzchnię biurową? 
  • Co dalej z segmentem biurowym? 

 

 

Nie każdy rynek nieruchomości narzeka na brak podaży 

Firma doradcza JLL prognozuje ograniczenie podaży powierzchni biurowej w Polsce. Rok 2024 ma przynieść sporo zmian, co może wpłynąć na segment komercyjny. Warto przypomnieć, że w 2023 r. do użytku oddano ok. 280 tys. mkw powierzchni biurowej na polskich rynkach regionalnych. W 2024 r. może przynieść z kolei spadek do poziomu 128,5 tys. W 2025 r. pułap może wynieść z kolei 153,5 tys. m kw. To sytuacja odwrotna do tej obserwowanej w mieszkaniówce, gdzie mieszkań jest zdecydowanie mniej niż potencjalnych nabywców. 

 

Reklama

Zobacz również: Ceny materiałów budowlanych w Polsce 2024 zaskakują. Kto przetrwa cenowy rollercoaster?

 

Co ciekawe, jak informuje JLL, pod koniec 2023 r. nie rozpoczęto żadnej nowej budowy w miastach regionalnych. 

“Zgodnie z prognozami, od 2024 r. nastąpi znaczące ograniczenie nowej podaży na rynkach regionalnych, tj. o ponad 2/3 w stosunku do stanu sprzed roku 2020. Kraków i Wrocław niezmiennie pozostają liderami rozwoju rynków – zasoby wzrosły na nich o odpowiednio 97 tys. m kw. i 76 tys. m kw. w analizowanym okresie" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Mateusz Polkowski, Head of Research & Consultancy.

W 2024 r. deweloperzy mają oddać ok. 325 tys. mkw. biur w skali kraju. W 2020 r. było to 707 tys. mkw.

Obecnie deweloperzy skupiają się na realizacji projektów już rozpoczętych. Największą aktywność w tym zakresie widać w Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach. Najemcy obecnie raczej odnawiają obowiązujące umowy. W branży zaczyna dominować niepewność dotycząca kosztów i sytuacji geopolitycznej. Jak przekazano, renegocjacje obowiązujących umów najmu w ciągu 2023 roku stanowiły 42% ogółu transakcji. 

Reklama

 

Zobacz również: Załamanie w branży nieruchomości w USA - największy spadek od zapaści w pandemii

 

Wysoki poziom pustostanów - coraz mniejsze biura? 

Pod koniec 2023 r. współczynnik pustostanów wyniósł 17,5%, choć w wielu dużych miastach był na wyższym poziomie. Dla porównania w stolicy województwa śląskiego wyniósł 21,5%, a w Krakowie 19,8%. 

“W konsekwencji, w perspektywie średniookresowej, powierzchnie dostępne do wynajęcia w budynkach nie starszych niż 2 lata będą oczekiwać na wchłonięcie przez rynek, a w zakresie czynszów i warunków wynajmu pojawi się stagnacja – na czas zidentyfikowania nowego miejsca równowagi między popytem a podażą” - wskazują analitycy JLL. 

 

Wskaźnik pustostanów - Polska

rynek nieruchomosci aktywnosc deweloperow slabnie wazny powod grafika numer 1rynek nieruchomosci aktywnosc deweloperow slabnie wazny powod grafika numer 1

Reklama

Źródło: Raport BNP Paribas


Prognozami dotyczącymi perspektyw dla rynku komercyjnego podzielił się również zespół BNP Paribas Real Estate Poland. W raporcie “At a Glance – rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w IV kwartale 2023 roku” wskazano na rekordowy poziom pustostanów. Widocznym trendem jest zmniejszanie powierzchni przez firmy. W ciągu ostatnich 2-3 lat większość przedsiębiorstw zmniejszyła wolumen o 20-30% względem poziomu sprzed pandemii. Ma to być zasługa pracy hybrydowej, która zyskuje na znaczeniu.

 

Zobacz również: Kredyt na mieszkanie ze spadającym oprocentowaniem - na tym rynku to możliwe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama