Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podział nieruchomości – jak wygląda postępowanie? Eksperci policzyli, ile można zarobić na podziale mieszkania, domu jednorodzinnego czy działki

|
selectedselectedselected
Podział nieruchomości – jak wygląda postępowanie? Eksperci policzyli, ile można zarobić na podziale mieszkania, domu jednorodzinnego czy działki
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z reguły znalezienie kupca na działkę, mieszkanie czy dom o dużym metrażu nie jest proste. Jeżeli nie chcesz przez kolejne miesiące ponosić wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości, rozważ jej podział. Jak to zrobić? Przeczytaj.

 

 

Techniczny i prawny podział – od czego zacząć?

Jeżeli jesteś właścicielem dużego domu jednorodzinnego lub mieszkania, w pierwszej kolejności powinieneś upewnić się, że techniczny podział nieruchomości będzie w ogóle możliwy. Warto w tym celu zasięgnąć opinii specjalisty. Nie każde mieszkanie można bowiem podzielić na dwa mniejsze i nie z każdego domu można zrobić bliźniaka. Dlaczego?

Reklama

Po podziale nieruchomości powinny powstać samodzielne lokale lub działki z dostępem do drogi. Obowiązujące przepisy precyzują, jakie warunki musi spełniać nieruchomość zarówno przed, jak i po dokonaniu podziału. Przykładowo, nie jest możliwy podział nieruchomości, jeżeli działki nie mają dostępu do drogi publicznej.

 

Podział nieruchomości – przygotowanie i złożenie wniosku

Jak przebiega procedura podziału? Jeżeli nieruchomość, którą chcesz podzielić, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, powinieneś:

  • złożyć wniosek o podział nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami (należą do nich m.in. dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości) – w zależności od lokalizacji nieruchomości wniosek będziesz składał do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta;
  • poczekać na wstępną opinię projektu podziału – jest ona wydawana po sprawdzeniu wniosku od strony formalnej (urzędnicy weryfikują m.in. czy złożyłeś wszystkie wymagane załączniki);
  • złożyć operat podziału nieruchomości – o jego przygotowanie będziesz musiał zwrócić się do geodety, w prawidłowo sporządzonym operacie powinna znaleźć się m.in. mapa z projektem podziału i wykaz zmian gruntowych.

Gdy spełnisz wszystkie wymagane przepisami formalności, otrzymasz decyzję zatwierdzającą podział. Sprawę powinieneś załatwić w ciągu miesiąca, ale w niektórych przypadkach urzędnicy mogą potrzebować więcej czasu, nawet do dwóch miesięcy.

 

Reklama

 

Czy na podziale nieruchomości można zarabiać?

Tak, to jeden z mniej popularnych sposobów inwestowania w nieruchomości. Jeżeli interesuje Cię rynek nieruchomości, jednak nie chcesz kupować mieszkania pod wynajem, możesz spróbować flipowania lub zarabiania na podziale dużych nieruchomości. Szczególnie popularny jest podział mieszkań mieszczących się w kamienicach. Ich metraż oraz specyfika sprzyja podziałom – możliwe jest uzyskanie np. dwóch w pełni samodzielnych mieszkań. Jeżeli nie chcesz remontować nieruchomości, rozwiązaniem jest inwestowanie w działki z potencjałem.

 

Ile można zarobić na podziale mieszkania, domu jednorodzinnego czy działki?

Trudno mówić o konkretnych kwotach. Każda nieruchomość jest inna. W przypadku mieszkań czy domów jednorodzinnych będziesz musiał liczyć się z kosztami przebudowy. Dużo tańszy jest podział działek. O opłacalności przedsięwzięcia musisz zdecydować samodzielnie, jednak rozsądne inwestowanie może przynieść zwrot rzędu 5-7 proc., czyli więcej niż oferuje lokata bankowa.

Reklama

Materiał opracowany przez ekspertów portalu GetHome.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Eksperci portalu GetHome.pl null

Eksperci portalu GetHome.pl

Merytoryczne artykuły dotyczące szeroko rozumianej branży nieruchomości, opracowane przez ekspertów GetHome.pl - portalu z ogłoszeniami mieszkań, domów i działek na sprzedaż i wynajem. Publikacje znanych i cenionych analityków bazują na unikalnej bazie danych i najnowszych statystykach GUS. Dzięki temu stanowią bogate źródło wiarygodnej wiedzy o rodzimym rynku mieszkaniowym. Jakie są skutki Brexitu w Polsce? Jaki wpływ na ceny nieruchomości wywarła pandemia koronawirusa? Jakich mieszkań szukają Polacy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w publikacjach ekspertów portalu GetHome.


Tematy

podział nieruchomości opłata adiacencka podział nieruchomości jak uniknąć wniosek o podział nieruchomości jak wypełnić wniosek o podział nieruchomości podział nieruchomości ile kosztuje jak przebiega podział nieruchomości jak przeprowadzić podział nieruchomości kto składa wniosek o podział nieruchomości decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości kto wydaje co to jest podział nieruchomości podział nieruchomości jak to zrobić jak przeprowadzić podział nieruchomości po rodzicach - u notariusza czy w sądzie? kto może złożyć wniosek o podział nieruchomości kiedy podział nieruchomości nie wymaga pracy geodety co zawiera wniosek o podział nieruchomości kiedy podział nieruchomości jest niedopuszczalny podział nieruchomości ile trwa jak zrobić podział nieruchomości podział fizyczny nieruchomości ile trwa wniosek o podział nieruchomości co zawiera ile kosztuje podział nieruchomości ile czasu trwa podział nieruchomości ile trwa podział geodezyjny nieruchomości ile kosztuje podział fizyczny nieruchomości kiedy decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości staje się ostateczna ile trwa podział nieruchomości jak napisać wniosek o podział nieruchomości podział nieruchomości jakie dokumenty kto zatwierdza podział nieruchomości jak długo trwa podział nieruchomości kto przeprowadza podział nieruchomości ostateczna decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości sądowy podział nieruchomości procedura podział nieruchomości rolnej podział nieruchomości definicja podział nieruchomości wspólnej scalenie i podział nieruchomości wniosek o podział nieruchomości wzór decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości
Reklama
Reklama