Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nieruchomości biurowe: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

|
selectedselectedselected
Nieruchomości biurowe: uwarunkowania makroekonomiczne, czyli m.in. agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowa gospodarka zakończyła 2021 z dużym impetem – w 4q21 PKB wzrósł o 7,3% r/r, a solidne wyniki konsumpcji prywatnej (7,9% r/r) pokazały, że mimo podwyższonej inflacji popyt ze strony gospodarstw domowych nie słabnie. Miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej za styczeń i luty wskazywały, że na początku roku wzrost gospodarczy jeszcze przyspieszał.

Silnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy – stopa bezrobocia i zatrudnienie powróciły do poziomu sprzed pandemii, płace rosną w tempie około 10% r/r. Rysą na pozytywnym obrazie gospodarki na przełomie roku pozostawała inflacja, która w styczniu 2022, przed wejściem w życie kompletu rozwiązań w ramach Tarcz Antyinflacyjnych, wzrosła do 9,4% r/r i była najwyższa od 22 lat.

Korzystny obraz trendów gospodarczych zaburzył wybuch wojny w Ukrainie,

który znacząco zwiększa niepewność przyszłości. Główny kanał oddziaływania konfliktu na gospodarkę materializuje się przez rynki finansowe - silny wzrost cen surowców oraz gwałtowny wzrost zmienności na rynku walutowym i giełdowym. Wzrost cen surowców i presja osłabiająca krajową walutę będzie podbijać inflację CPI, która pomimo prawdopodobnego przedłużenia Tarcz Antyinflacyjnych poza lipiec, przez większość roku będzie prawdopodobnie przekraczać odnotowany w styczniu szczyt. Zmienność na rynku finansowym prawdopodobnie będzie potęgować niepewność wśród konsumentów i podmiotów gospodarczych, związaną z wybuchem wojny. To prawdopodobnie obniży skłonność do konsumpcji (zwłaszcza w obszarze dóbr i usług ponad podstawowych) i inwestycji (także na rynku nieruchomości). Łączny negatywny wpływ konfliktu na PKB powinna redukować zwiększona aktywność sektora publicznego (wydatki na działania humanitarne, bezpieczeństwo). Szacujemy, że głównie dzięki bardzo wysokiej aktywności gospodarki na przełomie 2021/22, wzrost PKB w 2022 wyniesie 3,3%.

Wybuch konfliktu nie odwróci trendu normalizacji polityki pieniężnej na świecie

Fed rozpoczął podwyżki stóp w marcu (o 25pb), w skali całego roku oczekujemy sześciu podwyżek. EBC skończył pandemiczne QE w marcu 2022, a w 2q22 zapowiada wygaszenie aktywnych zakupów w ramach APP. Banki centralne w naszym regionie (Czechy, Węgry) agresywnie zacieśniają politykę pieniężną. Cykl podwyżek kontynuuje także krajowa RPP. Stopa referencyjna wzrosła już o do 3,50%, a docelowy zakres podwyżek to wg nas 4,50-5,00%. Duża niepewność i obawy o skalę spowolnienia gospodarczego mogą skłonić RPP do spowolnienia /ograniczenia cyklu podwyżek. Z drugiej strony, w przypadku nasilonej presji na złotego, RPP mogłaby reagować zwiększeniem skali podwyżek stóp.

Zapowiedzi Fed agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przekładają się na odpływ kapitału z gospodarek rozwijających się

Reklama

Dodatkowym czynnikiem, który nie sprzyja notowaniom złotego, jest wzrost ryzyka kraju wywołany przez wojnę przy naszej granicy. To osłabia złotego, mimo tego, że fundamenty krajowej waluty pozostają praktycznie nienaruszone. Do końca roku kurs EURPLN może pozostać na podwyższonym poziomie (na koniec roku w okolicach 4,55). W kolejnych latach złoty powinien się umacniać na bazie coraz lepszych fundamentów makroekonomicznych i spadku awersji do ryzyka.

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Komercyjne Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama