Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą

|
selectedselectedselected
Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co tydzień udzielane są już Bezpieczne Kredyty o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Ożywienie dotyczy jednak nie tylko preferencyjnych kredytów, ale całego rynku. Wszystko dlatego, że dostęp do hipotek został w bieżącym roku znacznie ułatwiony. Efekt? Popyt jest 2,5-krotnie większy niż przed rokiem.

 

Wrzesień przyniósł kolejne bardzo dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W ciągu zaledwie jednego miesiąca Polacy zgłosili się po kredyty o łącznej wartości ponad 15 miliardów złotych – wynika z szacunków HREIT opartych o dane BIK. W przeliczeniu na dzień roboczy popyt był we wrześniu prawie 2,5-krotnie wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą - 1Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą - 1

Reklama

 

Wszystkie kredyty stały się łatwiej dostępne

Powody są co najmniej cztery. Po pierwsze niezbędnym fundamentem dla wzmożonego popytu jest dobra sytuacja na rynku pracy (niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia). Nie sposób też nie docenić działań podjętych przez KNF, które spowodowały, że banki bardziej liberalnie badają dziś zdolność kredytową. Do tego w ostatnich miesiącach spadło oprocentowanie kredytów mieszkaniowych ze względu na spodziewane, a potem zrealizowane przez RPP obniżki stóp procentowych. To ważne, bo im niższe oprocentowanie „hipotek", tym niższe raty i łatwiejszy dostęp do finansowania dla wszystkich, a nie tylko beneficjentów programu tanich i łatwo dostępnych kredytów mieszkaniowych. Ten ostatni, choć w komentarzach rynkowych pojawia się bardzo często, to jest tylko jednym z powodów ożywienia na rynku hipotecznym.

 

Zobacz także: Ceny domów najmniej opłacalne w historii. Rynek nieruchomości zamarł

 

Miliard złotych tanich kredytów tygodniowo

Trzeba przy tym mieć świadomość, że napływające dane pokazują, że Polacy całymi garściami czerpią pieniądze z programu „Bezpieczny Kredyt 2%". Chociaż wystartował on relatywnie niedawno (w lipcu), to cała machina rozpędziła się już tak bardzo, że co tydzień podpisywane są umowy na ponad miliard złotych.

Reklama

Popularności tego programu trudno się jednak dziwić. Dzięki niemu można przecież zaciągnąć kredyt dysponując niższym dochodem, a mimo tego możemy się cieszyć znacznie niższą ratą (około 1/3 niższą niż w standardowej ofercie). A gdyby i tego było mało, to kupując pierwsze mieszkanie można też cieszyć się niższymi kosztami transakcyjnymi (zniesienie PCC). Do tego wkład własny można zastąpić gwarancją wydawaną przez BGK. To wszystko skraca drogę do własnego mieszkania o ponad połowę. 

Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą - 2Nie brakuje chętnych na tańsze kredyty. Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą - 2

 

Pieniądze są, ale nie wiemy czy będą

Problem w tym, że już dziś wartość udzielonych kredytów preferencyjnych (możemy ją szacować na około 5,7 mld złotych) prawie dwukrotnie przekroczyła plan na 2023 rok. To budzi obawy o to, że pieniądze na dopłaty się skończą i to już za kilka miesięcy. W odpowiedzi na te wątpliwości, minister Waldemar Buda zapewnia, że pieniędzy nie zabraknie. I choć jest to deklaracja padająca z ust ważnej osoby, to musimy mieć świadomość, że aby dosypać pieniędzy do programu niezbędna jest zmiana ustawy. To wymaga zgody przyszłego parlamentu i najpewniej inicjatywy przyszłego rządu. Konia z rzędu temu, kto dziś jest w stanie przewidzieć kto w tych instytucjach będzie zasiadał i jakie decyzje będzie podejmował.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Heritage Real Estate Investment Trust

Heritage Real Estate Investment Trust

Firma powstała w 2018 roku w oparciu o szczegółowe analizy rynku nieruchomości oraz na bazie wieloletnich doświadczeń wykwalifikowanych ekspertów. HREIT dostarcza najwyższej jakości deweloperskie know-how, od wyboru lokalizacji po komercjalizację i wyjście z inwestycji. Każdy projekt traktowany jest ze szczególną uwagą, zarówno na etapie analiz, jak i realizacji. W ramach podmiotów celowych spółka realizuje również własne projekty z sektora nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Inwestycje wyróżnia szereg rozwiązań proekologicznych, a nad ich realizacją czuwa wykwalifikowana kadra specjalistów. Właścicielem firmy jest Michał Sapota, a jej siedziba znajduje się w Warszawie.


Reklama
Reklama