Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kredyt na mieszkanie na 40 lat. Czy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii?

|
selectedselectedselected

W Wielkiej Brytanii kredytobiorcom oferuje się kredyty hipoteczne na okres 40 lat, co oznacza cztery dekady spłaty jednego zobowiązania. Choć miesięczne raty są zdecydowanie niższe, całkowita kwota odsetek jest znacznie wyższa. Czy Polska pójdzie w tym samym kierunku?

Kredyt na mieszkanie na 40 lat. Czy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Na jaki okres brać kredyt? Hipoteki w Wielkiej Brytanii
  • Czy można wziąć kredyt hipoteczny na 40 lat?
  • Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w UK?

 

Kredyt hipoteczny na 40 lat. Ratunek dla pracowników? 

W Wielkiej Brytanii coraz więcej osób decyduje się na kredyty hipoteczne na dłuższy okres, sięgający 35, a nawet 40 lat, aby móc kupić dom lub mieszkanie.

W czerwcu 22% kredytów hipotecznych zaciągniętych przez osoby kupujące dom po raz pierwszy dotyczyło właśnie okresu 35-40 lat, według danych przedstawionych przez „The Guardian”.

Tradycyjny okres kredytowania hipotecznego w Wielkiej Brytanii wynosił przez wiele lat 25 lat. Jednak rosnące ceny nieruchomości i koszty pożyczek spowodowały, że w ostatnich latach ten okres znacząco się wydłużył.

Obecnie 84% kredytów hipotecznych na rynku ma maksymalny okres 40 lat, podczas gdy dwa lata temu wynosił on 57%, według danych finansowych dostępnych na stronie Moneyfacts, na które powołał się „The Guardian”.

Reklama

„W obliczu cen domów, które w dużej mierze wzrosły, nastąpił również wyraźny wzrost długości okresu, na jaki kredytobiorcy są gotowi się zdecydować” - mówił dla „The Guardian” David Hollingworth z internetowego brokera L&C Mortgages.

Coraz więcej kredytodawców podniosło maksymalny okres do 40 lat, a coraz więcej kredytobiorców wybiera teraz okres bliższy górnemu limitowi niż tradycyjne 25 lat - dodał.

Potencjalni nabywcy nieruchomości starają się uczynić miesięczne raty bardziej przystępnymi. Wybór dłuższego okresu kredytowania może pomóc w osiągnięciu potrzebnej wysokości kredytu hipotecznego lub ułatwić zarządzanie miesięcznym budżetem, utrzymując raty na niższym poziomie.

„Wykorzystanie dłuższych okresów kredytowania stało się opłacalną strategią dla osób kupujących po raz pierwszy, aby lepiej zarządzać swoimi wydatkami, zwłaszcza w obliczu rosnących cen domów” — mówi Nicholas Mendes z brokera John Charcol, firmy zajmującej się rynkiem nieruchomości. W jego opinii pozwala to kupującym na niższe miesięczne raty, umożliwiając im jednocześnie wejście na rynek nieruchomości.

 

Czytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce w obliczu katastrofy demograficznej

 

Raty kredytów hipotecznych: analiza scenariuszy

Reklama

Według obliczeń „The Guardian” miesięczna rata 25-letniego kredytu hipotecznego na dom wart 200 tys. funtów przy oprocentowaniu 4,5% wynosi 1111 funtów. Przy 40-letnim kredycie hipotecznym na tę samą nieruchomość rata spada do 899 funtów, co oznacza o 212 funtów niższą ratę mięsięczną.

Różnica jest zatem spora. Jednakże należy pamiętać o pewnych wadach. Mimo że miesięczne raty będą niższe, pożyczkobiorcy będą spłacać zobowiązanie przez znacznie dłuższy czas, a całkowita kwota odsetek wzrośnie znacząco.

Dla kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. funtów zaciągniętego na 25 lat całkowite odsetki wyniosą 133 tys. funtów, zakładając stałą stopę procentową przez cały okres. Natomiast przy tym samym kredycie, ale rozłożonym na 40 lat, całkowite odsetki wzrosną do 231 tys. funtów, co oznacza różnicę niemal 100 tys.  funtów.

Możliwe, że w przyszłości kredyty hipoteczne na 40 lat mogą zostać jeszcze bardziej wydłużone. Pożyczkodawcy obecnie zwiększają maksymalny wiek, do którego można spłacać pożyczki, a nawet uwzględniają dochody osób powyżej 70. roku życia. Przykładem jest pożyczkodawca Vida Homeloans, który już teraz wydłużył maksymalny okres kredytowania do 45 lat, jak zauważa Nicholas Mendes.

 

Czytaj także: Te rynki nieruchomości w Europie szorują po dnie. Czy na długo?

Reklama

 

Nieruchomości w UK coraz trudniej dostępne

Brytyjczycy stają przed poważnym wyzwaniem: ceny mieszkań są teraz w stosunku do zarobków na najwyższym poziomie od 1880 roku, według raportu Schrodersa. W Londynie przeciętny dom kosztuje obecnie 12 razy więcej niż średnia pensja w tym mieście. Oszczędzenie na wkład własny i zakup nieruchomości zajmuje obecnym pracownikom średnio około 30 lat.

O tym pisaliśmy więcej tutaj: Brytyjczyków nie stać na mieszkanie. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1880 roku

 

Problemy związane z rosnącymi cenami mieszkań w UK wciąż są pokaźne. Według firmy Halifax, ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,8% w lipcu w porównaniu do czerwca i były o 2,3% wyższe niż przed rokiem.

Prognozy wskazują, że niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych może prowadzić do dalszego wzrostu cen mieszkań w UK w drugiej części roku. “W kontekście niższego oprocentowania kredytów hipotecznych i potencjalnych dalszych obniżek stóp bazowych, przewidujemy, że ceny domów będą kontynuować umiarkowany trend wzrostowy przez pozostałą część tego roku" - mówili eksperci Halifax.

Reklama

O tym pisaliśmy więcej tutaj: Ceny nieruchomości w UK wystrzeliły ponownie. Wielki wzrost będzie trwał

 

Kredyty hipoteczne w Polsce: będzie dłużej i drożej?

Najświeższe doniesienia z brytyjskiego rynku nieruchomości nie są optymistyczne. Kredyty hipoteczne na 40 lat to zobowiązanie, które może trwać praktycznie całe życie zawodowe.

Czy Polska pójdzie w tym kierunku? Obecnie maksymalny okres kredytu hipotecznego w Polsce wynosi od 30 do 35 lat, w zależności od banku. Przepisy te zostały określone w Ustawie z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (tekst jednolity Dz. U. 2020 poz. 1027).

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleca, aby okres kredytowania nie przekraczał 25 lat (Rekomendacja S). Jednakże, w obliczu rosnących cen nieruchomości i niepewności dotyczącej nowego rządowego programu wsparcia kredytobiorców „Kredyt na Start”, coraz więcej Polaków może decydować się na dłuższe terminy spłaty.

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama