Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny soku pomarańczowego biją rekordy. Wzrosły o 340% w 3 lata

|
selectedselectedselected

O 340% w ciągu trzech i pół roku oraz o 50% od początku 2024 roku! To nie stopy zwrotu z inwestycji w kryptowaluty, a wzrosty cen soku pomarańczowego. Czemu towar ten tak mocno podrożał? Czy może jeszcze podrożeć?

Ceny soku pomarańczowego biją rekordy. Wzrosły o 340% w 3 lata
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ile kosztuje sok pomarańczowy na międzynarodowych giełdach?
  • Jak szybko drożeje ten towar?
  • Czemu sok pomarańczowy jest taki drogi?

 

Ceny soku pomarańczowego mocno w górę

Kontrakty terminowe na mrożony zagęszczony sok pomarańczowy (FCOJ) od początku lutego 2021 roku wykazywały wyraźny trend wzrostowy. Od tego czasu ich wartość wzrosła o około 340%. W samym 2024 roku notowania zwiększyły wartość o ponad 50%.

 

Wykres. Notowania kontraktów na mrożony sok pomarańczowy (USD/litr)

ceny soku pomaranczowego bija rekordy wzrosly o 340 w 3 lata grafika numer 1ceny soku pomaranczowego bija rekordy wzrosly o 340 w 3 lata grafika numer 1

Źródło: TradingView.

Reklama

 

W sierpniu ceny mrożonego soku pomarańczowego wzrosły o 18,3% w porównaniu do poprzedniego roku, według opublikowanego indeksu cen konsumpcyjnych USA.

Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w czerwcu cena soku pomarańczowego wyniosła 4,26 USD za 16 uncji, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu do ubiegłego roku i niemal 2 USD więcej niż w 2020 roku.

 

Czytaj również: Ten surowiec drożeje jak szalony! Wszystko przez choroby i zmienną pogodę

 

Dlaczego ceny soku rosną?

Reklama

Wzrost cen mrożonego soku pomarańczowego wynika z problemów pogodowych w Brazylii i USA, gdzie huragany i susze od kilku lat dotkliwie wpływają na rolników. Sytuacja w Brazylii, która produkuje jedną trzecią światowych pomarańczy, jest szczególnie krytyczna. Przyczyną są ekstremalne temperatury i niedobór opadów deszczu.

Brazylia, odpowiedzialna za 70% globalnych dostaw soku pomarańczowego, zmaga się z kilkoma sezonami skrajnych warunków pogodowych wywołanymi przez zjawisko El Niño.

Dodatkowo, rolnicy borykają się z chorobą cytrusów znaną jako zielenienie, która wpływa na smak owoców i prowadzi do niedoborów plonów. „Pomimo intensywnych wysiłków, zielenienie cytrusów stanowi poważne zagrożenie dla przetrwania cytrusów na Florydzie, ma też wpływ na inne obszary i zagraża całemu przemysłowi cytrusowemu w USA” — zauważył USDA.

W wyniku tych problemów produkcja pomarańczy na Florydzie spadła o 90% w latach 2005-2023, jak wskazuje American Farm Bureau Federation (AFBF).

 

Czytaj również: Trudna sytuacja na rynku zbóż. Rolnicy wstrzymują sprzedaż, ceny kukurydzy spadają

Reklama

 

Co dalej z ceną soku? Prognozy

W tym tygodniu Brazylia ogłosiła skromne prognozy dotyczące produkcji na 2024 rok, co wywołało obawy, że ceny mogą pozostać wysokie przez dłuższy czas. W głównych regionach upraw pomarańczy w Ameryce Południowej, São Paulo i Minas Gerais, przewiduje się zbiory na poziomie 232 milionów skrzynek po 40,8 kg każda. Stanowi spadek o 24% w porównaniu z poprzednim cyklem, według Fundecitrus. Taki plon byłby najniższy w kraju od 1989 roku, kiedy to Brazylia wyprodukowała 214 milionów skrzynek pomarańczy.

Dostępność soku pomarańczowego jest najniższa od ponad 50 lat, według British Fruit Juice Association. „Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego, nawet podczas największych mrozów i huraganów” - powiedział Kees Cools, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Soków Owocowych i Warzywnych (IFU) w rozmowie z Financial Times.

Ceny soku pomarańczowego prawdopodobnie pozostaną wysokie, ponieważ nie ma lekarstwa na chorobę drzew cytrusowych, a rolnicy potrzebują lat, aby dojść do siebie po katastrofach pogodowych. - mówił David Branch, kierownik sektora w Wells Fargo Agri-Food Institute.

Jednak według Andrésa Padilli, specjalisty ds. badań żywności i agrobiznesu w Rabobank, przewiduje się, że spożycie soku pomarańczowego w 2024 roku będzie nadal malało. a to powinno pomóc w stabilizacji cen.

Światowa konsumpcja jest na dobrej drodze, aby zamknąć rok zbiorów 2023/24 ze spadkiem o około 17% w ujęciu wolumenowym, a podobny spadek jest oczekiwany w 2024/25 — powiedział.

Sprzedaż może spaść do zaledwie 1,1 miliona ton metrycznych w 2024/25, biorąc pod uwagę dodatkowe podwyżki cen na poziomie detalicznym, presję konsumentów wynikającą z utrzymujących się wysokich kosztów utrzymania i zmiany w nawykach konsumentów - dodał ekspert. 

 

Reklama

Jak podkreślił, równowaga cenowa będzie również zależała od dokładnych prognoz dotyczących produkcji pomarańczy w Brazylii w tym sezonie. W obliczu niskich zapasów i bardzo wysokich cen owoców, prognozy obciążone są dużą niepewnością.

 

Czytaj również: Złoto podrożało o 42% w rok. Nokautuje rynek akcji w 2024


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama