Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy]

|
selectedselectedselected
Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zapisy księgowe dużych firm deweloperskich (o zatrudnieniu pow. 49 osób) na koniec 1q22 sygnalizują osłabienie popytu na mieszkania - przedpłaty klientów rosły wolniej (21% r/r vs 27% r/r w 4q21), kształtując się na poziomie 1q21.

 

Zapasy gotowych mieszkań w 1q22 choć wobec poprzedniego kwartału nieco zmalały, to były wyraźnie wyższe r/r (o 37%). Projekty mieszkaniowe w toku rosły (67% r/r vs 47% r/r w 4q21), jest to efekt projektów mieszkaniowych rozpoczętych po wyhamowaniu na przełomie lat 2020/2021. Przy kontynuacji słabszego popytu może to oznaczać problemy ze sprzedażą mieszkań w drugiej połowie 2022. W tej sytuacji zrozumiałe są plany dużych deweloperów sprzedaży mieszkań nie tylko klientom indywidualnym, ale i pakietów mieszkań funduszom inwestycyjnym w ramach PRS.

 

Reklama

Sprzedaż dla PRS, przy obniżeniu marży, gwarantuje deweloperom utrzymanie zdolności produkcyjnych. Silny, kilkukrotny wzrost banku ziemi dużych deweloperów wynika z wysokich cen działek budowlanych przy ich ograniczonej dostępności. Jednocześnie ilustruje politykę zabezpieczania przyszłych inwestycji w warunkach dużego popytu na mieszkania w latach 2020-2021. Nakłady na grunty w 1q22 były bliskie poziomu z 1q21 (-3,8% r/r).

 

W 1q22 większość spośród 14 deweloperów mieszkaniowych notowanych na giełdzie odnotowała znaczący spadek sprzedaży. Jedynie w przypadku Murapolu i Develii został utrzymany poziom z 1q21, a Wikana notowała wzrost. Spadek sprzedaży mieszkań przez deweloperów giełdowych w 1q22 pogłębił się w porównaniu z 4q21 (odpowiednio -23% r/r i -8,4% r/r w 4q) i wskazuje na zmianę tendencji na rynku.

Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 1Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 1

 

Reklama

Jest to w znacznej mierze konsekwencja ograniczeń po stronie podaży (mniej mieszkań rozpoczętych przy problemach administracyjnych w okresie okołocovidowym oraz utrzymujących się wysokich cenach gruntów), jak i po stronie popytu (spadek popytu konsumpcyjnego na skutek rosnących stóp procentowych oraz niepewności otoczenia makroekonomicznego związanej z wybuchem wojny w Ukrainie). Podobny spadek występuje prawdopodobnie na szerokim rynku, gdzie aktywny jest pełen przekrój firm deweloperskich – od najmniejszych po największe, przy zwykle mniejszym buforze bezpieczeństwa na gwałtowne zmiany w otoczeniu, czy możliwościach dywersyfikowania projektów przez mniejsze firmy.

 

Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w aglomeracjach monitorowanych przez JLL w 1q22 wyniosła 13,5 tys. (-7% q/q i -3% r/r), przy słabszej sprzedaży nastąpił niewielki wzrost oferty. Oferta deweloperska w 6 miastach na koniec 1q22 wynosiła 40,3 tys. mieszkań (+7,8% q/q; -4,8% r/r), po trzech kwartałach spadków zbliżyła się do 1q21 – na tle ostatnich kilku lat jest to niski poziom.

Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 2Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 2

 

Reklama

Przytoczone statystyki sygnalizują silny spadek popytu i mogą zapowiadać mniejszą przyszłą podaż mieszkań, ograniczaną m.in. silnym wzrostem kosztów budowy.

 

Na koniec 1q22 w strukturze oferty wg daty oddania projektu deklarowanej przez dewelopera (Wykres 23) wzrósł udział gotowych mieszkań i kończonych w 2022 (35% vs 9% w 4q21). Udział mieszkań kończonych w 2023 wzrósł do 48% (vs 43% w 4q21), zapowiadając rosnącą podaż nowych mieszkań od końca 2022. Zmalał natomiast (o 31 pp q/q) udział mieszkań oddawanych do użytku w 2024 i później, co oznacza mniej rozpoczętych nowych projektów

 

Koszty budowy mieszkań (bez kosztu gruntu) w 1q22 wg statystyk GUS wzrosły o 8,9-9,1% r/r (wobec 2,4-2,7% r/r w 1q21; Wyk. 25). Statystyki te dotyczą mieszkań już oddanych do użytku. Według bieżących stawek kosztorysowych SEKOCENBUD koszty budowy (bez kosztu gruntu) wybranych obiektów nadal silnie rosły (por. Ramka 1) - w przypadku monitorowanych 7 obiektów mieszkaniowych w granicach 11,8-17,2% r/r (vs 10,0-15,2% r/r w 4q21).

Reklama

 

Według prognozy stawek kosztorysowych SEKOCENBUD w perspektywie roku koszty budowy (bez kosztów gruntu) wzrosną najbardziej w przypadku domów jednorodzinnych (o ok. 11%), co wynika z dużego popytu na te obiekty i relatywnie większego udziału kosztów robocizny, której stawki również silnie rosną (Wykres 26). Wojna w Ukrainie powoduje zaburzenia na rynkach wielu surowców wykorzystywanych w budownictwie i problemy z siłą roboczą, tym samym wzmacnia tendencje wzrostowe kosztów budowy.

Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 3Koszty budowy mieszkań: o ile wzrosły w perspektywie roku? [Raport PKO - rynek mieszkaniowy] - 3

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Rynek Mieszkaniowy 2q22/Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama