Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Inwestycje, które zmieniły Polskę

|
selectedselectedselected
Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Inwestycje, które zmieniły Polskę | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Skrojone na miarę mieszkańców osiedla, uratowane z ruiny kamienice, ekobudynki odbiegające standardami od tych, które znamy z PRL-u. Jak Polska długa i szeroka, rośnie lista inwestycji, które zapierają dech w piersiach i odmieniają krajobraz miast i miasteczek.

Czasy, kiedy budowało się mało, a nowe projekty ruszały wtedy, kiedy dotychczasowe się sprzedały, odeszły do lamusa. Deweloperzy prześcigają się w nowych inwestycjach. Ale dziś prestiż dewelopera nie opiera się już tylko na liczbie sprzedanych mieszkań i fotogaleriach kolejnych realizacji. Na pierwszy plan wysuwa się społeczna odpowiedzialność, komfort mieszkańców, ekologia i dbałość o harmonię inwestycji z otoczeniem.

 

Nie tylko kawałek podłogi. „Człowiek i jego potrzeby”

Przykładem inwestycji, która powstała z marzenia, by osiedle pomagało zacieśniać więzi społeczne i odpowiadało potrzebom lokatorów są wrocławskie Nowe Żerniki. Na terenie osiedla nie ma ogrodzeń, są za to tereny do rekreacji, przychodnia czy przedszkole. Z niewysokimi, zaprojektowanymi wg spójnej koncepcji blokami sąsiaduje zaskakujący nowoczesnym designem budynek wrocławskiego TBS-u, a w nim… przestrzenie do integracji między mieszkańcami Niezwykłe osiedle wygrało głosowanie publiczności w konkursie „Życie w Architekturze” w kategorii „Najlepszy Budynek Wielorodzinny w Polsce w latach 2015-2019”. Osiedle, jakiego jeszcze nie było, doceniono także nagrodą w kategorii Merit Prize podczas 52 Kongresu ISOCARP - międzynarodowej organizacji zrzeszającej urbanistów i planistów z ponad 80 krajów.

Współcześni deweloperzy wiedzą jak ważna jest bliskość nie tylko ludzi, ale i zieleni. Ekologia nie jest tylko sloganem. Opinią miejsca, w którym „człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii” poszczycić się może poznańskie osiedle Nowy Strzeszyn, funkcjonujące również pod wiele mówiącą nazwą „Między drzewami”. Osiedle zaprojektowano tak, by z pierwotnej działki wyciąć jak najmniej drzew, wpisując domy pomiędzy istniejącą zieleń. Inspirowane holenderskimi i brytyjskimi wzorcami nowoczesne domy, łączące oryginalny design i wygodę mieszkańców wielokrotnie wyróżniano m.in. za zachowanie istniejącej zieleni, a także „głęboką świadomość potrzeb użytkowników".

Reklama

Nowoczesne inwestycje kontaktu z naturą wręcz poszukują. Szczególnym dobrem są rzeki, w stronę których zwracają się deweloperzy. Przykład? Olimpia Port – wrocławskie osiedle nad Odrą, położone pośród 6 hektarów zieleni. Nowoczesne, zaplanowane kompleksowo budownictwo przeplata się tu z bliskością zieleni. Słoneczne mieszkania z widokiem na rzekę, ścieżki rowerowe czy dzikie parki sprawiają, iż w Olimpii można zapomnieć, że mieszka się w mieście. Jeśli dodamy do tego marinę z fontanną, pływające pomosty czy bazę kajakową można się poczuć jak na niekończących się wakacjach.

 

Tam gdzie historia łączy się z nowoczesnością. „Perełki rewitalizacji”

Nowe życie zyskują także zaniedbane latami okolice. Szczątki upadłych fabryk, zagrażające przechodniom kamienice czy owiane złą sławą pustostany zamieniają się z brzydkich kaczątek w cieszące oko prawdziwe perełki. Któż nie słyszał o łódzkiej Manufakturze? Ogromny, niedostępny przez lata teren dawnej fabryki Izraela Poznańskiego powrócił w 2006 roku jako centrum handlowo-rozrywkowe, stanowiąc wówczas największy projekt rewitalizacyjny w Europie i symbol tego, że to co popadło w ruinę, może się odrodzić.

Manufaktura na stałe wpisała się w krajobraz Łodzi. Tak samo jak rewitalizowane przez siedem lat Browary Warszawskie w tkankę stolicy. Inwestycja w rok od debiutu zdobyła aż 31 branżowych nagród. Dziś tętni życiem. Przez Browary Warszawskie każdego dnia przechodzą tysiące osób, które chcą zjeść, pobawić się, zrobić zakupy czy zadbać o siebie. A przy okazji „zaciągnąć” się zapachem historii. Bo o dawnej świetności tego miejsca przypominają pieczołowicie odtworzone zabudowania dawnego browaru, m.in. zabytkowa Warzelnia, Willa Fabrykanta czy 170-letnie piwnice Leżakowni.

Z podobną troską o „duchy przeszłości” realizowana jest w samym sercu Krakowa inwestycja Angel Stradom. XIV-wieczny budynek, pamiętający Kazimierza Wielkiego, lada moment stanie się ekskluzywnym kompleksem usługowo-mieszkalnym. Na inwestycję składają się pięciogwiazdkowy hotel oraz prestiżowe apartamenty. To nie pierwsza tego typu inwestycja grupy Angel Poland Group. Deweloper dał drugie życie także m.in. XVI-wiecznemu spichlerzowi Herren-Malzchoff we Wrocławiu, który dziś, działając jako The Granary Hotel, jest punktem odniesienia dla wszystkich butikowych hoteli w Polsce

Do jednych z najbardziej spektakularnych kamienicznych rewitalizacji zalicza się przedwojenna kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie. Wybudowany w końcówce XIX wieku budynek, zwyczajowo nazywany przez warszawiaków Pekinem, odzyskał niedawno dawny blask. Efekt kilkuletnich prac zapiera dech w piersiach. Obdrapane ściany i okna zasłonięte dyktą zastąpiło znane z przedwojennych fotografii bogactwo zdobień i ornamentów. Powróciły też oryginalne balkony i precyzyjnie odtworzona sztukateria.

Reklama

Przykładem cieszącej oko rewitalizacji jest także poznańskie osiedle Goplana, stworzone w miejscu dawnej fabryki słodyczy. Nawiązując do historii miejsca, elewacja inwestycji swoim wyglądem przypomina kostki czekolady, a mieszkańcy zapewniają, że w pofabrycznych murach wciąż roznosi się zapach kakao.

Rewitalizacja nie jest tylko domeną dużych miast. Wystarczy spojrzeć na niegdysiejszą Fabrykę Pianin i Fortepianów Arnolda Fibigera w Kaliszu, która dziś błyszczy jako kompleks usługowo-biurowy Calisia One, z hotelem Hampton by Hilton i zrewitalizowanym dziedzińcem otoczonym licznymi restauracjami i kawiarniami.

 

Najlepsze miejsce do odwiedzenia? Europa już wie, że to Warszawa!

To jak pozytywnie zmienia się Polska doceniają nie tylko rodzime kapituły konkursowe. Prestiżową nagrodą międzynarodowego konkursu European Property Awards pochwalić się może miedzy innymi usytuowana w jednej z najstarszych i najbardziej atrakcyjnych dzielnic Gdańska realizacja Atrium Olivia czy wybudowana w samym sercu nadmorskiej dzielnicy Jelitkowo inwestycja Botanica Jelitkowo. European Property Awards nazywaną „architektonicznym Oscarem” przyznaje komisja złożona z 80 niezależnych ekspertów, której przewodniczą członkowie brytyjskiej Izby Lordów.

Warszawską realizację Rumiana House II uznano z kolei za najlepszą inwestycję na świecie, przyznając statuetkę International Property Awards 2022-2023.

Nowe inwestycje i zachwycające rewitalizacje przekładają się na komfort życia, ale i wzrost atrakcyjności turystycznej Polski. Najlepszy dowód uznania zachodzących w przestrzeni publicznej zmian otrzymaliśmy na początku lutego, kiedy to Warszawa zdobyła prestiżowy tytuł „European Best Destination 2023” – najlepszego miejsca do odwiedzenia. Pokonaliśmy Ateny, Pragę, Wiedeń czy Londyn. Kilkanaście lat temu taki sukces, mógł nam się tylko śnić. Dziś na naszych oczach staje się faktem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich – powołana w 2002 roku organizacja pracodawców w Polsce, działająca na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama
Reklama