Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w Polsce – analiza HRE

|
selectedselectedselected
Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w Polsce – analiza HRE | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym subindeksem dla kształtowania się indeksu rynku nieruchomości (IKRN) jest subindeks cen nieruchomości (IKRN_ceny). Zmienność subindeksu cen nieruchomości (IKRN_ceny) prezentowana jest na rysunku nr 1.

W III kwartale 2022 roku nastąpiło przerwanie trwającego sześć kwartałów wzrostu wartości subindeksu cen nieruchomości. Wskaźnik ten wyniósł 0,790, podczas gdy kwartał wcześniej ukształtował się na poziomie 0,833. Nadal istotny wzrost subindeksu cen nieruchomości widoczny jest w ujęciu rocznym. W analogicznym okresie roku poprzedniego, tj. w III kw. 2021 roku, analizowany subindeks kształtował się bowiem na poziomie 0,582.

Niższa w porównaniu z II kw. 2022 roku wartość subindeksu cen nieruchomości wynikała przede wszystkim ze znacznego obniżenia się wskaźnika odnoszącego się do rocznej realnej stopy wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym. W III kw. 2022 roku wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 0,460 wobec 0,700 kwartał wcześniej. W analizowanym okresie obniżeniu uległ również wskaźnik obrazujący roczną realną stopę wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym, przy czym spadek ten był niższy niż w przypadku rynku wtórnego (0,780 w III kw. 2022 wobec 0,870 w II kw. 2022 roku).

Ponadto w analizowanym okresie odnotowano spadek wskaźnika odnoszącego się do relacji średnich cen na rynku pierwotnym i wtórnym do PKB. W III kw. 2022 roku wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 0,590, podczas gdy kwartał wcześniej kształtował się na poziomie 0,600.

Reklama

III kw. 2022 roku przyniósł również odwrócenie wzrostowego trendu w zakresie wskaźników odzwierciedlających realny poziom cen nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. W przypadku rynku pierwotnego analizowany wskaźnik obniżył się z 1,020 w II kw. 2022 roku do 0,980 w III kw. br. Na rynku wtórnym wskaźnik ten ukształtował się natomiast na poziomie 0,970 wobec 1,010 kwartał wcześniej.

Jedynym wskaźnikiem, który ograniczał spadek wartości subindeksu cen nieruchomości w III kw. 2022 roku był wskaźnik odnoszący się do odchylenia cen nieruchomości na rynku pierwotnym od cen równowagi długookresowej. W III kw. 2022 r. ukształtował się on na poziomie 0,980 wobec 0,950 kwartał wcześniej.

Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w Polsce – analiza HRE - 1Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w Polsce – analiza HRE - 1

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu HERITAGE REAL ESTATE: “Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w III kwartale 2022”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Heritage Real Estate Investment Trust

Heritage Real Estate Investment Trust

Firma powstała w 2018 roku w oparciu o szczegółowe analizy rynku nieruchomości oraz na bazie wieloletnich doświadczeń wykwalifikowanych ekspertów. HREIT dostarcza najwyższej jakości deweloperskie know-how, od wyboru lokalizacji po komercjalizację i wyjście z inwestycji. Każdy projekt traktowany jest ze szczególną uwagą, zarówno na etapie analiz, jak i realizacji. W ramach podmiotów celowych spółka realizuje również własne projekty z sektora nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Inwestycje wyróżnia szereg rozwiązań proekologicznych, a nad ich realizacją czuwa wykwalifikowana kadra specjalistów. Właścicielem firmy jest Michał Sapota, a jej siedziba znajduje się w Warszawie.


Reklama
Reklama