Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Deweloperzy wciąż na fali. Dobre wyniki sprzedaży za III kwartał

|
selectedselectedselected
Deweloperzy wciąż na fali. Dobre wyniki sprzedaży za III kwartał | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki deweloperów giełdowych, malujące obraz koniunktury sprzedażowej na pierwotnym rynku mieszkaniowym w trzecim kwartale i dziewięciu miesiącach br. mogą budzić respekt. Tym razem jednak, pomimo świetnego rezultatu ogółem, widać pierwsze rysy na obrazie rynkowej prosperity. Pytanie, co je stanowi i jak powstały.

Wyraźny sygnał silnie wzrostowych perspektyw tegorocznych wyników sprzedaży deweloperów powiązanych z warszawską giełdą, zapowiedziały już bardzo dobre rezultaty pierwszego kwartału. Kwestią było jedynie pójście rynku za ciosem w kolejnych okresach, z czym nie było najmniejszego problemu na etapie półrocza, a teraz po dziewięciu miesiącach roku. W efekcie zaprezentowana piętnastka giełdowych tuzów zakomunikowała w sumie kwartalną kontraktację rzędu 6,7 tys., natomiast od początku roku wynik 20,4 tys. lokali.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl są to w obu przypadkach wyniki bardzo bliskie rekordowym w historii tej stawki spółek. Mimo to trudno mówić o w pełni optymistycznym, czy też perspektywicznym obrazie koniunktury w segmencie giełdowych deweloperów mieszkaniowych.

Boom mieszkaniowy widoczny w sprzedaży deweloperów

Jeśli chodzi o wynik kwartalny ogółem, to progres w relacji rdr wyniósł tu prawie jedną czwartą. To bez dwóch zdań rezultat nadspodziewanie dobry, by nie powiedzieć rewelacyjny. A to głównie dlatego, że tym razem, w odróżnieniu do poprzedniego kwartału, trudno mówić o niskiej bazie. W wypadającym tuż po lockdownie III kw. ub. roku nastąpiło bowiem silne wybicie statystyk sprzedażowych deweloperów do poziomów średnich z okresu sprzed pandemii. Na czym zatem może polegać problem z tak znaczną kwartalną poprawą wyników sprzedażowych mieszkaniowych deweloperów giełdowych?

Reklama

Niestety wyraźnie rzucają się w oczy minusy w kolumnie prezentującej zmiany rok do roku sprzedaży kwartalnej, występujące w prawie co drugim przypadku. Z kolei wzrost ogółem w wymiarze 23,3 proc. został wypracowany głównie przez trójkę giełdowych tuzów – Robyg, Atal i Murapol. Zwłaszcza osiągnięcia pierwszej z wymienionych spółek mogą budzić prawdziwy respekt. Natomiast w rolę wyjątku potwierdzającego regułę, że „duży może więcej”, tym razem wcielił się Dom Development z kilkunastoprocentowym regresem, co również daje do myślenia.

Jak wskazują analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku wyniku liczonego od początku roku, a więc w sumie za trzy kwartały. Tu tylko jedna spółka – Marvipol odnotowała ujemną relację rok do roku. Z kolei pozostałe dwu- i trzycyfrowe dodatnie wyniki progresu zaowocowały ogólnym wymiarem wzrostu aż o 42,6 proc. rdr, co doskonale odzwierciedla skalę rynkowej prosperity.

Tym sposobem miniony kwartał ponownie uwiarygodnił wybitnie rozwojowy charakter sprzedażowego boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym z punktu widzenia wyników kontraktacji deweloperów giełdowych i bardzo trudno o jakiekolwiek argumenty poddające taką tezę w wątpliwość. Problem jednak polega na tym, że tym razem zabrakło tzw. szerokości, czyli zbliżonej do pełnej reprezentacji spółek potwierdzających w wynikach kwartalnych doskonałe perspektywy rozwoju koniunktury w kolejnych okresach.

Deweloperzy wciąż na fali. Dobre wyniki sprzedaży za III kwartał - 1Deweloperzy wciąż na fali. Dobre wyniki sprzedaży za III kwartał - 1

Co dalej?

Co najbardziej prawdopodobne, liczne ujemne wyniki kwartalnej kontraktacji deweloperów giełdowych nie wynikają z cofającego się popytu, który jak wiadomo wciąż napiera z rekordową determinacją, ale z braku dostatecznej i satysfakcjonującej podaży. Pytanie, czy ta już od dłuższego czasu intensywnie komunikowana nierównowaga popytowo-podażowa w kolejnych miesiącach będzie się w dalszym ciągu pogłębiać, czy też wręcz przeciwnie – ustąpi miejsca rynkowej równowadze. W pierwszym przypadku oznaczałoby to ryzyko koniunkturalnego przegrzania, zwłaszcza w środowisku rosnących niemal z dnia na dzień cen nowych mieszkań. Pozostaje nadzieja, że popyt już niebawem nieco odpuści w reakcji na szybujące ceny, podaż się odbuduje, a sytuacja się w miarę szybko ustabilizuje.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl

Ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów tylko od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M". Serwis zawiera ponad 85% ofert z rynku i współpracuje z 97% polskich deweloperów.


Tematy

rynek nieruchomości rynek nieruchomości w Polsce analiza rynku nieruchomosci krach na rynku nieruchomości polski rynek nieruchomości bańka na rynku nieruchomości krach na rynku nieruchomości w polsce rynek nieruchomości prognozy 2020 rynek nieruchomości prognozy 2019 rynek nieruchomości książka pdf rynek nieruchomości 2020 nbp rynek nieruchomości rynek nieruchomości wrocław rynek nieruchomości prognozy krajowy rynek nieruchomości rynek nieruchomości warszawa rynek nieruchomości 2021 rynek nieruchomości pdf rynek nieruchomości w polsce pdf rynek nieruchomości kryzys rynek nieruchomości mieszkaniowych opolski rynek nieruchomości rynek nieruchomości w szwecji koronawirus rynek nieruchomości rynek nieruchomości słowacja rynek nieruchomosci koronawirus nieruchomości warszawa rynek wtórny rynek pierwotny nieruchomości nieruchomości rynek pierwotny nieruchomości poznań rynek wtórny nieruchomości kraków rynek pierwotny rynek nieruchomości definicja nieruchomości wrocław rynek pierwotny rynek wtórny nieruchomości nieruchomości warszawa rynek pierwotny nieruchomości wrocław rynek wtórny kraków nieruchomości rynek wtórny nieruchomości kraków rynek wtórny agencja rynku rolnego nieruchomości na sprzedaż ceny na rynku nieruchomosci polska federacja rynku nieruchomości cechy rynku nieruchomości funkcje rynku nieruchomości poradnik inwestora rynku nieruchomości forum rynku nieruchomości uczestnicy rynku nieruchomości pośrednik na rynku nieruchomości pdf projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości segmentacja rynku nieruchomości podział rynku nieruchomości rynek nieruchomości prognozy 2021 rynek nieruchomości 2021 prognozy rynek nieruchomości prognozy 2022 rynek nieruchomości w polsce teoria i praktyka biuro nieruchomości wrocław rynek wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych w polsce bańka na rynku nieruchomości 2021 raport z rynku nieruchomości 2020 kryzys na rynku nieruchomości raport z rynku nieruchomości 2019 specyfika rynku nieruchomości co to jest bańka na rynku nieruchomości ilość transakcji na rynku nieruchomości podstawowe decyzje na rynku nieruchomości podejmują kryzys na rynku nieruchomości 2008 załamanie na rynku nieruchomości raporty rynku nieruchomości rynek nieruchomości we włoszech rynek nieruchomości wykres
Reklama
Reklama