Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Deweloperzy nie tacy polscy jak ich malują? Większość udziałów posiada zagranica

|
selectedselectedselected

Wielu deweloperów działających na rynku nieruchomości mieszkalnych często są kojarzeni jako polskie firmy. Jednak jak zwrócił uwagę profil  Deweloperskie Złoto gdy przyjrzymy się ich akcjonariatowi okazuje się, że w wielu z nich największymi akcjonariuszami są zagraniczne podmioty, które zgarniają największe dywidendy.

Deweloperzy nie tacy polscy jak ich malują? Większość udziałów posiada zagranica
FREEPIK
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Indeks WIG-nieruchomości składa się z akcji deweloperów z GPW.
  • Środki klientów z OFE i TFI często są inwestowane w podmioty rynku nieruchomości.
  • Deweloperskie spółki akcyjne często są zdominowane przez zagraniczny kapitał.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Deweloperzy na warszawskiej giełdzie

Firmy deweloperskie to najaktywniejsze podmioty na polskim rynku nieruchomości. Rok rocznie oddają w Polsce 220 tys. mieszkań. Ze względu na duże znaczenie tego sektora na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie utworzony osobny indeks WIG-nieruchomości, który agreguje największe spółki działające zarówno na rynku mieszkaniowym, a także firmy stawiające magazyny czy nieruchomości komercyjne, czyli np. biura pod wynajem. Warto pamiętać, że wiele podmiotów nie decyduje się debiutować na parkiecie. Jednak 5 największych deweloperów mieszkaniowych z GPW oddają od 12 do 14 tys. mieszkań. Poniżej w tabeli znajdują się spółki, które mają największy udział w indeksie przedstawiającym deweloperów na GPW.

 

deweloperzy nie tacy polscy jak ich maluja wiekszosc udzialow posiada zagranica grafika numer 1deweloperzy nie tacy polscy jak ich maluja wiekszosc udzialow posiada zagranica grafika numer 1
Źródło: Bankier.pl
Reklama

 

Czytaj również: Ceny nieruchomości w USA wystrzeliły. Oto 10 najdrożej sprzedanych domów

 

Nie tylko osoby prywatne inwestują w rynek mieszkaniowy

Branża deweloperska w Polsce od dłuższego czasu znajduje się w dobrej sytuacji, w dużej mierze dzięki rosnącym cenom mieszkań. Wprawdzie obecnie widać lekki przestój, spowodowanego brakiem tanich kredytów, mimo to inwestowanie w mieszkania dalej jest jednym z najbardziej popularną metod na lokowanie oszczędności w Polsce. Stopa zwrotu z takich przedsięwzięć dalej jest wyższa niż korzystając z alternatywnej metody takiej jak np. lokaty. Ponadto nad Wisłą w przeciwieństwie do innych krajów giełda nie jest aż tak popularnym miejscem do lokowania oszczędności. Okazuje się, że nie tylko osoby fizyczne decydują się na inwestowanie w rynek nieruchomości. Ochoczo robią to również inwestorzy instytucjonalni zarządzający Otwartymi Funduszami Emerytalnymi (OFE) oraz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Jednak w przeciwieństwie do ludzi inwestujących, lokują one środki swoich klientów w akcjonariat polskich spółek deweloperskich. Przez co często fundusze stają się największymi udziałowcami deweloperów na GPW.

 

Czytaj również: Nowa afera na rynku nieruchomości? Tak się wykańcza najemców

 

Najwięksi akcjonariusze spółek deweloperskich

Przyglądając się akcjonariatowi spółek notowanych w indeksie WIG-Nieruchomości, można zauważyć, że największymi udziałowcami są często zagraniczne przedsiębiorstwa. W rezultacie, dywidendy wypracowane przez polskie spółki deweloperskie często trafiają za granicę.

Reklama

 

 

Wprawdzie największym akcjonariuszem Develia S.A., najbardziej znaczącej deweloperskiej na GPW, stanowiącej ponad 30,5% indeksu WIG-Nieruchomości, jest OFE PZU Złota Jesień. Ten fundusz emerytalny z Polskiego Zakładu Ubezpieczeń posiada ponad 18,8% udziałów. Ponadto drugim co do wielkości udziałowcem Develia jest również polski OFE PKO BP Bankowy, z 5,41% udziałów. Jednak większość akcjonariuszy, stanowiąca co najmniej 58% akcjonariatu, to OFE i TFI zarządzane przez zagraniczne firmy.

W przypadku innych spółek udział zagranicznych podmiotów w akcjonariacie jest jeszcze większy. Druga co do wielkości spółka w indeksie WIG-Nieruchomości, odpowiadająca za 20% jego wartości, to Dom Development. Największym właścicielem, posiadającym blisko 55% udziałów, jest luksemburska Grupa Belleforet Sárl. Mimo tego, że prezes spółki Jarosław Sznajder oraz Grzegorz Kiepsz posiadają wspólnie ponad 10% udziałów to inni akcjonariusze to OFE i TFI, oraz norweski bank centralny.

Kolejną dużą spółką z indeksu, odpowiadającą za 7% jego wartości, jest Echo Investment. Spółka ta jest zdominowana przez Lisala Sp. z o.o., posiadającą 66% wszystkich akcji, kontrolowaną przez węgierską spółkę Wing IHC Zrt. W efekcie, aż 93% udziałów Echo Investment jest w rękach zagranicznych podmiotów. Murapol, który zadebiutował na GPW pod koniec 2023 roku, jest w 68% własnością luksemburskiego Aeref V PL Investment, kontrolowanego przez amerykańską Ares Management CorporationSpółka ATAL, odpowiadająca za 6% indeksu WIG-Nieruchomości, wyróżnia się największym udziałem polskich podmiotów w akcjonariacie. Tylko 20% udziałów jest w rękach zagranicznych inwestorów, podczas gdy niemal 75% akcji posiada polski Juroszek Holding.

 

Czytaj również: Oczekiwania sprzedających są nierealne. Przeceny mieszkań sięgają 150 tysięcy złotych

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama