Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nieruchomości gpw

Inwestorzy stawiający na spółki budowlane, nieruchomościowe i bankowe mogli cieszyć się z pokaźnych stóp zwrotu w 2023 roku. Czy w 2024 roku będzie podobnie? Poznaliśmy opinie ekspertów.

 

  • W 2023 roku indeks WIG wykręcił najlepszy wynik od 14 lat zyskując ponad 36%
  • Najlepszą dynamikę wzrostu notowań w ciągu ostatnich 12 miesięcy wśród indeksów sektorowych osiągnął WIG-Budownictwo
  • Czy w 2024 roku będzie podobnie?

 

 

Optymizm ekspertów odnośnie WIG w 2024

Reklama

Zeszły rok na warszawskiej giełdzie można podsumować krótko słowem: “hossa”. Indeks głównego polskiego rynku akcji, czyli dobrze znany inwestorom WIG, w 2023 roku zyskał łącznie 36,5%.

Lwia część tej zwyżki miała miejsce w końcówce roku, a ostatni kwartał to zwyżka benchmarku o niecałe 20%.

 

Kurs indeksu WIG

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Po spektakularnych wynikach 2023 roku nasuwa się refleksja, że pora na korektę. Tak się  obecnie dzieje, ale wynika to raczej z napiętej sytuacji politycznej niż obaw o gospodarkę” - skomentował dla FXMAG zarządzający portfelami w AgioFunds TFI, Jakub Bentke.

Faktycznie, start nowego roku to zadyszka polskiego rynku akcyjnego. Od początku stycznia WIG stracił 5,6%, a osunął się WIG20 6,8%.

“Należy też pamiętać, że przez dwa lata WIG wzrósł 'zaledwie' o 14%, a inflacja w samym tylko 2022 roku wyniosła 16,6%. Przestrzeń do wzrostów nadal jest” - dodał ekspert AgioFunds.

Reklama

Podobnego zdania jest analityk DM Nobles Securities, Mateusz Chrzanowski. Według niego, styczniowa korekta nie przekreśla fundamentalnych przesłanek do kontynuacji zwyżki na GPW.

“Natomiast statystycznie po tak słabym początku roku rzadko zdarza się, że rynek kończy go na sporym plusie. Z drugiej strony, scenariusz utrzymania wyższych stóp procentowych ograniczałby jednak potencjał wzrostu zarówno konsumpcji jak i inwestycji, a dodatkowo ciążyłby na wynikach bardziej zadłużonych spółek” - stwierdził Mateusz Chrzanowski, analityk DM Noble Securities w wypowiedzi dla FXMAG.

Z kolei analityk XTB, Mateusz Czyżkowski spodziewa się istotnej zależności sytuacji na GPW w 2024 roku z reakcją inwestorów  na sytuację makroekonomiczną w USA oraz w Europie:

“W tym aspekcie kluczowym może być czy prognozowany cykl obniżek stóp procentowych będzie postępować szybko oraz skutecznie, zwalczając tym samym inflację. W takim przypadku wyraźne wzrosty mogą notować spółki mniejsze kapitalizacyjnie oraz te nieco bardziej spekulacyjne (technologiczne oraz o nieco gorszych parametrach płynnościowych)” - skomentował dla FXMAG ekspert XTB.

“Czynnikami bezpośrednio wpływającymi na GPW mogą być dalsze losy wojny w Ukrainie. Spektrum dalszego finansowania Ukrainy przez Zachód w działaniach obronnych wydaje się na ten moment niepewny, ale ciężko też zakładać, że dopływ środków/sprzętu wojskowego się nagle skończy. W tym aspekcie warto więc bacznie obserwować spółki, które silnie powiązane są z sektorem zbrojeniowym” - zaznaczył Mateusz Czyżkowski z XTB.

Reklama

 

Czytaj również: Giełdy po wielkiej zmianie. "Nie pamiętam takiego rynku” przyznaje ekspert

 

Te sektory mogą zyskiwać w 2024

Wśród najlepiej radzących sobie sektorów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zdecydowanie przodowała “budowlanka”. WIG-Budownictwo zyskał na przestrzeni ostatniego roku +79%. Świetnie radziła sobie także branża bankowa, a śledzący ją indeks WIG-Banki w analogicznym okresie zyskał 52,4%.

Eksperci z AgioFunds TFI zakładają dobre wyniki tych sektorów również w 2024 roku.

“Na 2024 rok typowalibyśmy sektory z ekspozycją na konsumenta (800+, podwyżki dla budżetówki), banki (stopy procentowe wyżej przez dłużej) i deweloperów (spadające ceny wykonawstwa, rosnące ceny mieszkań) - stwierdził Jakub Bentke, zarządzający w AgioFunds TFI.

Reklama

 

Kurs indeksu WIG-Budownictwo na przestrzeni ostatnich lat

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

 

Na sektor bankowy stawia także analityk Noble Securities:

Reklama

“Jeżeli sprawdzi się coraz częściej lansowany scenariusz o braku przestrzeni dla obniżek stóp procentowych w Polsce wówczas największym beneficjentem tego rozwiązania będą banki, dla których utrzymanie oprocentowania na obecnym poziomie przy jednoczesnym zapowiadanym ożywieniu gospodarczym będzie oznaczał możliwość poprawy wyników” - zwrócił uwagę Mateusz Chrzanowski, analityk w DM Noble Securities.

Według Mateusza Czyżkowskiego z XTB, kluczowym aspektem dla spółek z GPW może być napływ środków z KPO czy ewentualna zmiana w strukturze ładu korporacyjnego spółek skarbu państwa. Jego zdaniem, tam będzie można dopatrywać się szans w 2024 roku:

“Warto przyglądać się spółkom, które bezpośrednio będą korzystały na "zastrzyku" kapitału wraz ze zmianą wewnętrznej polityki” - zauważył Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

Ekspert XTB powtórzył także opinię o solidnych prognozowanych wynikach segmentu spółek nieruchomościowych:

“Rok 2024 może być również bardzo ciekawy dla sektora mieszkaniowego i deweloperskiego. Zmiany w programach preferencyjnych oraz skok średnich cen za metr kwadratowy w dużych aglomeracjach będzie swoistym testem wytrzymałości dla tej branży” - dodał ekspert XTB.

Reklama

 

Zobacz również: Kurs spółki giełdowej runął o 60% w 2 dni. Możliwa upadłość w tle

Czytaj więcej

Artykuły związane z nieruchomości gpw