Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy deweloper może budować szczęśliwe miasta? Co dzisiaj klienci biorą pod uwagę?

|
selectedselectedselected
Czy deweloper może budować szczęśliwe miasta? Co dzisiaj klienci biorą pod uwagę?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prawna definicja dewelopera  właściwie niewiele mówi o jego misji i potencjale. Tymczasem decyzje deweloperów  kształtują całe życie społeczne. W końcu to oni projektują codzienność w mieście, regulują nasz work-life balance i przyczyniają się do ostatecznego bilansu szczęścia. Oczywiście nie każdy i nie w takim samym stopniu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na pracę w duchu projektów miastotwórczych, mają zdecydowanie więcej do powiedzenia. Zobaczmy, jaką rolę może odegrać deweloper w budowaniu szczęśliwszych przestrzeni i czy to się właściwie opłaca.

Czym jest szczęście w mieście?

Z subiektywnym poczuciem szczęścia próbują mierzyć się wskaźniki city wellbeing index. Więcej o nich i o ich znaczeniu dla rynku nieruchomości pisaliśmy tutaj. Chociaż w badaniach brane są pod uwagę różne kryteria, najczęściej do kluczowych czynników poprawiających jakość życia w mieście zalicza się: bezpieczeństwo osobiste, dostęp do opieki zdrowotnej, jakość usług publicznych, możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, dostęp do terenów zielonych, możliwość pielęgnowania relacji z lokalną społecznością, możliwość prowadzenia urozmaiconego życia społeczno-kulturalnego, itp. Szczęście w mieście stanowczo wychodzi poza mury prywatnych mieszkań – liczy się nie tylko poziom życia w samym domu, ale i najbliższa okolica.

Nowa rola miast

Oczekiwania mieszkańców miast idą w parze z nową tendencją w urbanistyce. Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana w rozmowie z Otodom zwraca uwagę, że nowoczesne miasta nastawione są na jednostkę – architektura ma służyć naszemu dobremu samopoczuciu, brać pod uwagę emocje. Argument „funkcjonalności” schodzi na dalszy plan. Koncept projektowania „szczęśliwych miast” (spopularyzowany przez Charlesa Montgomery’ego) wyraża się w holistycznym spojrzeniu na budownictwo. Planowanie udanej inwestycji oznacza zatem – już na etapie projektów – współpracę dewelopera z np. architektami krajobrazu.

Jednym z efektów myślenia o miastach jako przestrzeniach szczęśliwych jest odchodzenie od dzielnic monofunkcyjnych (np. tzw. „sypialnie miast” czy „warszawski Mordor” – skupisko biurowców). Ich miejsce zajmują dzielnice mixed-used, czyli dzielnice z infrastrukturą, która pozwala nie tylko na pracę biurową, ale i na ciekawe spędzanie wolnego czasu i relaks. Dobrymi przykładami są Manufaktura w Łodzi czy Stary Browar w Poznaniu. Według najnowszego raportu Think Co „w ostatnich kilku latach wyraźnie rysuje się przyspieszone tempo wzrostu tego rynku w Polsce. Do końca 2021 roku przynajmniej częściowo dostępnych ma być 37 projektów, a więc ponad dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat temu. Rynek rozwija się szybko, projekty stają się coraz bardziej zróżnicowane, a deweloperzy chętniej dywersyfikują swoje portfele inwestycyjne, wzbogacając je o kolejne realizacje wielofunkcyjne”. Obecnie w Polsce możemy się pochwalić 21. ukończonymi inwestycjami mixed-used.

Reklama

Architekt Michał Leszczyński podkreśla: „w krajach Europy Zachodniej – gdzie taki układ [mixed-used] funkcjonuje od lat – widać, że jest on korzystny dla działania miasta, dla relacji między ludźmi, dla komunikacji publicznej, kołowej. W mieście, które nie ma zamkniętych kwartałów, żyje się po prostu lepiej”1. Konstrukcja nowoczesnych miast podporządkowana jest również idei zrównoważonego rozwoju i życia bardziej eko. Poczucie szczęścia w mieście idzie w parze z poczuciem odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Siła dewelopera

Trudno nie zgodzić się z Michałem Czepkiewiczem z Heksagon Research, który przestrzegał przed wyolbrzymianiem wpływów urbanistyki 2. Nie determinuje ona jakości naszego życia, ale mimo to nie warto ignorować jej społeczno-ekonomicznego potencjału. Oczywiście deweloperzy nie mają bezpośredniego wpływu na nasze poczucie szczęścia, ale zdecydowanie wiele od nich zależy w kwestii jakości życia w mieście. „Przestaliśmy budować tylko budynki, zaczęliśmy tworzyć miejsca” – mówiła Ewelina Kałużna (Skanska) podczas Property Forum 2019.

Na początku lat 90. deweloperzy nie mieli żadnego udziału w rynku. 15 lat później „ich działalność osiągnęła poziom prawie 38 000 mieszkań oddanych do użytku. Oznacza to 33-procentowy udział w rynku, który przewyższa jedynie budownictwo indywidualne na własne potrzeby inwestorów”.

Planowanie miast zgodnie z ideą „tworzenia miejsc, a nie budynków” to zdecydowanie dobry kierunek. Taka czułość na zmiany społeczne i światopoglądowe pozwala deweloperowi budować tak, by klienci wybrali właśnie jego inwestycje spośród wielu innych. 

Jakie wyzwania stoją przed deweloperem?

Deweloper tworzy „nową ideę użytkowania przestrzeni i wprowadza ją w życie”5. Mierzy się nie tylko z zaplanowaniem i zarządzaniem danym przedsięwzięciem. Musi od początku brać pod uwagę całe otoczenie ekonomiczno-społeczne i preferencje potencjalnych klientów.

Reklama

Zmiany w pracy dewelopera zaczęto zauważać już w pierwszej dekadzie lat 2000. „W okresie szczytowego popytu w latach 2004-2006 prawie każdy projekt natychmiast znajdował nabywców, natomiast teraz deweloperzy muszą w większym stopniu dostosowywać się do preferencji klientów. Tym samym muszą znać potrzeby i oczekiwania potencjalnych nabywców” – takimi wnioskami dzielił się portal Muratorplus w 2007 r6. Blisko 15 lat później możemy powiedzieć praktycznie to samo – funkcjonalność, estetyka i dobra cena bywają niewystarczające.

Co dzisiaj klienci biorą pod uwagę? Oprócz stosunku jakości do ceny warto pomyśleć m.in. o:

  • innowacyjnych rozwiązaniach architektonicznych,
  • wyposażeniu części wspólnych (np. place zabaw, tereny rekreacyjne),
  • elementach projektu sprzyjających integracji wspólnoty sąsiedzkiej,
  • bliskości punktów handlowo-usługowych,
  • rozwiązaniach ekologicznych,
  • zapewnieniu bezpieczeństwa (co nie musi oznaczać odgradzania budynku od otoczenia)7.

Nicklas Lindberg, prezes zarządu w Echo Investment, dzieli się ciekawym spostrzeżeniem: „Przyjechałem do Polski 11 lat temu, z Rosji. Od tego czasu wiele zmieniło się na rynku deweloperskim (…). Skupiliśmy się bardziej na otoczeniu budynku. Myślimy w perspektywie kreowania miejsca, dzielnicy, destination places. Jako deweloper bierzemy odpowiedzialność za tworzenie pewnego fragmentu miasta”8. Przyszłościowa okazuje się więc bliska współpraca z ratuszem. Bycie deweloperem otwartym na dialog i wsłuchanym w rytm miasta to chyba największe wyzwanie.

Warto pamiętać o tym, że skoro deweloper ma realny wpływ na kształt miasta, to także i na samopoczucie jego mieszkańców. To zaś ostatecznie przekłada się na atrakcyjność danej lokalizacji na mapie świata. Poza oczywistą odpowiedzialnością ekonomiczną, na barkach dewelopera spoczywa też spora odpowiedzialność społeczna. Zrównoważone projekty miastotwórcze są skomplikowane pod względem koncepcji i realizacji, ale przynoszą ogromną satysfakcję ich twórcom. Projekty te są też dużo bardziej opłacalne. Nowoczesne budownictwo „tworzące miejsca” staje się coraz bardziej pożądane – tak przez klientów, jak i lokalne władze. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marta Buzalska

Marta Buzalska

Content Marketing & PR Specialist w Otodom. Copyfighter pełną piersią i miłośniczka dobrego słowa. 


Tematy

nieruchomości otodom otodom mieszkania nieruchomości online gratka nieruchomości otodom warszawa mieszkania deweloperskie mieszkania deweloperskie warszawa mieszkania deweloperskie gdańsk mieszkania deweloperskie szczecin mieszkania deweloperskie kielce mieszkania deweloperskie wrocław firmy deweloperskie warszawa mieszkanie deweloperskie mieszkania deweloperskie poznań inwestycje deweloperskie wrocław inwestycje deweloperskie oferty deweloperskie mieszkania deweloperskie koszalin mieszkania deweloperskie katowice mieszkania deweloperskie słupsk deweloper wrocław mieszkania deweloperskie kraków mieszkania deweloperskie lodz inwestycje deweloperskie poznań atal deweloper kupno mieszkania od dewelopera kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku deweloper szczecin deweloper warszawa deweloper lublin linea deweloper deweloper kraków tanie mieszkania deweloperskie warszawa studia deweloperskie osiedle deweloperskie mieszkania deweloperskie olsztyn mieszkania deweloperskie bydgoszcz inwestycje deweloperskie warszawa mieszkania deweloperskie toruń mieszkania deweloperskie gliwice mieszkania deweloperskie elbląg nowe inwestycje deweloperskie warszawa mieszkania deweloperskie bielsko domy deweloperskie wrocław mieszkania deweloperskie legnica mieszkania deweloperskie białystok mieszkanie deweloperskie warszawa mieszkania deweloperskie częstochowa wrocław mieszkania deweloperskie chmara deweloper odbiór mieszkania od dewelopera mieszkanie od dewelopera mieszkania od dewelopera zakup mieszkania od dewelopera mieszkania od dewelopera warszawa protokół odbioru mieszkania od dewelopera wzór reklama dla dewelopera koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera 2020 zgłoszenie usterki do dewelopera wzór koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera mieszkania od dewelopera kraków rezerwacja mieszkania u dewelopera odbiór domu od dewelopera dom od dewelopera o co pytać dewelopera odbiór mieszkania od dewelopera lista rękojmia dewelopera domy od dewelopera jak kupić mieszkanie od dewelopera pytania do dewelopera jak sprawdzić dewelopera nowe mieszkania od dewelopera wrocław o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera domy od dewelopera warszawa i okolice mieszkanie od dewelopera warszawa kto płaci za notariusza przy kupnie mieszkania od dewelopera gwarancja dewelopera rachunek powierniczy dewelopera rękojmia dewelopera wzór na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę prospekt informacyjny dewelopera koszty zakupu mieszkania od dewelopera praca u dewelopera warszawa pismo do dewelopera o odszkodowanie wzór co obejmuje rękojmia dewelopera przeniesienie własności mieszkania od dewelopera koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera 2018 zakup mieszkania od dewelopera koszty o co zapytać dewelopera reklamacja do dewelopera wzór odbiory mieszkań od dewelopera niedotrzymanie terminu umowy przez dewelopera magazyn dewelopera praca u dewelopera mieszkania od dewelopera lublin kredyt dla dewelopera otodom wrocław otodom kraków otodom poznań otodom szczecin otodom lublin otodom gdańsk otodom bydgoszcz otodom łódź otodom bielsko biała otodom białystok otodom gdynia otodom katowice otodom koszalin otodom olsztyn otodom opole otodom radom otodom bielsko otodom toruń
Reklama
Reklama