Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny transakcyjne przeciętnego mieszkania i stawki wynajmu [raport z rynku mieszkaniowego]

|
selectedselectedselected
Ceny transakcyjne przeciętnego mieszkania i stawki wynajmu [raport z rynku mieszkaniowego] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost poziomu lewarowania negatywnie wpływał na poziom rentowności inwestycji. To z kolei wynikało bezpośrednio z dynamiki wzrostów kosztów, głównie nowych kredytów hipotecznych. II kw. br. to kolejny okres, kiedy to wzrost kosztów finansowych w sposób silny oddziałuje na zmiany poziomu ROE przy LTV na poziomie 50% i 80%.

Dodatkowo na ocenę opłacalności tego rodzaju inwestycji wpływają zmiany na rynkach finansowych. II kw. br. to kolejny okres, kiedy to średnie oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych przewyższa poziom stopy kapitalizacji oraz obserwuje się wyraźny wzrost średniego oprocentowania nowych depozytów terminowych.

Wszystko to sprawia, iż inwestycje w mieszkania przeznaczone do najmu w analizowanym okresie - szczególnie te, które charakteryzują się średnim i wysokim poziomem lewarowania -stają się mniej atrakcyjne wobec innych form inwestycji.

Ceny transakcyjne przeciętnego mieszkania i stawki wynajmu [raport z rynku mieszkaniowego] - 1Ceny transakcyjne przeciętnego mieszkania i stawki wynajmu [raport z rynku mieszkaniowego] - 1

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama