Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?

|
selectedselectedselected
Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny transakcyjne spadają powoli w sektorze biurowym (za wyjątkiem stolicy), są mało przejrzyste w sektorze handlowym. W 1h21 uśrednione wartości kapitałowe na rynku krajowym pozostawały w krótkotrwałym trendzie spadkowym w sektorze biurowym oraz handlowym, gdzie bardzo ograniczona liczba transakcji powoduje, że obserwacja trendu jest obecnie utrudniona.

W stolicy transakcje obiektów A Klasowych Metropolitan oraz Browary zdecydowanie wywindował średnią cenę powyżej trendu.

Rynek magazynowy wykazuje nadal rosnące ceny transakcyjne

Sytuacja na rynku magazynowym jest odmienna, średnie ceny transakcyjne rosną stabilnie od niemal 10 lat, zarówno przed, jak i w okresie epidemii.

Wartości hedoniczne w Europie ponownie rosną od początku 2021…

Dane hedoniczne opracowane przez CBRE (raportowane na koniec 2q21) wskazują na rozpoczęty na schyłku 2020 okres ponownego wzrostu wartości nieruchomości komercyjnych w Europie, po rocznym okresie spadku wywołanym przez epidemię.

….nawet dla nieruchomości handlowych (minimalnie)

Reklama

Sytuacja poprawiła się na tyle, że wartości hedoniczne nieruchomości handlowych (które pozostają w trendzie spadkowym od początku 2017) w trakcie 2q21 wzrosły minimalnie (0,2%).

Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?  - 1Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?  - 1

Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?  - 2Ceny transakcyjne na rynku nieruchomości komercyjnych – czy w Polsce są niższe niż w Europie?  - 2

Wzrosty są słabsze w naszym rejonie Europy

Szeroki indeks europejski wzrósł 4q20/2q21 o 1,6%, w Europie ŚrodkowoWschodniej wzrost był mniejszy, bo wyniósł 1,1%. Wartości nieruchomości pozostają poniżej maksimów jakie zostały osiągnięte na koniec 2019. Szeroki rynek jest 2,2% poniżej maksimum, a rynek Europy Środkowo-Wschodniej jest nadal 3,3% poniżej maksimum.

Wartości kapitałowe w Polsce są niedowartościowane od co najmniej 2007

Polska wraz z rejonem CEE pozostaje (od kryzysu finansowego z 2008) najmniej dotknięta potencjalnym przeszacowaniem wartości nieruchomości komercyjnych. Indeks dla regionu CEE wyniósł na koniec 2q21 76,9. Dla szerokiego rynku europejskiego indeks zatrzymał się na poziomie 102,5.

Wieloletni słaby sentyment do rynków wschodzących, czy realia post Covid19 to zmienią?

Reklama

W sytuacji kryzysu gospodarczego, popyt na aktywa w krajach peryferyjnych spada szybciej niż na aktywa w krajach będących eksporterem kapitału. Dodatkowym, lecz powiązanym czynnikiem relatywnie słabego zachowania się cen w naszym regionie było osłabienie się lokalnych walut w okresie epidemii.

Badania RISC wskazują na gwałtowną poprawę światowego sentymentu inwestycyjnego oraz rynku najmu. Indeks najmu jest jeszcze negatywny

Według badania RICS, globalny sentyment rynkowy poprawił się w 1h21 z poziomu -27 do -3. Szok jakim była epidemia był mniejszy w porównaniu z kryzysem finansowym w 2008, kiedy sentyment rynkowy wyniósł -48 (W 2020 minimum wyniosło -37). Obecnie obserwujemy zdecydowanie lepsze odczyty sentymentu rynku inwestycyjnego (0), w porównaniu z sentymentem rynku najmu (-6) lecz oba się poprawiły w ostatnich dwóch kwartałach. Relatywna słabość rynku najmu prawdopodobnie wynika z natury obecnego kryzysu, który odwrotnie niż w 2008 ma swoje źródła na rynku najmu. Sytuacja w Europie jest zbliżona do sytuacji w skali globalnej. Respondenci RICS są najbardziej optymistyczni co do rocznego wzrostu wartości nieruchomości magazynowych (4,7%) oraz mieszkań na wynajem (4,3%). W przypadku biur oczekuje się ok. 1,5% wzrostu, w przypadku centrów handlowych dalszego spadku, lecz o zaledwie 0,5%.

European Fair Value Index na koniec 1q21 wskazuje na niedowartościowanie europejskiego rynku (spadające)

Publikowany przez C&W European Fair Value Index na koniec 1q21 spadł nieznacznie z 81 do 80, tym samym pierwszy raz od wystąpienia epidemii poziom niedoszacowania nieruchomości zmniejszył się. Według raportu na koniec 2020 nieruchomości były najbardziej niedoszacowane od 2014.

 

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

wiadomości rynek nieruchomości komercyjnych w polsceInformacje inwestycja w nieruchomości komercyjne nieruchomości komercyjne co to nieruchomości komercyjne nieruchomości komercyjne warszawa nieruchomości komercyjne na sprzedaż nieruchomości komercyjne definicja nieruchomości komercyjne łódź nieruchomości komercyjne szczecin nieruchomości komercyjne poznań nieruchomości komercyjne kraków nieruchomości komercyjne toruń nieruchomości komercyjne wrocław nieruchomości komercyjne z najemcą komercyjne nieruchomości kupię nieruchomości komercyjne biuro nieruchomości komercyjnych podatek od nieruchomości komercyjnych rynek nieruchomości komercyjnych wynajem nieruchomości komercyjnych finansowanie nieruchomości komercyjnych finansowanie nieruchomości komercyjnych w polsce nieruchomości komercyjne bielsko-biała wynajem magazynów ceny nieruchomości komercyjne lublin agencja nieruchomości komercyjnych podatek od nieruchomości komercyjnych 2021 wycena nieruchomości komercyjnych biura nieruchomości komercyjnych fundusz nieruchomości komercyjnych skup nieruchomości komercyjnych podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych sprzedaż nieruchomości komercyjnych portal nieruchomości komercyjnych zarządca nieruchomości komercyjnych rentowność nieruchomości komercyjnych leasing nieruchomości komercyjnych szukam nieruchomości komercyjnych polska giełda nieruchomości komercyjnych poszukujemy nieruchomości komercyjnych podatek katastralny od nieruchomości komercyjnych pośrednik nieruchomości komercyjnych ceny nieruchomości komercyjnych agio nieruchomości komercyjnych agencje nieruchomości komercyjnych analiza rynku nieruchomości komercyjnych wynajem nieruchomości komercyjnych warszawa rynek nieruchomości komercyjnych po angielsku the city magazyn nieruchomości komercyjnych podatek od przychodów z nieruchomości komercyjnych ceny wynajmu magazynów ceny najmu magazynów wynajem magazynów poznań ceny ceny biur kraków ceny wynajmu biur w warszawie ceny wynajmu biur we wrocławiu ceny biur w warszawie ceny najmu biur w warszawie sprzątanie biur warszawa ceny
Reklama
Reklama