Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny nieruchomości oraz czynsze będą dalej rosnąć, zwróć uwagę na globalne inwestycje w infrastrukturę - tak uważa Nick Langley

|
selectedselectedselected
Ceny nieruchomości oraz czynsze będą dalej rosnąć, zwróć uwagę na globalne inwestycje w infrastrukturę - tak uważa Nick Langley
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koncentrujemy się na notowanych na giełdzie spółkach infrastrukturalnych, które są szeroką, głęboką i płynną kategorią aktywów z całego świata, obejmującą zarówno aktywa regulowane, takie jak zakłady wodociągowe, energetyczne i gazowe, jak również wrażliwe na wpływ koniunktury ekonomicznej aktywa zależne od opłat użytkowników, takie jak sieci kolejowe, lotniska, autostrady czy wieże komunikacyjne.

Szukamy takich atrakcyjnych atutów,

jak przewidywalne długofalowe przepływy pieniężne, stały popyt na usługi i niska wrażliwość na wahania rynkowe wywoływane przez sytuację gospodarczą i finansową. Dostrzegamy możliwości inwestycyjne we wszystkich regionach świata, preferując te, w których prognozy przepływów środków pieniężnych są najbardziej transparentne. Regionalna ekspozycja zdominowana jest obecnie przez Amerykę Północną i Europę Zachodnią. Z kolei wśród aktywów dominują globalne projekty związane z energią odnawialną, europejskie aktywa infrastrukturalne o strategicznym znaczeniu i wrażliwości na produkt krajowy brutto oraz aktywa z sektora usług komunalnych ze Stanów Zjednoczonych o różnych katalizatorach wzrostu.

ceny nieruchomosci oraz czynsze beda dalej rosnac zwroc uwage na globalne inwestycje w infrastrukture tak uwaza nick langley grafika numer 1ceny nieruchomosci oraz czynsze beda dalej rosnac zwroc uwage na globalne inwestycje w infrastrukture tak uwaza nick langley grafika numer 1

Globalne inwestycje w infrastrukturę

stanowią ważną część ożywienia gospodarczego w świecie po pandemii COVID-19. Inwestycje te przyjmują formę nie tylko wydatków na tradycyjną infrastrukturę, taką jak sieci transportowe i sieci usług komunalnych, ale także wydatków na inicjatywy mające przyczynić się do uwolnienia planety od dwutlenku węgla. Inwestorzy powinni skorzystać na planach stymulacji na całym świecie, związanych ze zobowiązaniami władz do agresywnego zmniejszania emisji dwutlenku węgla w ramach dążenia do osiągnięcia celów zaplanowanych na kilka najbliższych dekad. Te inwestycje pozwolą aktywom związanym z infrastrukturą i usługami komunalnymi generować stabilne i często regulowane zwroty z kapitału zainwestowanego w takich obszarach, jak niskoemisyjna produkcja energii elektrycznej, infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych czy eksploatacja paliw niskoemisyjnych, takich jak wodór.

Duże nakłady inwestycyjne na infrastrukturę będą niezbędne,

by świat mógł zrealizować założenia ESG i cele zrównoważonego rozwoju, szczególnie na polu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i łagodzenia konsekwencji zmian klimatycznych. Te wydatki będą rosnąć, gdy kolejne rządy będą zobowiązywać się do działań na rzecz osiągnięcia zeroemisyjności netto. Te dążenia wpłyną na przedsiębiorstwa z sektora infrastruktury na szereg różnych sposobów. Nowe regulacje mogą, na przykład, skrócić okres eksploatacji gazu ziemnego jako paliwa pośredniego — gaz ziemny emituje najmniejsze ilości gazów cieplarnianych spośród wszystkich paliw kopalnych, w związku z czym stanowi swoisty pomost do świata, w którym zapotrzebowanie na energię będzie w całości zaspokajane przez źródła odnawialne.


Reklama

"Uważamy, że 2021 wyznacza początek nowego cyklu na rynku nieruchomości. Prognozy przewidują dalszy wzrost popytu na większości rynków i we większości sektorów rynku nieruchomości; rosnąca liczba najemców i wyższe efektywne czynsze powinny przekładać się na wyższe dochody operacyjne netto, a w konsekwencji także wyższe dywidendy i wzrost wartości nieruchomości”


 

Dla operatorów gazociągów oznaczałoby to mniejszy wzrost i stratę wartości,

a w konsekwencji potencjalne wycofywanie z użytku aktywów, które nie będą przynosiły dochodów. Ważne będzie wówczas zrozumienie pojawiających się możliwości opartych na wartości względnej w tym obszarze. Byliśmy już ostatnio świadkami takich sytuacji, choć rozwój wydarzeń wciąż jest bardzo dynamiczny. Analogiczne zjawisko może dotyczyć płatnych dróg; rozpowszechnienie pojazdów autonomicznych, w związku z którym nie będzie już tak dużego zapotrzebowania na nowe drogi, a istniejące drogi mogą być wycofywane z użytku, znacząco zwiększy potencjał pozostałych dróg, podnosząc tym samym ich wartość. Regulatorzy pracują nad skłonieniem operatorów usług komunalnych do wdrażania „zielonej” polityki. W przeszłości regulatorzy przyczyniali się do atrakcyjnych zwrotów spółek, a wysokie stopy zwrotu z kapitału w przedsiębiorstwach przekładały się na solidne zwroty z akcji dla akcjonariuszy. Uważam, że ma to kluczowe znaczenie w dłuższej perspektywie.

 

Sądzimy jednocześnie, że sieci kolejowe

należy uznać za zwycięzców w branży transportowej w związku z coraz poważniejszym traktowaniem czynników ESG, ze względu na wyjątkową zdolność kolei do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych podczas transportu. Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego będą zatem miały złożony wpływ na różne obszary sektora infrastruktury; przyda się pewna zdolność do taktycznego wykorzystywania tych trendów.

Nick Langley

Reklama

Zarządzający portfelami inwestycyjnymi ClearBridge Investments

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama